Nişan Erkek tarafindan kimlere nisan bohcasi verilir?

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi

Sensible

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2008
3.832
111
Selam kizlar,

yaza Allah kismet ederse nisanim olacak.

Annem nisan bohcalarini hazirlamayi düsünüyor.

Bende hazir aklima gelmisken sorayim dedim.

Erkek tarafindan, damat, kayinbaba-kayinvalide, kardesler haricinde kimlere bohca verilir?

Amca, hala, teyze, dayi vs vs bunlarada bohca verilir mi?

Annem verilecek tabi diyor, ama ben birde sizlerin tecrübelerinizden faydalanayim dedim.

Simdiden tesekkürler canlarim..

merhaba
biz hazırlarken damadın annesi babası varsa kardeşleri anneanne babaanne ve dedeleri ne hazırlamıştık ama tabi adetler yörelere göre değişiyor

Adetler yörelere göre değişiyor. Genelde annesi babası kardeşleri(evlilerse eşler ve çocuklara), anneanne babaanne dedeler, teyzeler halalar dayılar amcalar, kirveler, böyle gider bu.....

Bence hiç gerek yok böyle şeylere, ona harcayacağım parayı kendime harcadım... ohh sefam olsun....
Şimdi nişanlısınız diye heves ediyosunuz, evlenince görceksiniz makbule geçmiyor, altın işleme de götürseniz duruyo işte bi kenarda gelin bohçada getirmişti diye, o kadar....

Ben de onlardan istemedeim sadece anneme babama ve erkek kardeşime bohça yaptılar, o bohçaları bile ben hazırladım. Nişanlımın annesi vefat ettiği ve ablaları da umursamadığı için onların getireceği bohçayı bile ben hazırladım... Birer takım çamaşır babamla kardeşime gömlek çorap mendil, anneme triko takım yemeni çorap o kadar....
Ben nişan bohçası sadece nişanlıma ve babasına götürdüm(kayınvalidem vefat etmiş).
Nişanlımın abi ve ablalarına da evlendikten sonra el öpmeye giderken ufak bohça hazırlamıştım. Ama ufak bişey yani birer takım çamaşır, bayana yemeni patik erkeğe mendil çorap çocuklara çorap...

Hiiç gerek yok, ama ufak yerdeyseniz millet nişandan sonra ne getirmişler diye üşüşecekse başınıza almak lazım tabiii...

bız sadece kayınvalıde kayınpeder bıde görümce eşine ve onun cocuklarına verdık bıde babaanne okadar abılerıne yengelerıne teyzelerıne de verıcektık annem uyuz oldu vermedi zaten onlar bıze hıc vermedıler:1closedeyes:

bencede hiç gerek yok böyle şeylere erkek tarafıylada konuşun karşılıklı yapmayın bence...yazık ona harcanan paraya evine bişeyler alırsın, illa hazırlanacaksa öyle anne baba kardeş dışındakilerede düğünden sonra el öpmeye giderken kayınvaliden hazırlayıp gönderecek zaten sen değil...koyulacakları ister senin çeyizinden seçersiniz ister o kendi koyar...amaan bence gereksiz şeyler, kardeşimin nişanında toplasak kaç bavul şey geldi öyle bohça yok şu teyzesinden yok şu bilkemkiminin kızından...hepsi fasa fiso...düğünden sonra kaynanası gelenlere kendi götürdü...
benim kayınvalidem fln yok onun içinde pek uğraşmadım böle işlerle

nişan bohçası yapmadık biz canım.engüzeli oldu..ama evlendikten sonra el öpmeye giderken ben eşimin kardeşlerine (5kardeşler) bikaç parça bişi götürdüm işte kayınvalideme bide..çook sevindiler...
evlendikten sonrada kayınvalidem bana zaten bisürü hediyeler alırda durur allah razı olsun..yani çokta adetlere göre bağlı kalmadık..içimizden geldiğince oldu...
bide teyzelerine namaz örtüsü seccade havlu tespih koydum el öpmede...

