Carmilla'nın Zayıflama Günlüğü

carmilla35

Guru
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2012
181
288
Öncelikle herkese merhaba :) Çok kararlı olduğum bu zayıflama sürecinde, gün içerisinde 'içtiğim sudan çiğnediğim sakıza kadar' herşeyi burda yazmaya karar verdim, sırf bu sebeple buraya üye oldum. Forumları uzun süredir dışardan takip ediyorum. Artık benim de sonu başarıyla biten bir hikaye anlatma zamanım geldi :)

Öncelikle biraz kendimden bahsedeyim; ben hayatımın her döneminde yaşıtlarına göre hem uzun boylu hem de kilolu bir kadın olarak hep göze battım. Sürekli 'biraz kilo verse yüzü güzel' denilen insanlardan biri oldum. Özellikle lise döneminde kilom 80 li rakamlara çıktı. Beğendiğim hiçbir kıyafet üzerime olmuyordu. Erkek reyonundan bol kazaklar, kesimi çirkin pantalonlar almak zorunda kalıyordum. Lise forması benim için bir lütuftu, haftasonu dershaneye giderken giyecek birşey bulamadığım için sürekli eşofman giyiyordum.

Birçok defa diyete başlamayı denedim, her seferinde iki üç güne kalmadan pes ettim. Çünkü kendimi aç kalarak cezalandırmaya çalıştıkça, bir süre sonra dayanamayıp birşeylere saldırıyordum.

Sağlıksız bulanlar oldu ama ben 37 günde 75 kilodan 63 kiloya düştüm, hem de gerçekten sağlıklı beslenerek. İsteyen olursa elbette nasıl olduğunu seve seve anlatırım, kesinlikle 'kibrit kutusu kadar peynir, üç zeytin' gibi bir tarifi yok.

Aradan uzun zaman geçti, ne yazık ki ben bu sabah tartıda tam 66 kilo çıktım. Erkek arkadaşım doğu kültürü sebebiyle et yemeklerine çok düşkün, yemek yemeyi çok seviyor. Üstüne bir de sınavlar, stres, masa başında hareketsizlik ve abur cubur derken..

Kısa bir süre sonra nişanım var, kim istemez ki öyle özel bir günde 'kuğu gibi' olmayı.
Önümüzdeki hafta elbisemin provası var, benim ilk hedefim bu bir haftalık süreç içerisinde sağlıkla 1,5 ila 2 kilo arası vermek.

Bunun için vücudumun toksin atmasına iyi geleceğini düşündüğüm bir yöntemi uygulamaya başlıyorum, halk arasında '5 günde 5 kilo' denen diyeti uygulamaya karar verdim. Birkaç ay önce kız kardeşimin uyguladığı ve memnun kaldığı bir diyet olduğu için zaten ilgimi çekiyordu. Ne var ki sağlıklı bir bünyenin 5 günde 5 kilo veremeyeceğini hepimiz biliyoruz, bu kilo vermekten ziyade vücudu temizlemek gibi birşey aslında. Üstelik kız kardeşim 5 günün sonunda 3.5 kilo kaybetti ve yediklerine dikkat etmeye devam ettiği için geri almadı.

Bugün patates günüm, önümde haşlanmış patateslerim ile size yazıyorum :) Bu diyetle alakalı bilgiler forumlarda bolca mevcut ama ben kısaca yeniden yazayım, bilgilenmek isteyen olursa aramak zorunda kalmasın diyerek;

Gün boyunca yalnızca bir besin grubu tüketebiliyoruz. Bu besinler sırasıyla;

-Haşlanmış patates
-Sebze ( Yağsız ve tuzsuz olmalı. Çiğ veya haşlanmış olması önemli değil )
-Et ( Yağsız ve tuzsuz olmalı. Haşlanmış tavuk veya ızgara et gibi )
-Meyve ( Muz hariç her meyve olabilir )
-Yumurta ( Yağsız ve tuzsuz olmalı. Haşlanmış veya yağsız omlet şeklinde olabilir )
Önemli not: Sabah her neyle beslendiyseniz, öğle ve akşam da aynı şekilde beslenmelisiniz. Sabah yediğiniz sebze ile akşam yediğiniz sebze farklı olmamalı. Ama aynı öğün içinde farklı meyveler / sebzeler tüketmek mümkün, tabiki öğle ve akşam da aynılarını yemek koşuluyla.

