Premature Bebekler Bebeğimin başı yamuk olduuuu yardım...

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
benim bebegimde 32 haftalik dogdu ve bebegimin kafasinin arkasi cok duz oldu ve yamuk ben ne kadar yan yatirsam destek koysam illa sirt ustu yatacak
bazen insanlar bana ayyy kafasi niye boyle diyrlar bende onlara inat en guzel yeri kafasi diyorum
keske butun derdimiz kafasinin yamuklugu olsaydi takma canim buyunce duzel

arkadaşlar hep sağına yatmaktan bebeğimin kafası yamuldu..çok kötü duruyor..diğer tarafada yatırmaya çalışıyorum ama düzelmedi..ne olur bana yardım edin..tavsiye edeceğiniz bişey varmı..böyle olupta düzelen varmı..4 ay oldu doğalı..26 haftalık doğdu...yardım edin çok üzülüyorum..
Deniz hanım merhaba, acaba bebeğinizin başı düzeldi mi? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Benim kızımda 2 yaşında. Tam anlamıyla düzelmedi. Çok üzülüyorum. İnşallah düzelmiştir.

merak etmeyin kızlar büyüdükçe düzeliyor.benim oğlum bebekken hep düz yatardı ne sağ ne sol sadace düz .kafasının arkası tamamen düzleşmşiti büyüdükçe düzeldi
İzabella hanım, kaç yaşında düzeldi acaba başı. Benim kızımda 2 yaşında. Epey düzeldi ama tam anlamıyla değil. Çok üzülüyorum. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

Kizlar benim basima geldi :KK43: yamukluk vardi doktor da muayine etmeden duzelir dedi her kes duzelecek dedi ama 18 aylik oldu daha da yamuldu ... Bu yamukluk kendiliyimden duzeliyor genelde, ama bazen kafa kemikleri arasindaki suturalar dogumdan kapali oluyor ve ne yapsaniz da duzelmiyor... En kotusu de bu hastalik bebegin gelisimine hasar veriyor, cok shukur Allah acidi bana ve bebegime ona bi hasar vermedi ama benim oglumda da yarimkapaliymish :KK43: teshis icin kafa kemiyinin filmi yeterli tedavisi de sadece cerrahi eger kapanma fazlaysa ... Az kapanmalarda hasar olmuyor sadece goruntu bozuklugu oluyor ve kaskayla yuvarlaklastiriliyor kafa ... Ama bunu hiss ettiniz mi zaman kayb etmeden tesbit etmek lazim cunku sonra geri donulmeyen sorunlar oluyor malesef... 3-4-5 ayinda aneliyat olunuyor bu cocuklar , kaskalar ise 2 yasina kadar yardim ediyor zaten ondan sonra kaskla da duzelmiyor yamukluk... Shu an oglum 1 ay oldu kask takiyor ve 100 de 50 iyilesme var... Bizde sutura tam kapanmadigi icin ameliyat gerekmedi hem gerekseydi bile artik cok gech olacakti ameliyat 6 aya kadar yapiliyor ....
Merhaba. Kaskla alakalı yazılanları okurken sizin yazınıza denk geldim cok eski bi yazı ama belki görürsünüz . Suan aynı durum bızde var yatma pozisyonundan dolayı şekil bozukluğumuz var Kask önerildi ama ben nıraz korkuyorum takmaya beyın gelişimi engellenir mi yada kask takma esnasında sütur kapanırsa gibi gibi sizin surecınız nasıldı

Merhaba. Kaskla alakalı yazılanları okurken sizin yazınıza denk geldim cok eski bi yazı ama belki görürsünüz . Suan aynı durum bızde var yatma pozisyonundan dolayı şekil bozukluğumuz var Kask önerildi ama ben nıraz korkuyorum takmaya beyın gelişimi engellenir mi yada kask takma esnasında sütur kapanırsa gibi gibi sizin surecınız nasıldı
Merhaba, benim de oğlum kask takmıştı. İyiki de taktı. Çocuk doktorları genelde büyükçe kafa şekli düzelir dese de maalesef bu her çocuk için geçerli değil. Kask taktırdıktan sadece 1 ay sonra müthiş bir ilerleme kaydettik. İleride pişman olmaktansa yaşı henüz küçükken kesinlikle tavsiye ederim. Bebeğiniz kaskı farketmeyecek bile. Korkulacak hiçbir şey yok, kaskın materyalı sert değil, yani bebeğinizin canını yakmayacak, baskı bile uygulamayacağı için beyin gelişimi etkilenmez. Aksine kafa şekli yamuk bir şekilde büyümeye devam ederse beyin etkilenebilir.

X