Gitmek Bilmeyen Misafirlerimi Göndermek İçin Ne Yapabilirim ?

çok yoğundum giremedim ama dün gece annemle konuştum hala burda teyzesindelermş daha 10 gün kalacaklarmış oha yaaa iyiki göndermişim valla bu kadar süre kabul edemezdim

Benim teyzemde istanbula göç etti kızı iş bulunca geçim zor istanbulda ki annemin dediğine bakarsan telefon açtığında çok kısa konuşuyormuş kontür gitmesin diye dedi annen bende sakın yanlarına gitme dedim belki aç kalırsın veya morelin bozulur dedim yada yiyeceklerini alda git dedim geçen yıl annemin evini boyadılar arkasındanda laf ettiler ,vay efendim onlarda yaşlıymış vs.....bende anneme kızdım onlara iş yaptırıyorsun lafı ben işitiyorum dedim yani anlayacağınız kardeşlikte bitmiş

teyze teyze diyorumda yanlış anlaşılmasın yaşlı falan değil layla 27 yaşında falan teyzeside 30 yaşında 3 yaş var aralarında 3 yıllık evli o da daha yeni evli sayılır 10 gündür onda kalıyorlar daha 10 gün kalacaklarmş sonra yine geleceklermiş ayıp denen birşey var ama işte anlamıyor insanlar kimbilir kocası ile nasıl kavga ediodurlar :s ama çok yakını diye gönderemiyordur

leylayi savundum savundumda oda cigrindan cikti bu kadarinada oha diyorum:KK53:

Mesaj çok eski olsa bile bu dutum memleketimizde pekçok insanın başına gelebilecek bir durum olduğu için ben kendi fikrimi paylaşmak istiyorum.
Bütün bu olaylar iyilik adı altında ortaya çıkıyor. Anlatılan olayda iyilik yapan ev sahibi iyilikten zerre kadar anlamayan misafir ilişkisi. misafirlik 3 gündür. 3 günden sonra misafire hesap da sorulabilir fatura da verilebilir. Bu insanlara iyilik yapma adına başlayan bu davranış başta kendisine sonra ailesine zarar verecek duruma gelmiş. Yani kötülük yapma durumuna gelmiş. Burada kötülük yapmak zorunda kalacaksak kovarak; iyilikten anlamayan, edep bilmeyen, zararlı misafire mi kötülük yapalım yoksa kendimize ve ailemize mi. Daha da kötüsü misafire karşı olan nefretimizden dolayı bir daha hiç kimseyi bir gün bile eve kabul etmeme durumuna düşüp gerçekten ihtiyacı olanları görmezden gelerek böyle güzel bir iyilik kapısını kapatmak. Kısa süreli gerçekten ihtiyacı olanlara yardım ederek evimizin kapısını açık tutmak için bu insanları kapı önüne koymak bedeli ne olursa olsun caizdir. Gerekirse polis bile çağrılabilir. En kötüsünü göze alırsak edeble göndermeyi de biliriz. Bedel; komşusun sözü, akrabanın küsmesi adının memlekette ayıpla anılması, olsa bile güzelim yuvayı dağıtmaktan iyidir. Bugüne kadar komşuya güzel gözüksün diye evimizi temizleyip yorulduk, misafir daha iyisini yesin diye çocuklara yedirmedik, misafir odası diye birşey çıkardık çocukları sokmaz olduk, kızlarımızı kendi uygun bulduğumuz damat yada gelinlerle evlendirdik diye bunlar başımıza geliyor. Uçakta tehlike anında yapılan anonsta oksijen maskesini "önce kendinize, sonra yanınızdakine " takın diyor. Yaniönce aile sonra konu komşu akraba. Kendisi mutsuz olandan, kocası mutsuz olandan misafire hayr gelmez.
Allah a emanet olun.

X