blender belası

Aslında çiğneyerek yediği gıdalar varmış.Demek ki çiğneme problemi yok.İsine gelen seyleri çiğneyip yiyor.Blendirdan geçirip yedirdikleriniz tam olarak nelerdi?Mesela o gün pilav ve köfte var menüde.Siz bunları blendirdan geçirip püre halinde mi veriodunuz?Arkadaşların önerilerini ben çok mantıklı buldum.Cocuklarin sevebilecegi menüler hazırlayıp sunabilirsiniz.Kofte,patates,spagetti,hamburger vs.Ek gıdaya başladığımızda doktorumuz üstüne basa basa püre yok diye uyarmıştı.Biz de bi sure çatalla ezdik sonra normal vermeye başladık.Simdi anladım neden püre yok diye bizi uyardığını.Hemen pes etmeyin.Cocugunuz eninde sonunda açlığa dayanamayıp pes edicektir.Biraz sabır istiyor ama olucak❤️

Ha bu arada oğlum 7 yaşında bizde de yeme sorunu var. Yemek ayırıyor...ama eşimde Herşeyi yemez. Bende gıda alerjileri nedeniyle yiyemiyorum.. Oğluma birşey diyemiyorum o nedenle....

Blw ile başladığım oğlum evde benden yiyor... Dışarıda yada okulda kendisi yiyor.... Ölümü anladı.. Tramva yaşadı kekeleme var şuan.. Bir süre sessize aldık kendimizi. Eylülde dil terapisine başlayacağız... Belki ilave psikoloğa da gideceğiz... Altından ayrılık travması çıktı.. Ayrıntı vermeyince paşa oğlan büyüyorum sanılıyor...

Problem yoksa alışkanlık sadece düzelir.
Kıyamam…

Allahım yardımcınız olsun inşallah arkadaşım.

patates kızartması yiyor yani kısaca işine gelenleri yiyor yabancı olduğu yiyeceklerin tadına bile bakmıyor . o kadar çok desteğe ihtiyacım var ki anlatamam
Yabancı dokulardan irrite oluyor olabilir mi acaba? Benim oğlumda var bu durum. Hiç blender kullanmadım, püre vermedim, yarı blw uyguladım ve kendi kendine yiyen çok iştahlı bir ablası var rol model olarak. Oğlum da çok iştahlı ama ağzına sokmaya çekiniyor yemeği, bir cesaret aliyor ağzına kadar götürüp duraksayip bırakıyor tabağına. Minicik ye tesvikinde bulunsam daha sert tepki veriyor yemeğe. Görmezden geldiğimde kendi kendine minicik bir parçaya korka korka dil degdirip tadını alınca yemeye başlıyor. Şimdi bugün yeşil fasulye yaptım diyelim, onu bu şekilde denedi yedi. Bir dahaki yeşil fasulyeyi 2 hafta sonra yiyor olsak yine daha önce hiç tadına bakmamış gibi davranıyor. Dokunma hassasiyeti de var aynı şekilde. Ergoterapistle görüştüm konuyla ilgili, yaşı küçük olduğu için tras kopugu, kinetik kumla vs oynatın asma ihtimali yüksek, yine de asamazsa ergoterapi gerekir dedi. Ergoterapi çok yeni bir alan ülkemiz için, o yüzden akla çok sonra geliyor, ben hatırlatmış olayım