biz yapmıştık annane dede babane tüm teyze hala dayı ve amcalara da toplam 15 bohça yapmıştık delikafadulden
öyle çok bişiy koymamıştık onlarınkine seccade tülbent gömlek takke çorap çocukları için küçük bişiy
ama yinede baya masraf olmuştu
bizim onlara hazırladığımızı öğrenince kayınvalidem de bizimkilere de getirmişti ufak bişiyler

bence karşılıklı konuşun girmeyin o işe hem masraf olmasın hemde bide onu düşünmeyin onca stres arasında

ooo hedıye dagıtmak ıcın verılıyo ay en sınır oldugum şey benım ablamda 25 bohca dagıttı ne oldu sankı verınce cok makbule gecıyo ben olsam kımseye vermem hem gelın hem bohça oo daha neler..

bi damada yaacağım bir de yaparsam annesine başka kimseye yapmam yapmicam da

bohca işi vs.nişan yapmadan önce hepsi konuşulur.karşılıklı anlaşmaya bağlı.aile içi olsun derseniz teyzelere amcalara yapmazsınız.zatende gerek yok.ama onlar yaparda siz yapmazsanız gene olmaz.konuşun anlaşın ilk önce.kolay gelsin

ben bu bohçaları nişanda değilde düğünde yapmıştım.
Eşimin annesine , babasına , kardeşine , babanesine , ananesi + dedesine , amca + yengesine
dayı + yengesine , teyzeleri + eniştelerine (3 teyze var) , halası + eniştesine
11 bohça içindekiler.
kadınalra
bluz, çorap, çamaşır takımı, seccade, tesbih, tülbent, patik, nevresim takımı, havlu, banyo lifi
erkeklere
gömlek, çorap, çamaşır takımı, seccade, tesbih, takke, nevresim takımı, havlu, banyo lifi
hatırladıklarım bunlar ama şimdi düşününce saki daha fazlaydı diye hatırlıyorum.
aynı şekilde kendi tarafımada bunları hazırladık amca , hala, dayı , teyze ve eşleri için.
tabi anne baba + kayınvalide kayınpeder bohçaları daha kabarık ve dolu oluyor aynı zamanda diğerlerine göre kalite farkı oluyor .
O kadar bohçayı en kalitelisinde hazırlarsam belimi doğrultamazdım herhalde :)
bide bohça haricinde 3. 4. kuşak akrabalara falan giderken çeyizimden yine birşeyler hazırlayıp götürdüm.
Helali hoş olsun birkere oluyor bu işler.

ben nişanımda bohça yapmadım,nişanlımla karşılıklı konuştuk ve gerek olmadığına karar verdik,biribirimize de yapmadık,çünkü zaten onun bana alacağı herşey bende var,benimde ona alacağım şeyler onda var,boşuna gereksiz yerede masraf bence canım,hiç yapmamak en iyisi o yüzden,kendiniz nasıl istiyorsanız öyle yapın,milletin lafına da kulaklarınızı tıkayın

benim nişanımda babasına babaannesine annesine hazırladım. kendi el emeği ve göz nurumla hazırladığım seccadeler. hemde işi ağırdı. ve nişanımda uyduruk bir yüzük ve 1 çeyrek altın taktılar. üstelik annesi nişana gelmedi. bin pişman oldum verdiğime. biz kaliteli şeyler aldık. onlar pazardan uyduruk şeyler almışlar.
anne baba ve varsa kardeşlerine hazırla. bir de anneanne babaanne ve dedeleri varsa örtü tesbih vb şeyler koyarsın.
biz eşimle birbirimize aldık ve çok da güzeldi. ben tepsi hazırladım. ondanda mini sandık geldi. zaten çoğu şeyi birlikte almıştık. evlenince kullanancağımız şeylerdi.

Biz de nişanda bohça falan yapmadık.Sadece nişanlımla bana nişanda ihtiyaç duyacağımız şeyler alındı.(Bana nişan bileziği,alyans ve tek taş yüzük,kolye,nişan elbisem,ayakkabı,iç çamaşırı,ayakkabı,günlük 1etek,gömlek ve 2 eşarp,nişanlıma da takım elbise,gömlek,kravat,kemer,iç çamaşırı,ayakkabı,alyans,kolye.Düğünde el öpmeye gideceğim zaman anne ve babasına,anneannesine,abisi ve eşine,ablası ve eşine,kız kardeşi ve eşine bohça yapacağım.Ha birde damat bohçası.

anneler kendi aralarında konuştu, onlar bir tek bana yaptı, biz de onların tarafına giderken bir de nişanlıma götürücem. ama yaşlı dedesi ve babanesi olduğu için belki onlara da birer seccade götürebilirim boş gitmemek için. zaten önce kız tarafına getirilir nişan bohçası, onlar size nasıl yaparlarsa sen de onlara ona göre yaparsın ama en iyisi baştan konuşmak, şimdi onlar senin tüm amcadayı teyzelerine yaparlarsa sen de yapmak zorunda kalırsın ve eger aile kalabalıksa altından kalkmak zor olur. benim nisanlımın var 3 teyzesi 2 dayısı 1 amcası 3 halası hepsi evliler bunların eşlerini de koyun kac kisiye hic bi sey koymasan biraz kaliteli bi sye benzeyen seyler koyayım dedim mi gider paralar. bir de sonra koydugunu begenmezler ay koya koya bunu mu koydu diyen de cok olur yaptıgına pisman olursun. o yuzden en temizi konusun sadece kendinize yapın bi de dedeler ananeler varsa onlara birer seccade bas ortusu filan koyarsın olur biter. ev kurmak yeterince masraflı ona harcayagın parayla kendine belki daha cok istedigin bir gelinlik ama daha cok istedigin bi koltuk takımı alırsın

ben 4 bohça hazırladım 1) anne+baba 2) abla 3) abi 4) abla herbirine de bir nevresim takımı,bir gömlek,çorap,patik,lif, seccade ve havlu bıraktım. az mı acaba diye de düşünüyorum ama hepsi en iyi kaliteydi .öyle olunca da tuzlu oluyor. her bohça 120 ye mal oldu bana. bohçaları daha vermedim. bişeyler daha bıraksam mı? ne dersiniz?

Bende sözlüyüm nişanım olacak yani daha doğrusu nişan yapmıyorum aile arası bi yemek yiyeceğiz.. bohça olarakta kayınvalideme kayınpederime 2 tanede kaynım var onlara yapıcam bide damata diğer hala amca dede onlara girmeye gerek yok :KK70: bana kalsa bunlarada yapmam bi tek damata diğerlerine harcayacağım para ile kendi ihtiyaçlarımı karşılarım ama anneler vs öyle demiyor valla uymak zorunda kalıyorsun :)

Bizde sadece bize yapıldı. Yani biz nişanlıma, nişanlımın tarafı da bana. Ben hep öyle istiyordum zaten kayınvalidem söyledi ilk hemen olur tabi dedi annem de. Bence en mantıklısı da böyle zaten.

Selam kizlar,

Erkek tarafindan, damat, kayinbaba-kayinvalide, kardesler haricinde kimlere bohca verilir?

Annem verilecek tabi diyor, ama ben birde sizlerin tecrübelerinizden faydalanayim dedim.

Karşı taraf bize hiç bir şey yapmadı. Şaşırdık mı hayır 😂 işine gelmeyen adetler onlarda yoktu ama ne istedik ne birşey dedik Canları sağolsun. Biz de kv ve kayınpederime yaptık diye hatırlıyorum. Eşimle herşeyi makul tutmuştuk. Kardeşe yaptık mı yapmadık mı şu an hatırlayamadım ama yapmış olabiliriz. Şimdiden hayırlı olsun , mutluluklar dilerim 🙏🏻

B
Selam kizlar,

Ben 16 bohca hazirladim bide ayriyetten iki bavul ceyizde taki takan misaforlere dagitildi gitti göz nurlarim icim parcalandi nisan bohcasi yok bizde evlendikten sonra verdim ben

X