Gebelikte saglikli beslenme (ogun sikligi)

gebito

Nirvana
Kayıtlı Üye
12 Ekim 2008
6.011
12.886
Merhaba,

su an 4. gebeligim. 2 ve 3 numaralari kaybettik. 2 numarada sekerim cikmisti ve diyabet kliniginin kontrolu altindaydim. O zaman ekip (doktor, diyetisyen, hemsire) 3-4 saatte bir beslenmemi soylemislerdi, ona gore yemek oncesi ve sonrasi seker olcuyordum.
simdi henuz o birime gitmedim ancak cok kilo aliyorum. Mesela gecen haftadan beri yaklasik 1 kilo almisim ve tatli yemiyorum, makarna yok, simidi ceyrek yiyorum, mekana gidince kalorisi sekeri olmasin diye maden suyu iciyorum, yani neden kilo aldigima anlam veremiyorum. Abur cubur, sekerli gida tuketmiyorum. Gunde 1 bardak evde kendi yaptigimiz limonatadan iciyordum doktor sekeri kes dedi diye onu bile kestim. 2 gundur gunde 5 adet mor erik yedim meyve namina onlar da yesil erik buyuklugundeydi. yani kendimce abarti bir yemem olmadigini dusunuyorum.

Annemde kaliyorum su an ama 3 gun sonra kendi evime gidip duzen kuracagim. Acaba soylenildigi gibi 3 4 saatte bir mi beslenmek dogru yoksa aciktikca mi?

mesela soyle bir duzen kursam:
Kahvaltida: 2 adet haslanmis yumurta (yumurta beni uzun sure tok tutan sevdigim bir besin)
Ara: yulaf lapasi (sut, findik, meyve ile hazirlanmis)
Oglen: salata + et(kirmizi/beyaz)
Aksam: salata + et

aralarda acikirsam meyve findik peynir ayran falan yesem. Hem oglen hem aksam acikip gunde 2 salata et yiyecegimi sanmiyorum. Soyle ki subat-haziran arasi gunde tek ogun beslendim. Hamilelikte uzun sure aclik istenmiyor ama 3 saatte bir de insulin yukseltmek ne kadar dogru?

bu konuda sohbet edebilecegim, bana liste yazip kafasindan savmayacak diyetisyen tavsiyeniz de olursa sevinirim.

Sabah uyaninca 1 bardak sut 2ceviz 5-6 tane de badem yiyorum. Sabah 10 gibi 1 haslanmis yumurta, biraz peynir peynir ve 1 tane kuru kayisi 1 tane de incir yiyorum. (Kabizlik korkumdan dolayi)
Oglen 14 gibi evde ne yemek varsa ondan yiyorum. Porsiyonum cok buyuk degil. Yanina mutlaka 1 bardak ayran eklemeye calisiyorum.

Ogleden sonra 4-5 gibi de meyve yiyorum.

Aksam da yine ne yemek varsa buyuk porsiyon olmayacak sekilde yiyorum.

Ardindan 1 tane kuru incir ve 1 tane kuru kayisi yemeye ozen gosteriyorum. Kabizlik en buyuk korkum.

Yemeklerim genelde protein,bakliyat ve sebze agirlikli.

Belki ornek olabilir diye yazdim. Ama sizin durumunuz biraz ozel, gercekten basinizdan savmayacak bi diyetisyene ihtiyaciniz var. Ama maalesef diyetisyenlere de pek guvenmiyorum. Baslarindan saviyolar. Bu arada kilonuz normal kilonuzun uzerinde mi ?

X