Yabancı dokulardan irrite oluyor olabilir mi acaba? Benim oğlumda var bu durum. Hiç blender kullanmadım, püre vermedim, yarı blw uyguladım ve kendi kendine yiyen çok iştahlı bir ablası var rol model olarak. Oğlum da çok iştahlı ama ağzına sokmaya çekiniyor yemeği, bir cesaret aliyor ağzına kadar götürüp duraksayip bırakıyor tabağına. Minicik ye tesvikinde bulunsam daha sert tepki veriyor yemeğe. Görmezden geldiğimde kendi kendine minicik bir parçaya korka korka dil degdirip tadını alınca yemeye başlıyor. Şimdi bugün yeşil fasulye yaptım diyelim, onu bu şekilde denedi yedi. Bir dahaki yeşil fasulyeyi 2 hafta sonra yiyor olsak yine daha önce hiç tadına bakmamış gibi davranıyor. Dokunma hassasiyeti de var aynı şekilde. Ergoterapistle görüştüm konuyla ilgili, yaşı küçük olduğu için tras kopugu, kinetik kumla vs oynatın asma ihtimali yüksek, yine de asamazsa ergoterapi gerekir dedi. Ergoterapi çok yeni bir alan ülkemiz için, o yüzden akla çok sonra geliyor, ben hatırlatmış olayım
eline birşey bulaşşsa anne sil bunu yada elimi yıka diyor. ama kaşık çatal veriyorum istese onu ağzına götürebilir . aynı sizin tarif ettiğiniz gibi ilk başta dilinin ucunu değdiriyor sonrasında çok ama çok küçük bir parça alıyor ağzına .

herkese merhaba , konun yeri burası değil biliyorum fakat daha fazla yanıt alabilmek için buraya açıyorum .lütfen taşımayın .
3 yaşına girecek çocuğum doğduğundan beri kusma problemi yasıyoruz yaklaşık 6 ay öncesine kadar bu devam etti . maalesefki bu sebepten pütürlü gıdaya geçemedik . son üç gün önceye kadar blender la besleniyordu . üçgün önce bıraktık . fakat üç güdür ağzına su hariç hiçbirşey sürmedi ve biz hastahanelik olmak üzereyiz .oldukça halsizleşti ve durağanlaştı . bu konu ile ilgili olarak çocuk dr,alerji ve immünoloji.,gastro. ,hem özel hem devlet hastahanesi götürdük 3 yıllık süreçte fakat herhangi bir hastalık yada çiğneme -yutma da sorun olmadığı söylendi. bunun üzerine psikolog , pskyatrı , çocuk gelişim , pedagog buralara da götürdük bunlarda acilen bu yöntemi bırakmamız gerektiğini acıkınca yiyeceğini zorlamamız gerektigini vs.. söyledi. ve 3 gündür bırakmış bulunmaktayız amaaa 3 gündür de su hariç beslenme yok . bir de fındık -çubuk kraker -muz-çilek -sucuk -ekmek -patlamış mısır ve soslu mısır bunları çiğneyerek ağzında çerirerek yiyip yutuyor . geriye kalan ana besinleri ise blendır dan yiyordu . Akşam acıktım diye ağlamaya başladı önüne akşam menüsünden az bir miktar olarak koydum ( pilav - fasülye ) senin dişlerin var artık çiğneyebilirsin dedim . verdiği tepki ben yutarak yemek istiyorum oldu . yutarak değil bu şekilde deyip gösterdim fakat o akşamıda aç olarak geçirdik. bugün de aynı şekilde acıktım diye ağlıyor önüne getiriyorum fakat sonuç gene aynı başından geçmiş benzer durumu yaşamış arkadaşlarımız var ise fikirlerini paylaşabilir mi ? son olraka dil gelişimi ve sosyalliği çok iyi .
Benimde büyük kızım çiğnemiyordu 4 yaşında öğrendi çiğnemeyi hep blendır yapıp verdim bu çocuk hiç çiğnemeyecek gibi geliyordu ama şimdi 9 yaşında hiç bi problem yok 4.5 yaş gibi özel anaokulunda öğrendi çiğnemeyi arkadaşlarından görerek

