Bebek Beslenmesi Emzirme Süreci Sonlandırma

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

sinirkupuu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2020
8
16
31
Merhaba, 21 aylık bir oğlum var gece, gündüz sürekli emen bir bebek. Evden çalıştığım için maalesef memeye çok bağlandı. Artık yavaş yavaş emzirme sürecini sonlandırmak istiyorum. Oğlumu üzmeden, yaralamadan, meme hasta oldu vs. Demeden nasıl kesebilirim ? Önce geceyi bırakıp sonra da gündüzü kesmeyi planladım, fakat sadece memeyle uyuduğu için gözüm korkuyor. Bu konuda tecrübesi olan annelerden yardım rica ediyorum.

Bence kendi bırakması daha iyi ama mecburiyetiniz varsa bir seyler sürerek degil de unutturmaya calisarak bıraktırın meme isteyince memeye sut gelsin verecegim diyip emzirme aralarını acarak yavas yavas bıraktırın

Ben kademeli biraktirmistim. Önce henüz dolmadı uyku zamanına kadar dolacak dedim ve uykudan önce verdim. Gece de veriyordum. Bu aylarca sürdü. Sonra artık iyice azaldı bitmek üzere süt, senin süte ihtiyacın yok başka yemekler yiyebilirsin deyip hepten kestim. Ama çok ağladı. Yani konusarak kesecekseniz ağlıyor başka yolu yok. Fakat biber sürmek, sabır taşı sürmek, meme hasta oldu demekten iyidir bence. Kestikten sonra asla açmadım. Artık benim özel bölgem dedim. Çünkü bıraksa da memeyi açıp öpen çocuklar var ve bu bırakmak olmuyor. Bağ kopmuyor yani. Zorlandı mi evet. Hep anlatın konuşun. Anliyorlar cidden. Sadece kabullenemiyorlar başlarda.

Ne kadar şanslısın hayalim.hep bebek emzirmekti nasip olmadı mama.ile büyüdü şimdi en küçük şeyde hasta oluyor . Durabildigi kadar dursun bence🙁

ben birer birer öğün atlattım. Önce gündüzleri kestim. Park bahçe gezdirdim. Sonra geceler uyanırsa memede süt yok dedim epey ağladı ama bir süre sonra tekrar uyumaya başladı. En sona gece uyurken emdiği kaldı. O kısım epey zorluyor. Çok ağladı. Çok ısrar etti. Anlata anlata kabullenmesini sağladım.
Ama ikna edecekseniz çok ağlayacak direnmeniz lazım. Ağlamasına dayanamayıp tekrar meme verecekseniz bir dahaki bırakmanızda daha çok ağlayacaktır. Bir kere başlayınca pes etmemeniz gereken bir yok. Gerçekten buna hazırsanız başlayın özetle çok ağlıyorlar çünkü

Ben kademeli olarak kesitim. Önce gündüzü bitirdim, istediğinde oyalayarak unutturdum ya da henüz hazır değil dedim. En son sadece akşam uyurken kaldı. Onu da 3 gün sonra süt bitecek diye önceden hazırladım ve her gün 2 gün kaldı, yarın son gibi hatırlattım. Bu arada 1 hafta öncesinden ada çayı içmeye başladım ve sütüm kesilmeye başladı. (Ada çayının böyle bir etkisi var.) 3 günden sonra artık bitti sarılıp uyuyacağız dedim. Tabi ağladı ama bir şekilde hazırlanmıştı. Ama en önemlisi sizin hazır hissetmeniz ve ağlaması yüzünden vazgeçmemeniz.

Benim oğlum 18 aylik geceleri sürekli memede bende geceleri kesmeyi düşünüyorum nasılsın olacak bilmiyorum ama çok yoruldum artık gece uykusuz kalmaktan sinirlerim yiprandi konuyu takipteyim:KK43:

Oğlumda memede uyurdu, annem bizde kaldığı sürede bıraktırdık 2 hafta sürdü sanıyorum süreç :) önce gündüz emzirmeyi bıraktırdım, uyumak istediğinde annem uyutuyordu biraz mızmızlanıyordu ama 30 aylık olduğu için konuşarak ikna ediyordum, sonra gece emzirmesini kestim, uyanıp meme istediğinde yine konuşarak, artık yeterince büyüdüğü için memeden değil sütü marketten alacağımızı söylüyordum, konuşurken uykuya dalıyordu zaten, bir kaç gün sonra gece hiç uyanmadan uykusuna devam etti, meme için uyanmadı.

X