Atatürk'ün Laiklik İlkesine Verdiği Önem

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yagmurun_kizi

Çocuklarım benim herşeyim...
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2015
6.602
8.283
Laiklik ilkesinin temel amacı, toplumda inanç ve ibadet özgürlüğünü tesis etmektir. Laiklik, Devletimizin vatandaşlarını bir dini benimseme, bu dinin gereklerini yerine getirme ya da getirmeme konusunda kendi vicdanları ile başbaşa bırakmaktadır; bu da onlara özgür bir seçim yapma imkanı vermektedir. Bu ilke doğrultusunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin her vatandaşı, sahip olduğu inanca göre özgürce yaşama ve ibadet etme imkanını ve güvencesini bulacaktır.

Atatürk laiklik anlayışına çok önem vermiştir. Atatürk, laiklik ilkesini şöyle açıklamıştır:

“Din, bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz de dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sadece din işlerini, devlet ve millet işleri ile karıştırmamaya çalışıyoruz. Kaste ve eyleme dayanan tutucu hareketlerden sakınıyoruz.”

“Türkiye Cumhuriyeti’nde her ergin kişi dinini seçmekte hür olduğu gibi, bir dinin töreni de serbesttir. Yani, ibadet hürriyetine dokunulamaz. Tabiatıyla ibadetler, asayiş ve genel ahlak kurallarına karşıt olamaz; politik nümayiş şeklinde yapılamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nde herkes Allah’a istediği gibi ibadet eder. Hiç kimseye dini fikirlerinden dolayı bir şey yapılamaz...”

Atatürk’ün bu açıklamalarından da anlaşılacağı gibi laiklik din özgürlüğünü savunur. Bunun aksini savunan bazı art niyetli kişilere en güzel cevabı yine Atatürk vermiştir:

“Laik hükümet kavramından dinsizlik manası çıkarmaya çalışan fesatçılara fırsat vermeyiniz.”

Bir Fransız gazeteciyle yaptığı ropörtajda, ‘inkılapların dine karşı nasıl bir tutum içerisinde olduğu’ sorusuna da, Atatürk şu cevabı vermiştir:

“Siyasetimizi, dine aykırı olmak şöyle dursun, din bakımından eksik bile hissediyoruz.”

Laikliğin ne kadar önemli olduğunu anlamamakta ısrar edenler, A cemaatinden boşalan koltuklara B, C,D cemaatlerini yerleştirmeye çalışırlar. Unutmayın ki sizin "İslama daha fazla hizmet eder; Allah daha fazla razı olur" deyip hile hurda ile o makamlara getirdiğiniz insanlar her ay evlerine haram ekmek götürmektedirler...ALLAH ADINA KONUŞMAYI BIRAKIN!!

İslamda da bu böyledir senin dinin sana benim dinim bana. Laiklik bu şekilde uygulandığı sürece gerçekten çok güzel. Daha saygılı bir millet olabiliriz. sen açıksın linci sen carsaflisin linci. Herkesin ağzında bir laiklik ama laiklikle yaptığının alakası yok. Dediğiniz çok doğru laikliği eğer böyle yaşarsak kendimizi daha gelistirebiliriz ama bizim çoğu insanımız karşı görüşü ezmekten neyi savunduğunu unuttu

Laikliğin ne kadar önemli olduğunu anlamamakta ısrar edenler, A cemaatinden boşalan koltuklara B, C,D cemaatlerini yerleştirmeye çalışırlar. Unutmayın ki sizin "İslama daha fazla hizmet eder; Allah daha fazla razı olur" deyip hile hurda ile o makamlara getirdiğiniz insanlar her ay evlerine haram ekmek götürmektedirler...ALLAH ADINA KONUŞMAYI BIRAKIN!!
Ben insanların cahilliğine vuruyorum bunu. Bu yüzden insanların güveni kalmadı. Sağcı solcu kavgalarindan çok yandı geçmişte gizliden yine yapılıyor aslında. Birbirimize saygı duysak hiç bunlar olmaz. Dinimizi öğrensek hiç bunlar olmaz. Atatürkün belkide en sevdiğim sözüdür vatanını en çok seven işini en iyi yapandir. Ama insanımız Atatürk çarşafı kaldırdı diyip Atatürkü tamamen siliyor. Müslüman böyle yaptı diyip islama düşman oluyor. Olan bilinclilere oluyor. Yarı cahiller yine yaşıyor

laiklik ilkesine önem veren bir insan, neden ezana ve ibadetlere müdahele eder? sadece bir soru...
Bak güzel arkadaşım, laiklik nedir tam bildiğini bile sanmıyorum.
Nedir biliyor musun, komşunla sorun yaşadın, davalık oldunuz diyelim. Komşun herkes tarafından namaz kılar, oruç tutar diye biliniyor, senin hakkında pek bilinen yok. Dine bakıp komşunu haklı görüyor hakim, haklı sen olsan da.

Alırken, satarken, davasını görürken ya da davasını savunurken, hakkını ararken bir insanın dininin devlet işlerine karışmaması demek laiklik. Ben laik olamam, sen olamazsın, