Birikim

Visnekralicesi

Biliyorsun geçiyor zamanla ama ne fayda.
Kayıtlı Üye
9 Haziran 2022
372
419
Nasıl Birikim yapılır hiç bilmiyorum, aylık gelirim çok değil borçlarimi ödeyip ihtiyaçım olanı aldıktan sonra kenarda param olsun istiyorum ama yinede gidiyor bir şekilde, ailemle yaşıyorum bu arada ev geçindirme derdim yok sigara kullanmıyorum, en iyi nasıl birikim yapabilirim dolar mı yapım , yada gram altın mi alsam diye düşünüyorum sizce hangisi ?

Yorumları ben de çay içerek okuyacağım.
:kahve:
20220729_204522.jpg

Benim hesabıma para yattığı gün ödemem gerekeni ayırıyorum.
Mesela 1000 TL
Kalan parayla 1 gram yada 1 çeyrek alıyorum hemen.
Üzerine para kalıyor harcama yaparsam oradan harcıyorum.
Ay sonunda elimde ne kadar kalmışsa yine kalanla ya dolar ya gram alıyorum.
En azından 1 gram garanti oluyor ay sonunda en kotu 1 gram yada 50 dolar da almış oluyorum.

Nasıl Birikim yapılır hiç bilmiyorum, aylık gelirim çok değil borçlarimi ödeyip ihtiyaçım olanı aldıktan sonra kenarda param olsun istiyorum ama yinede gidiyor bir şekilde, ailemle yaşıyorum bu arada ev geçindirme derdim yok sigara kullanmıyorum, en iyi nasıl birikim yapabilirim dolar mı yapım , yada gram altın mi alsam diye düşünüyorum sizce hangisi ?
ben maaş aldığım bankadan farklı bir bankada hesap açtırdım sadece yatırım olarak kullanıyorum, maaşımdan azar azar ekleyip açtığım altın hesabına koyuyorum, iyi oluyor tavsiye ederim. bankanın uygulamasından da istediğiniz an kontrol edebiliyorsunuz.

Bireysel emeklilik yaptırıp altın fonuna bağla
Kumbara yap
Biriktirmek istediğin tutarı maaşını aldığın anda birikimine yatır, kalırsa diye düşünürsen kalmaz

Öncelikle birikim elimde kalan parayı kenara koyarım diye düşünerek yapılmıyor maalesef. Çok denedim, o para elde kalmıyor 😅
Kendinize bir hesap açık, şuan makas aralığı en düşük Kuveyt Türk.. Maaşınızı aldıktan sonra kendi gelirinize göre belirlediğiniz bir miktarı bu hesaba yatırın. Bence en mantıklısı şu durumda altın ama yok hiç anlamam, takip edemem derseniz 2 altına 1 dolara şeklinde bölün.
Diyelim 100 lira mı belirlediniz o parayı taksit öder gibi mutlaka yatırın. Kendi kendinize bahane üretmeyin, bu ay çok masrafım var, şunu almam lazım gibi..
Elinize ekstra para geçiyorsa, mesela ben dolap ve gardrops satışları yapıyorum, bu parayı da mutlaka yatırım hesabınıza aktarın.

X