Birikim yapıyor musunuz yoksa taze taze mi yiyorsunuz?

Haklısın aslında anan baban birikim yapacak sen de yiyeceksin :)
Çocuğum böyle düşünsün istemezdim. Herkes kendi ayakları üstünde durma planı yapmalı öncelikle bence.

Ana babadan kalan şeyler 50 den sonra kalıyor kaldı mı çoğu zaman, 50 den önce kendisi bir şey yapamayan insan o yasa kadar zaten hayatını harcamış olur. O nedenle mal mülk edinmenin de ötesinde bir şey bu durum aslında. Iyi kazanabilmek, birikim yapma, hayatın tadını aynı anda çıkartabilme düşüncesi ve bu seviyede olmak. Bu bir hayat tarzı.

Bu tarza sahip olmayıp miras kalanlar genelde güçlü insanlar olamıyor onların çocukları da miras yedi oluyor iyice hayat tarzı bozulan, ozguveni ve başarısı düşük insanlara sebep oluyor bu durum bana göre.

O nedenle doğrusu nedir, ne yapsam arayisindaysaniz kendinize güzel şeyler yakistirin derim.

Sürekli harcaya harcaya hiçbir şey elde edilemez. Siz ufak ufak birikime başlayın, biriktikce hoşunuza gidecek, devam etmek isteyeceksiniz.

Kızlar birikim yapıyor musunuz? Yoksa parayı taze taze mi yiyorsunuz 🙃 ya da yatırım yapıyor musunuz?

Çevremde hiç birikim yapan yok, geleni harcıyorlar da bi merak ettim KK kızlarının eli nasıl :)

Finanssa açsam fazla mesaj gelmez bu yere açtım ( gerçi az yapıldığı oraya fazla mesaj gelmediğinden belli 👻)

Neyse soruma ne cevap verirdiniz 😇
Valla ben birikim yapamıyorum biraz savurganım

Kızlar birikim yapıyor musunuz? Yoksa parayı taze taze mi yiyorsunuz 🙃 ya da yatırım yapıyor musunuz?

Çevremde hiç birikim yapan yok, geleni harcıyorlar da bi merak ettim KK kızlarının eli nasıl :)

Finanssa açsam fazla mesaj gelmez bu yere açtım ( gerçi az yapıldığı oraya fazla mesaj gelmediğinden belli 👻)

Ülkemizde birikim yapacak bir şey kalıyor mu elimize ?

Birikim yapmaya çalışıyoruz eşimle birikimi de daha çok kredi çekip bir şeyler almak olarak yapıyoruz sonra onu yavaş yavaş ödüyoruz

Hem yiyoruz hem biriktirmeye calisiyoruz ama sürekli bir masraf çıkıyor benim biriktirdiklerim elimde kalmıyor çoğu zaman. Gerçi çıkan masraflarda büyük ölçekte ya yatırım kaynaklı yada çocukların eğitim masrafı tatil masrafı gibi şeyler oluyor bu yüzden pek üzülmüyorum gidene. Gecen hafta büyük bir risk alıp hem arabanın modelini yükselttik hemde bir dönümlük tarla aldık (ilerisi için yazlık ev yaptırma hayalimiz var). Eşimin maaşının büyük bir kısmı krediye gidecek geri kalanda anca kasko sigorta yakıt ve faturalara gidecek. Benim maaşımdan çocukların okul ücretleri (özel okullar uçmuş vaziyette maaşın yarısı okul taksitlerine gidecek önümüzdeki eğitim yılında), mutfak masrafları ve ekstra giderler ödenecek. Temmuz zammından sonra bir nebze rahatlariz diye umuyorum. Şu an toplam gelirimiz 35 bin TL civarı. Temmuzdan sonra 40-45 arası olacak gibi gorunuyor. Ufaktan biriktirdiklerim duruyor onlara karismayacğım temmuzdan sonra altın/dolar ve euro olarak biriktirmeye devam edeceğim çocuklarım için. Bu zamana kadar alacağımızı aldık artık tek düşündüğüm sey yazlık ev yaptırma hayalimizi gerçekleştirmek ve çocuklarımın eğitim hayatı için para biriktirmek geri kalanıda da çocuklarımla beraber çatır çatır harcamak 🤣

