Nişan Bohça sorunu??

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi

Evliligedogru

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Ekim 2019
2
0
26
Kızlar 2 ay önce isteme-nişan birlikte oldu ani oldu biraz evde aile akrabalar arasında oldu o yüzden bohça falan gelmedi düğünüm Haziran’da. nişan için ise sadece elbise alındı onu da annemle babam söyledi. Faklı şehirlerdeyiz ama onun baba tarafı bizim burada yaşıyor. Nişandan sonra bir kere geldiler onda da düğün tarihi kararlaştırıldı. Bizim burada kimi bohça kimi tepsilerde kabsak adı altında getirilir annem sorduğu zaman kimi yerde adetmiş dedi geçiştirdi kayınvalidem annem bi daha sorunca yazmaları hazır zaten tamam dedi ama hiç net bi şey söylenmedi bunun üstünden bir ay geçti bohça hazırlığına başlasaydı bedenimi sorardı ya da benim fikrimi de sorardı diye düşünüyoruz annem de bunlar getirmeyecek gibi bak sen nişanlınla konuş diyor kaynanan sana daha bir iğne bile getirmedi uygun bi dille konuşun kndi aranızda diyor ama ben çekiniyorum sormaya ama ben de üzülüyorum arkadaşlarımın kayınvalidesi çeyizine hediye alıyor geldiğinde getiriyor vs ama bende öyle bi şey olmayınca biz de bohça olayına takılıyoruz düğüne yakın olursa bu sefer aceleye gelecek ve araya karışacak yani arkadaşlar ben kimle konuşmalıyım bu konuyu ne yapmalıyım gelen giden de soruyor bohçan geldi mi kaynanan ne getirdi diye benim de kafama takılıyor annem de sen gelinlerisin senin kıymetini bilsinler yeter biz kendimize bi şey istemeyiz zaten diyor olay böyle olunca bende kndimi değersiz hissediyorum arayıp sormuyolar bile

Bohçayı geçtim (bana saçma geliyor), bir de bunu serip sergilemesi var. Neymiş gelen misafirler bakacakmış eksiğini tamamlayacakmış. Amacı oymuş. Borcam'dan ötesi birşey getirilmiyor zaten. Hoş o da pahalandı.

Neyse. Haziran'a daha 8 ay var. Senin çeyizin hazır mı? Annen elinden geleni yaptı mı? Bırak geri kalanını da onlar düşünsün. Yumurta göte dayanınca akılları başıma gelir. Madem oralı değiller hatırlatma bile. Müstakbel eşine de açma bu konuyu , gerek yok. Bi çöp vermiş getirmiş kaynanan veya getirmemiş ileride ona takılmazsın bile. Alişveriş düğün öncesi bence 3 ay kadar zamanları var. Ne alırlarsa o zaman alsınlar. Belki de ufak ufak hazırlamaya başladılar ve giyim kısmını sonradan halledecekler? Belki de eşine sordular bedenini? Başta nasıl davranırsan o şekilde gider. Evlendikten sonra da fazla haşır neşir olma kaynananla görümcenle ki, yarın bir gün konu açmak zorunda kalmayasın. Onlar aramıyorsa sen saygından ararsın. Yarın bir gün karın da bizi aramadı demelerine izin verme kaynananlara.

Bohçayı geçtim (bana saçma geliyor), bir de bunu serip sergilemesi var. Neymiş gelen misafirler bakacakmış eksiğini tamamlayacakmış. Amacı oymuş. Borcam'dan ötesi birşey getirilmiyor zaten. Hoş o da pahalandı.

Neyse. Haziran'a daha 8 ay var. Senin çeyizin hazır mı? Annen elinden geleni yaptı mı? Bırak geri kalanını da onlar düşünsün. Yumurta göte dayanınca akılları başıma gelir. Madem oralı değiller hatırlatma bile. Müstakbel eşine de açma bu konuyu , gerek yok. Bi çöp vermiş getirmiş kaynanan veya getirmemiş ileride ona takılmazsın bile. Alişveriş düğün öncesi bence 3 ay kadar zamanları var. Ne alırlarsa o zaman alsınlar. Belki de ufak ufak hazırlamaya başladılar ve giyim kısmını sonradan halledecekler? Belki de eşine sordular bedenini? Başta nasıl davranırsan o şekilde gider. Evlendikten sonra da fazla haşır neşir olma kaynananla görümcenle ki, yarın bir gün konu açmak zorunda kalmayasın. Onlar aramıyorsa sen saygından ararsın. Yarın bir gün karın da bizi aramadı demelerine izin verme kaynananlara.
Ben zaten çeyiz serme gibi bir şey yapmayacağım insanlara bana bir şey al der gibi resmen o yüzden sevmiyorum. Çeyizimin %70i nerdeyse tamam geri kalanları düğüne yakın olacağım. Sonuçta bunun adı nişan bohçası ve nişanda gelir bizi nişan ani olduğu için bir dahaki geldiklerinde getirebilirlerse ama elleri boş geldiler ben mahçup oldum aileme. Umarım hazırlamaya başlamışlardır çünkü benim tarafım adet gelenek görenek takıntılı insanlar tabi ki önemli olan mutluluk huzur ama bende adet yerini bulsun diyenlerdenim ki zaten bana dünyanın eşyasını alıp gelsinler demiyorum herkes ne aldıysa onu alsınlar ki mahçup olmayalım kimseye. Son anda aileler tatsızlık çıkarmasın diye düğünden 5-6 ay önce olsun istiyorum çevremdeki insanların hep öyle oluyor ve ailemde böyle olsun istiyor. Aynı zamanda böyle olunca bende kendimi değersiz hissediyorum

Bana böyle şeyler çok saçma geliyor, eşimin annesi yok (o 13 yaşındayken vefat etmiş) ama ailesi teyzeleri kuzenleri o kadar çok koşturdular ki ne istersin ne alalım ben hiçbir şey istemedim, çünkü kusura bakmaynda iç çamaşırımı başkasının alması bana tuhaf geliyor, yani kime ne ben kendim alırım pijamamı çamaşırımı, onlar manevi olarak bana destek oldular hep sağolsunlar, maddi eşya vs. konusunda asla bi beklentim olmadı, böyle şeyleri de çok eski kafalılık olarak görüyorum, zaten nişanlılık döneminde o kadar çok sıkıntı yaşanıyor ki bence bunlarda eklenmesin.. Çalışıyorsanız gidin kendiniz alın her şeyinizi bir beklenti içinde olmayın derim.

X