Bu sabah benim uyanır uyanmaz ilk işim, büyük bir bardakta sıcak su ile birkaç damla limon suyunu karıştırıp içmek oldu. Bu şekilde hem metabolizmamı çalıştırdım, hem de limon suyu gerçekten yağ yakımında çok etkili. Şimdi patateslerimi yiyorum. Bu beslenme şeklinde aç kalmak söz konusu değil çünkü herhangi bir sınırlamanız yok. İstediğim kadar patates yiyebilirim. Ben sabah öğünü olarak bir orta boy haşlanmış patatesle doydum. Kesinlikle yağ veya tuz kullanmadım. Yanımda bir litrelik bir şişenin içinde suyum var, bu çok önemli çünkü insan suyu görmeyince içmeyi unutuyor. Uzmanlar vücudun her 25 kilosu için günde 1 litre su içilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu durumu kendinize göre hesaplayarak ne kadar su içmeniz gerektiğini bulabilirsiniz. Ben günde 2 buçuk litre su içmem gerektiği için gün ortasına kadar en azından 1 litrelik şişeyi bitirme hedefi koyuyorum kendime. Buraya gün içinde bol bol yazarak en ufak detaylarına kadar bilgilendiricem herkesi.

Unutmadan kişisel bilgilerimi ekleyeyim;
Boy: 175
Kilo: 66
1. Hedef: 64
2. Hedef: 62
3. Hefef: 60
Son Hedef: 58-59

Hepimize fit günler diliyorum :)

Son düzenleme:
Eklemek isteyip unuttuğum bir başka detay 'spor'. Ben ne yazık ki kronik astım ve akdeniz anemisi sebebiyle hızlı nefes almak zorunda kaldığım an tıkanıyorum hatta bilincimi kaybediyorum. Bu yüzden ağır tempolu sporlar yapma şansım ne yazık ki yok. Bu süreçte eğer vaktim varsa araç kullandığım mesafeleri yürüyerek vücudumun ihtiyacı olan hareketi mümkün olduğunca yerine getiricem. Bu arada birazdan kendime bol köpüklü güzel bir şekersiz türk kahvesi yapmayı düşünüyorum :) Bu beslenme periodunda şeker kullanılmadığı sürece çay, kahve, bitki çayı gibi içecekler tüketmek serbest. Dipnot: Türk kahvesi insanı baya tok tutuyor.

Günü neredeyse yarıladım ve bu süreçte bir litreden fazla su tükettim :KK73:

Hala hayalini kurduğum sade türk kahvemi içemedim çünkü birkaç evrak işim çıktı, ama krizi fırsata çevirdim ve araç kullanmak yerine yarım saatlik bir yürüyüş yapmış oldum :21:

Yalnız bu sıcakta ve bu saatte yürümek çok da iyi bir fikir değilmiş, beynimi yaktım :KK9:

Yarın sabah tartıda 65 çıkacağıma pek inanmıyorum ama 65.5 için biraz ümitliyim içten içe, bir de farkettim ki 65 den 58 e tek hedef koymaktansa küçük hedefler insanı daha çok motive ediyormuş. Bu arada kara kara yarın ne yesem diye düşünüyorum.. Okulum olduğu için akşamdan pişirip yanımda götürmem gerekiyor. Birazdan markete gidip alışveriş yapıcam. Şimdilik acıkma yok, suya devam :)

Merhaba yine ben :) Elimde olmayan sebeplerden ötürü patatesimi ancak bu saatte yiyebiliyorum. Bundan sonraki günler akşam 7 yi geçmemek için elimden geleni yapacağımın sözünü veriyorum kendime. Günü bol su, üç patates, bir şekersiz türk kahvesi ve bir bardak yeşil çay ile kapattım, yani umarım kapatmışımdır :KK33:

Saat itibariyle artık katı hiçbirşey tüketmemem gerekiyor, tabiki bol suya devam.

Hareket olarak da akşamki yarım saatlik eve yürüyüşü sayabilirim ancak.

Sabah tartılıp tartılmamak konusunda gerçekten çok kararsızım ama her iki durumda da buraya muhakkak yazıcam.
Yarın, hepimizin hedefine bir adım daha yaklaştığı bir gün olsun inşallah :KK36:

Herkese merhaba :) Bugün diyette ikinci günüm, ne yazık ki okul yüzünden ancak bu saatte yazabiliyorum. Bugün benim sebze günümdü, dünkü başarılı patates gününden sonra bugün için en sevdiğim sebzelerden biri olan kabağı seçtim. Dün akşam ben ders çalışırken annem kabakları doğrayıp fırınladı, içine yağ koyma diye sıkı tembih ettim hiç koymadığını ümit ediyorum :KK51: Bugün canım çok tatlı istedi, sürekli kendimle savaştım. Normalde ders aralarında soluğu kantinde alan biri olduğum için suyla yetinmek epey zor oldu. Ara sıra acaba bir küçük kuru kayısı yesem ne olur ki diyorum ama taviz yok, bugünü de atlatıcam hayırlısıyla. Şimdilik 2 buçuk porsiyon fırınlanmış domates soslu kabak yedim. Bir litre kadar da su içtim, akşam suya yüklenmeli.. Gece yeniden yazıcam son durumu, bu arada ben tartılmamaya karar verdim hayal kırıklığı yaşamamak adına. Herkese sağlıklı beslendiği bir gün dilerim :KK36:

X