Hem yiyoruz hem biriktirmeye calisiyoruz ama sürekli bir masraf çıkıyor benim biriktirdiklerim elimde kalmıyor çoğu zaman. Gerçi çıkan masraflarda büyük ölçekte ya yatırım kaynaklı yada çocukların eğitim masrafı tatil masrafı gibi şeyler oluyor bu yüzden pek üzülmüyorum gidene. Gecen hafta büyük bir risk alıp hem arabanın modelini yükselttik hemde bir dönümlük tarla aldık (ilerisi için yazlık ev yaptırma hayalimiz var). Eşimin maaşının büyük bir kısmı krediye gidecek geri kalanda anca kasko sigorta yakıt ve faturalara gidecek. Benim maaşımdan çocukların okul ücretleri (özel okullar uçmuş vaziyette maaşın yarısı okul taksitlerine gidecek önümüzdeki eğitim yılında), mutfak masrafları ve ekstra giderler ödenecek. Temmuz zammından sonra bir nebze rahatlariz diye umuyorum. Şu an toplam gelirimiz 35 bin TL civarı. Temmuzdan sonra 40-45 arası olacak gibi gorunuyor. Ufaktan biriktirdiklerim duruyor onlara karismayacğım temmuzdan sonra altın/dolar ve euro olarak biriktirmeye devam edeceğim çocuklarım için. Bu zamana kadar alacağımızı aldık artık tek düşündüğüm sey yazlık ev yaptırma hayalimizi gerçekleştirmek ve çocuklarımın eğitim hayatı için para biriktirmek geri kalanıda da çocuklarımla beraber çatır çatır harcamak 🤣
Merhaba yazlık arsayı nereden aldınız acaba ? Kaç dönümdü ?

ben birikim yapamıyorum. ama bunun ekonomiyle alakası yok ömrüm boyu yapamadım. cebimde duran para sanki ısırıyor. çoğunlukla ayı ekside kapatırım. kredi kartımın sadece asgarisini öderim. bir kaç kez kapatıcam borcu artık karttan harcamıcam diyerek kredi çekip kapattım 2-3 ay sonra yine limit doldu hem kart borcu hem kredi ödemek durumunda kaldım. artık onu da yapmıyorum. asgari asgari devam. finansal yönetimim sıfır. bu aydan 1000 tlm kaldıysa o hafta sonu mutlaka gezme planı yapar yerim. eşimde aynı benim gibi olduğu için kenarıda tek bir kuruşumuz yok :KK9::KK9:
Ev varmı bari

Bir yıldır çeyrek alırım diye mutfak giderlerinden birikim yapıyorum ama hem çeyrek 2000'i geçmiş, hem de ben o kumbaramdan eşime hediyeler aldım. Gene azaldı birikimim. İlkokul çocuğu kumbarası gibi benimki. Çalışmadığım için tabii.
Ama eşim ikimiz adına birikim yapıyor ayrıca. Hem de mecbur tazeyken de yiyoruz, aç mı duralım😃
Para biriktikçe 0.5 gram altın almanız daha iyi olur sizin için
Sadece bozukluk atıyorsanız çeyrek almak zor olur para biriktikçe altının fiyatı da artıyor malum😣

Merhaba bizde karı koca öğretmeniz, depremde evimiz ağır hasarlı oldu akıbeti belli değil başka bı şehre taşındık .üç küçük kız çocuğum var sadete gelicem 😌 iki taraf büyüklerinden maalesef kalan yazlık yok bende ilerisi için düşünüyorum arsa yı nereden ne kadara aldınız hepsi kredi mı yoksa belli bı peşinat verdiniz mi

Merhaba bizde karı koca öğretmeniz, depremde evimiz ağır hasarlı oldu akıbeti belli değil başka bı şehre taşındık .üç küçük kız çocuğum var sadete gelicem 😌 iki taraf büyüklerinden maalesef kalan yazlık yok bende ilerisi için düşünüyorum arsa yı nereden ne kadara aldınız hepsi kredi mı yoksa belli bı peşinat verdiniz mi
Merhaba daha öncede bir arkadaş sormuş aynı soruyu. Kendi memleketimizden aldık arsa değil tarla gayet uygun bir dönüm için 200 bin TL ödedik şehir merkezine aşagı yukarı 20 kilometre uzak olduğu için. Elimizde hiç para yoktu aslında tarla için kredi almak biraz zorlu bir prosedürden geçtigi için arabayı sattık bir miktarıyla tarlayı aldık diğer miktarını peşinat yapıp daha üst bir araba modeline girdik aylık ödememiz 11 bin. Gerçi arabayı yine satacağız bir kaç ay sonra yurt dışına yerleşme düşüncemiz olduğu için. Borcu kapatıp geri kalan parayı yanımızda götüreceğiz düzen kurmamızda yardımcı olması için.

Genelde altına yatırım yapıyorum

X