Diyetisyen olan ya da diyetisyenlik okuyanlar bakabilir mi acaba ?

Yesilsevenbiri

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2021
2.088
1.068
31
Merhaba arkadaşlar. Yıllardır kabızlık problemi çektiğim icin ilaç kullanarak bu sıkıntımı gidermeye çalışıyordum. Her gün alıyordum cünkü tuvalete çıkamama korkusu oluşmuştu artık bende. Bir de gece yemelerim vardı abur cubur tarzı. 165 boy 59.600 kilodan 49 kiloya kadar düştüm düzenli spor ve diyetle. 6 ay gibi bir sürede verdim bu kiloları da. 49 kiloya kadar düşmemdeki sebep de kabızlık ilaçlarını tamamen bırakıp artık bağırsaklarımı düzene sokma isteğiydi. Biliyordum kilo alacağımı metabolizmam yavaş olduğu icin. Hatta konu da açtım 1 haftada 50 kilodan 54 kiloları gördüm diye. Ödem olduğunu biliyordum ama moralim tamamen bozulmuştu. Şimdi probiyotik takviyesi, kefir, ev yapımı yoğurt ve kayısı ile tuvalete çıkabiliyorum çok şükür. En fazla 800 kalori alıyorum gün içinde hesaplamalarıma göre. Ama kilo vermem gerekirken yavaş yavaş alıyorum. Metabolizma yavaşlığından dolayı insan bu kaloriyle de kilo alır mı gerçekten. Spor yapmama rağmen bu durum böyle bu arada. 1 saate yakın kardiyo yapıyorum bana mısın demiyor. Bilenler beni aydınlatır mı lütfen ?

Diyetisyen değilim ama spor yapıyorsanız belki kas yapıyor olabilirsiniz. Ya da tuz tüketiminiz fazladır vücudunuz su tutuyordur vs. Yağ, kas ölçümü yapan bir tartıyla kontrol edin kilonuzu ve düzenli olarak mezura ile de ölçüm yapın. 10 kilo 20 kilo gibi çok radikal değişimlerden bahsetmiyorsak, ağırlığı ölçmek tek başına hiç birşey ifade etmiyor bence.

Diyetisyen değilim ama spor yapıyorsanız belki kas yapıyor olabilirsiniz. Ya da tuz tüketiminiz fazladır vücudunuz su tutuyordur vs. Yağ, kas ölçümü yapan bir tartıyla kontrol edin kilonuzu ve düzenli olarak mezura ile de ölçüm yapın. 10 kilo 20 kilo gibi çok radikal değişimlerden bahsetmiyorsak, ağırlığı ölçmek tek başına hiç birşey ifade etmiyor bence.
3 4 kilo kadar bir değişim bu. Yediklerim yine aynı ama kilo alıyorum. Çok acayip anlamadım ben de. Dediğiniz gibi kas da olabilir

Diyetisyen dsgilim ama vücut kendini kitliga sokup be yiyorsaniz depolamaya çalışıyor olabilir mi? 800 kalori az çünkü sürekli yapmak için.

800 kalori ne boşaltım sisteminizi mahfedersiniz.Bobrek yetmezliğine kadar gidebilir çevremde örnekleri var.GUNLUK almanız gereken kaloriyi internet sitelerinde hesaplayıp en fazla 600-700 kalti açığı vermek gerekiyor.Bilincsiz diyetleri bedeli malesef daha ağır.

Zaten normal ölçülerde hatta alt sınıra yakın vki’de olduğunuz halde düşük kalorili diyet ve ağır spor yapıyorsunuz. Muhtemelen vücudunuz yağ depolamaya çalışıyor. Sağlığınızı mı bozmaya çalışıyorsunuz? Amacınız ne?

Zaten normal ölçülerde hatta alt sınıra yakın vki’de olduğunuz halde düşük kalorili diyet ve ağır spor yapıyorsunuz. Muhtemelen vücudunuz yağ depolamaya çalışıyor. Sağlığınızı mı bozmaya çalışıyorsunuz? Amacınız ne?
Hayatım boyunca hep kiloluydum. Kilo alma korkum var sanırım

Hayatım boyunca hep kiloluydum. Kilo alma korkum var sanırım
59 kilo olduğunuzu yazmışsınız genellikle. Kilolu değilmişsiniz ki. Olmanız gereken kilonun 2 kilo üstü sadece. Şu an almanız gereken kalorinin yarısını bile almıyorsunuz. Kabızlık probleminizin bu şekilde beslendiğiniz sürece düzelmesi mümkün değil. Üstelik başka sağlık sorunlarınızın çıkması da yüksek ihtimal. Uzun süredir bu şekilde besleniyorsunuz anladığım kadarıyla. Çok zarar veriyorsunuz bedeninize. Acısını çıkarır, beden affetmez.

59 kilo olduğunuzu yazmışsınız genellikle. Kilolu değilmişsiniz ki. Olmanız gereken kilonun 2 kilo üstü sadece. Şu an almanız gereken kalorinin yarısını bile almıyorsunuz. Kabızlık probleminizin bu şekilde beslendiğiniz sürece düzelmesi mümkün değil. Üstelik başka sağlık sorunlarınızın çıkması da yüksek ihtimal. Uzun süredir bu şekilde besleniyorsunuz anladığım kadarıyla. Çok zarar veriyorsunuz bedeninize. Acısını çıkarır, beden affetmez.
1 yıl kadardır böyle evet. Daha fazla yendiğimde hızla kilo alıyorum ve bu korkumdan dolayı yemek istemiyorum.

X