Eşim Sanirim Obsesif

SuHayat

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2007
26
0
MELTEM HANIM MERERHABA,

Eşimin obsesif olduğunu düşünmekteyim. Ancak bahsedilen “tekrarlama” davranışları şeklinde değil.

Örneğin bilgisayarının masaüstü öğelerindeki en ufak değişiklik onda bomba etkisi yapıyor, ya da avizenin bir lambası patladığında aynısının bulunamayacağı endişesiyle saatlerce öfkeli olabiliyor, yahut banyonun kapı kolunun yanlışlıkla kırılması onda yeniden yapılamaz yada onarılamaz düşüncesi ile saatlerce öfke ve stres yaşatıyor. Bu öfke halinin sonunda zaman zaman bana karşı aşırı fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladığı bile oluyor. Öfke hali olayın kapanması yani bilgisayarın yada kapı kolunun eski haline getirilmesi ile son buluyor. Bozulan bir eşya yada kırılan bir eşya onu bu psikolojiye sokuyor ve geçene kadar inanılmaz öfkeli, stresli oluyor. Olay geçtikten sonra yaptıklarının farkında olduğunu ancak kendisine engel olamadığını , bana şiddet uygulamasından ötürü çok üzgün olduğu dile getiriyor ama olay anında bu davranışlarına engel olamıyor.

Bir şekli de ; henüz bir şey olmamışken “olacak” korkusu içinde stres ve gerginlik yaşıyor . Örneğin, araba bozulacak ve eskisi gibi olmayacak diye kendinden başka hiç kimseye arabasını vermiyor, ya da televizyonun ayarlarını bozacağımdan korkarak benim televizyona dokunmamı yasaklıyor. Yanlışlıkla dokunursam da bir şey olmasa da aynı öfke patlamalarını yaşıyor yada bir hafta sonra televizyon ya da araba bozulduğunda benimle hiç ilgisi olmasa bile “sen o gün dokundun o yüzden oldu” diye üzerime yürüyor.

Ayrıca şunu da belirtmeliyim eşimde bu davranışların hafif şekli uzun zamandır vardı. Yani eskiden beri takıntılı , insanlara karşı önyargılı ve asabi bir yapıdaydı. Ancak anneannesinin ölümüyle birlikte son 4 aydır yoğunlaştı ve fiziksel şiddet bu dönemde başladı.

Bu durum acaba bu hastalığın yada başka bir hastalığın belirtisi midir, ilaçla mı tedavi edilmelidir? Terapi görmelimidir? Psikoloğa mı psikiyatriste mi gitmeliyiz?

Verdiğiniz bilgiler ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

X