Diş teli ile üst çene geri gider mi?

smrazr

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
9 Haziran 2023
17
1
34
Arkadaşlar merhaba; benim üst çenem ilerde yani nasıl desem dar ve ileride , dudak yapımıda etkiliyor üst dudağım önde duruyor, ördek dudak gibi tabiri caizse

Ben geçen hafta diş teli taktırdım , 34 yaşındayım ve bu görüntüden arrık kurtulmak istedim, dişlerim çarpık falan değil , sizce ön dişlerim geri gidip böyle yayvan bi görüntüsü olur mu , yoksa boşuna mı çilesini çekiyorum

Ben 20 yaşında tel taktırdım alt çenem geride bu yaştan sonra kemikleri oynatamayız dediler daha küçük yaşta gelseydiniz olurdu dediler

Ne kadar oldu peki taktıralı , bir gelişme var mı , benim doktorum umutlu komuştu ama bilemiyorum
10 yıl oldu taktıralı dişlerim çok güzel oldu da çene yapısı değişmedi geçen sene başka bir doktora gittim sana tel takmamaları gerekiyordu direk çene ameliyatı olmalıydın dedi ben olsam takmazdım dedi.

Ameliyatsız olmaz canım malesef yaş olarak geç kalmışsın.. Çene ameliyatı olman gerekecek ama ondan önce fazla dişin varsa onların çekilmesi lazım vs vs doktorun anlatmadı mi sen mi istemedin

Şöyle üst çenem ileride mi bilemiyorum onuda açıkcası, çenemi üst üste kapatıığımda arkadan öne doğru dişlerim üst üste geliyor fakat öndeki 4 dişim alttaki dişlerimin üstüne gelmeden önde duruyor , doktorum tel tedavisi ile 10 ay gibi kısa bir sürede geri çekeriz dedi,

Ben 19 yaşında girdim bir ortodontik tedavi sürecine. Üst damağımda küçüklük vardı damağımı genişlettiler üst damağa bir aparat yerleştirerek sonra da ortodontik yüz maskesi kullanarak alt çenem çok öndeydi üst çenemi eşitlenmesi için öne çektik altı ayda. Sonrası klasik diş teli tedavisi. Kesinlikle de hem dişlerim hem de yüz ve çene şeklim değişti. Maskeyle beni görenler kaza geçirmişim de ameliyat olmuşum diye üzülüyordu. Bu durumda biraz dış görünüşü umursamamak gerekiyor. Sadece evde ya da uyurken kullanabileceğim bir şey değildi çünkü. Sizin durumunuz tam tersi maskeyle olmaz sanırım direkt tedavi ve lastiklerle çözümlenebilir. Yaş için de kemikler büyüdüğü için sadece tedavi süreci uzuyor. Benim 2 yılda bitti tüm bu sürecim. Benden 8 yaş küçük kuzenimin 4,5 yılda mesela. Kemiklerinizin yapısı ve hekim çok önemli. Bizim doktorlarımız farklıydı. Asla olmaz düzelmez diye bir şey kesinlikle yok.

SARPE veya MARPE ortodonti tedavi yöntemlerini araştırmanızı tavsiye ederim. Jawline sürmeye dedikleri Çene ameliyatı değil bunlar. Çene ameliyatı yaptırıp da memnun kalan çok duymadım. Eğer tavsiye eden olursa hiç o işlere girişmemenizi öneririm.
Bir üstteki yazarın YALAZ6 YALAZ6 ya uygulanan tedavi büyük ihtimalle MARPE tedavisi. Dişlerin önde ya da geride olması çoğunlukla damaklardaki orantısızlıktan kaynaklanıyor. Bu türlü tedaviler için genellikle 30lu yaşlardan sonra olmaz derler ama tedavisi daha genç yaşta olanlara göre daha uzun sürse de sizin yaşınızdakilerin de olduğunu gördüm internetteki araştırmalarımda. Hatta Türkiye’de bir arkadaşım yakın zamanda üst dişleri önde olduğu için SARPE tedavisi olacak. Kendisi 40 yaşında. Daha önce tel tedavisi de olmuş ama eğer üst damak darsa tel tedavisi çok işe yaramıyor beklenilen ölçüde. Arkadaşım İstanbul’da çok iyi bir profesör ortodontist buldu. Onunla başlayacak tedaviye. Ben Invisalign kullandım 1 yıldan fazladır ama pişmanım. Keşke daha detaylı araştırıp damakla ilgili tedavi yöntemlerine baksaymışım dedim. Çünkü dişlerin kayabileceği yeterli alan olmayınca istediğin kadar tel taktır belli bir süre sonra eski haline dönüyor. Ömürlük değil.

Benim üst çenem tam tersi dardı 14 yaşımda başlayan uzun bir tedavi sonucu düzelttik ama bu süreç sadece telle olmadı. Genişleyen damaklik kullandım. Sonrasında maske taktım vs. Genişlik için yanlış yönlendirmek istemem ama telle çok bir sonuç alabileceğinizi düşünmüyorum. Tel sonuçta dişleri düzelten bişey. Kemik yapıya bir faydası olmaz. Sadece dişler dışa doğru yamuksa ve bu yüzden üst çene geniş görünüyorsa ordan kurtarır belki. Tavsiyem bir ortodonti doktoruna daha görünmeniz.

X