Çocuklarımız ve Cinsel Eğitim

E

EU1

Ziyaretçi
Çocuklar yaklaşık 1 yaş civarında kendi cinsiyetini farkına varmaya, karşı cinsiyeti araştırmaya başlar. Bu pek çok yetişkini rahatsız edebilen bir davranıştır. Oysa öteden beri cinsellikle ilgili sorunlara bakıldığında hep bazı şeyleri bilmek değil, bilmemek yatıyor. Bu nedenle artık ülkemizde de çocuk ve gençlere cinsellikle ilgili eğitim verilmeye çalışılıyor. Ancak eğitimin amacına ulaşabilmesi için eğitim kurumu ile ailenin ifadeleri tutarlı olmalıdır. Yoksa bir bütünlük teşkil etmez ve çocuğun aklı daha da karışır.

Çocuk sorular sormaya başladıysa;

. Doğruyu anlatmaktan çekinmeyin ancak her ayrıntıyı da anlatmanız gerekmediğini bilin. Çocuğunuzun yaşını göz önünde bulundurarak cevaplayın.
. Yaşı ilerledikçe daha fazla bilgi ve daha fazla ayrıntı isteyecektir. Bu nedenle nasıl cevap vereceğiniz konusunda bilginiz yoksa bir kitap edinebilir yada özel veya genel mesaj yollayabilirsiniz.
. Çocuğunuz sorduğu soruda ne sormak istediğini tam anlayınız. Gerekirse sorusunu farklı cümlelerle tekrarlayabilirsiniz. Örneğin " Anne ben nereden geldim" sorusunu "Sen şimdi nereden doğduğunu mu merak ediyorsun" diyerek soruyu tekrarlayabilirsiniz.

Çocuklar Ne Tür Sorular Sorarlar

. Ben karnında nasıl yaşadım?
Sen benim karnımda, senin için hazırlanmış bir odada yaşadın. Doğum için büyüyene kadar oradaydın. Zamanı gelince de doktor seni oradan aldı.

. Bebek neden annenin karnında büyüyor?
Bebeğin odası annesinin karnında olduğu için, bebeği annenin taşıması gerekiyor.

. Erkek çocukları babalar, kız çocukları da anneler mi yapar?
Hayır, hem kız, hem erkek çocuğu anne ve baba bir araya gelerek yapar. Sen benim ve babanın çok özel bir karışımısın.

. Seks nedir?
Seks birbirini çok seven iki yetişkinin birbirine farklı bir tarzda sarılması ve öpüşmesi şeklidir.

. Seks yapınca mı bebek olur?
Seks aslında birbirlerine aşık olduklarını gösterme biçimidir ama eğer bebek
sahibi olmak da isterlerse olabilirler.

Sevgiyle kalın..
Meltem Erdemli

X