herkese merhaba , konun yeri burası değil biliyorum fakat daha fazla yanıt alabilmek için buraya açıyorum .lütfen taşımayın .
3 yaşına girecek çocuğum doğduğundan beri kusma problemi yasıyoruz yaklaşık 6 ay öncesine kadar bu devam etti . maalesefki bu sebepten pütürlü gıdaya geçemedik . son üç gün önceye kadar blender la besleniyordu . üçgün önce bıraktık . fakat üç güdür ağzına su hariç hiçbirşey sürmedi ve biz hastahanelik olmak üzereyiz .oldukça halsizleşti ve durağanlaştı . bu konu ile ilgili olarak çocuk dr,alerji ve immünoloji.,gastro. ,hem özel hem devlet hastahanesi götürdük 3 yıllık süreçte fakat herhangi bir hastalık yada çiğneme -yutma da sorun olmadığı söylendi. bunun üzerine psikolog , pskyatrı , çocuk gelişim , pedagog buralara da götürdük bunlarda acilen bu yöntemi bırakmamız gerektiğini acıkınca yiyeceğini zorlamamız gerektigini vs.. söyledi. ve 3 gündür bırakmış bulunmaktayız amaaa 3 gündür de su hariç beslenme yok . bir de fındık -çubuk kraker -muz-çilek -sucuk -ekmek -patlamış mısır ve soslu mısır bunları çiğneyerek ağzında çerirerek yiyip yutuyor . geriye kalan ana besinleri ise blendır dan yiyordu . Akşam acıktım diye ağlamaya başladı önüne akşam menüsünden az bir miktar olarak koydum ( pilav - fasülye ) senin dişlerin var artık çiğneyebilirsin dedim . verdiği tepki ben yutarak yemek istiyorum oldu . yutarak değil bu şekilde deyip gösterdim fakat o akşamıda aç olarak geçirdik. bugün de aynı şekilde acıktım diye ağlıyor önüne getiriyorum fakat sonuç gene aynı başından geçmiş benzer durumu yaşamış arkadaşlarımız var ise fikirlerini paylaşabilir mi ? son olraka dil gelişimi ve sosyalliği çok iyi .
Gideceğim yere bile blendrır götürüyordum ben hepsi geldi geçti çok şükür

Geçmiş olsun ama bu güne kadar köfte pilavı nasıl blenderdan geçirip vermiştiniz? Öyle daha iğrenç görünmez mi?

eline birşey bulaşşsa anne sil bunu yada elimi yıka diyor. ama kaşık çatal veriyorum istese onu ağzına götürebilir . aynı sizin tarif ettiğiniz gibi ilk başta dilinin ucunu değdiriyor sonrasında çok ama çok küçük bir parça alıyor ağzına .
Evet oğlum da eline bir şey buluşmasını tolere edemez. Ben özellikle elle yenebilecek şeyler de koyuyorum önüne. Ya da kaşığa yemek alamadığında yemeği parmağıyla kaşığa itebilirsin diyorum. Önceleri elini dokunmazken, yavaş yavaş dokunmaya başladı ardından hemen sildirdi. Hiç ikiletmeden sildim elini, dokunmayı iyice benimseyene kadar. Ardından bir siliyorsam bir gecistirdim. Şu an çok stresli göründüğünde siliyorum, değilse yemeğin bitince yikayabiliriz ellerin böyle kalabilir ne olacak ki diyorum gülüyorum. Yine de masadan kalkana kadar üç dört kere silmiş oluyorum. Sanırım sizin oğlunuzda da dokunsal hassasiyet var. Ergoterapide yemek yeme becerileri bile çalışılıyor. En kısa zamanda bir gösterin

Bizim de öyleydi psikolog yardımı aldık. 3 yaşında aştık büyük krizler yaşadık. Psk bize önce çocukla konuşup duruma hazırlayın haberi olsun birden önüne katı koymayın itiraz eder dedi. Karsıma aldım güzelce büyüdün artık yarından itibaren anne ve baba gibi yiyeceksin sende dedim. Sakince anlattım. Daha önce kıyametler koparan çocuk ertesi gün ikna olmuş gibiydi. Krep ve mantı ile başladım yavaş yavaş. Birden karnının doyacağı kadar yemesini beklemeyin

benim yedirmemi bekliyor akşam bundan sebep epeyce ağladı dişlerin var artık çiğnemelisin diyorum hayır yutucam diyor sonuç aç uykusuz 3. gece
Bizde öyleydik üç yaşına girecek hala iri şeyler yemek istemiyor bizde sizin gbi çiğneme terapisti pskolok ne derseniz götürdük bir hafta boyunca aç kaldı yinede yemedi mecburen tekrar vermeye başladım istediği gbi buyuyunce alışır diye kendimi avutuyorum

X