Diş eksikliği

minikdavsan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2016
49
59
27
Arkadaşlar 3 tane çürük dişim vardı bu sabah dolgu yapmaya gittim. Doktor bunlara dolgu yapılmaz dedi ve çekti. Şimdi 3 tane eksik dişim var. Yaşım 22 sizce boşlukları diğer dişlerin genişleyerek doldurmasi mümkün mü? Ya da ne yapılabilir eksik dişler için implant dışında? Bilgisi olan cevaplarsa çok memnun olurum.

Merhaba
Aynı durum bende de söz konusuydu.
Yaşım 23
Ayrı ayrı bir kaç kliniğe giderek farklı doktorlara muayene oldum ve tek aldığım cevap vardı, zamanla eksik dişlerin yeri boş olduğu için diğer dişlerde de kayma olur ve dişlerin arası açılır, çok uzun yıllar beklenirse de üst bölgeden çekilen dişlerdeki diş etinde sinüs kayması, alt çeneden çekilen dişlerde de çene kemiği zayıflaması olur bu sebepten implant yapımı da zorlaşır. Yaşım da henüz diş kaybı açısından küçük olduğu için önerilen implant oldu. Kalıcı çözüm olması adına implanta başladım 4 adet implant takıldı şuan kemikle kaynamasını bekleme süresindeyim. Eğer imkanınız varsa kesinlikle başka çözüm aramadan direk implant yaptırın.

Evet gerçekten tuhaf birşey ama kalıcı çözüm olması adına iyi gibi şuan 4 implantın vidası var ama hiçbirşey hissetmiyorum bence implant olayını düşünün.

Diş hekimiyim öncelikle geçmiş olsun. :)
Boşlukları diğer dişlerinin genişleyerek doldurması ne yazık ki mümkün değil. Fakat hangi dişlerin çekildi ise doktorun ona göre planlama yapıp köprü veya implant önerecektir. Kişisel fikrim implant yapılması yönünde yaşın çok genç ve implant yapılan kemikte yıkım da daha az olmakta. Uzun süreli köprünün başarı şansı implanta göre daha düşük. Eğer o boşlukları yaptırmazsan, boşluğun yan tarafındaki dişler o boşluğa doğru yatmaya başlayıp o aralığı kapatmaya çalışacak aynı şekilde boşluğun üst veya alt çenedeki karşılığı da o boşluğa doğru uzamaya başlayacak ve takdir edersin ki fizyolojik açıdan ne sağlıklı ne de estetik olacaklardır. Umarım iyi bilgilendirebilmişimdir tekrardan geçmiş olsun. :)

Diş hekimi arkadaşımız çok güzel cevaplamış, implant çok sağlam ve başarılı bir uygulama. Hem estetik hem fonksiyon olarak işlevini çok iyi yerine getiriyor, dokuyla uyumlu ve diş kaybından dolayı meydana gelebilecek çene kemiği kaybını engelliyor. Yani implant yaptırmanız en iyi çözüm.

Bunun dışında genel bir tavsiye olarak, her diş hekimi işinin ehli olmayabiliyor, kurtarılabilecek dişleri bile direkt çekebiliyorlar. Eğer diş hekiminiz çekim önerirse önce diğer olası tedavi seçeneklerini de sormanızı, sorgulamanızı, araştırmanızı, gerekirse başka hekimlere danışmanızı, en son çare olarak çekime onay vermenizi öneririm.

X