gebe nın işyerı hakları

candanbilgic

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2007
30
0
41
meraba ark..
ben suanda 5 aylık hamıleyım ve bır bankada calısıyorum.,
**isyerımızde haftada bır nobet zorunlulugu var yanı sabah 9 aksam 8 calıstırılıyor..ben buna kalmak zorundamıyım cok zorlanıyorum kalınca nobete...iş hukukuna gore hamıleler 7,5 saatten falza calıstırılamaz dıo..acaba bankalar ıcın ozel bı durum varmıdır?

**ayrıca hamılelere perıyodık kontroller ıcın ayda 1 gun ucretlı ızın verılır dıyor ıs hukuku..ben ozel sıgortalıyım ısyerım tutturmus ctesı gun gunu gır doktora dıye..ama doktorum hafta sonu muayenehanesıne alablıyor orda ucret 150 ,ama hafta ıcı carsamba calıstıgı hastaneye gıdersem 70 mılyon ucretı..bende doğal olarak hafta ıcı gıtmek ıstıyorum.bu nedenle catısma ıcerısındeyız... bu konu ıle ılgılı maddelerı buldum ve yonetıcıme aktardım..sen ssk lı değilsin .bu madde senı kapsamaz dedıer.

bu ıkı soru ıcın yardımlarınızı rıca ederım..profosyonel yorumlara ıhtıyacım var

ÖZEL SİGORTALIYIM DERKEN, SKK DEĞİLMİ yada TAŞERON FİRMANIN PERSONELİMİSİN.
EĞER BANKA PERSONELİ DEĞİLSEN ve DIŞARIDA BAŞKA BİR FİRMAYA BAĞLI ÇALIŞIYORSAN DA HAKLARIN DEVAM EDER.
ÇÜNKÜ SSK DA BAZI HAKKLARIN YAPTIĞIN İŞE, ÇALIŞTIĞIN ŞİRKETE GÖRE DEĞİL. GENEL KANUNLARA GÖRE UYGULANIR.

BİR DİĞERİDE BANKA ELEMANI OLUPTA SSK lı DEĞİLSEN BU DA ZATEN BİR SUÇTUR. KENDİLERİNE HATIRLATIRSIN.
ALLAH YARDIMCIN OLSUN.

Konuyu daha fazla açarsan, senin için bende araştırırım.

cnm ben.bankanın personelıyım taseron değil..emeklı sandığı var ama sadece sağlıkta ozel sıgortamızdan yararlanabılıyoruz..ssk ya devr edılmedı daha oda...
sence ayda bır ucretlı ızın hakkım varmı..ben sadece 4 de cıkmak ıstıyorum butun gun bıle değil yanı..ama vermıyolar ctesı gıdıceksın dıolar..ve ben bundan maddı zarar goruyorumm ve sıgorta kapsamımızda gebelık paketı dıye bır lımıt vaR ODA 5 MILYAR.DR KONTROLLERIN TESTLERIN DOĞUMUN HEPSI ICINDE O YUZDEN NERESI UYGUNSA ORAYA GITMEK ISTIYORUMKI DOĞUMUMA LIMITIM KALSIN..

Ssk seni kapsamıyor deyip ayda 1 günlük kontrol izninizi elinizden alamazlar. Burada önemli olan ssk değil iş kanunu'dur. İş kanunu dahilinde çalıştığınız sürece (ki iş kanununa tabisiniz) Bu sizin kanuni hakkınız. Söke söke alınız. :)

Bu arada doğumdan sonra işe başladığınız zaman size günde toplam 1,5 saat süt izni vermek zorundalar. Bilginiz olsun..

X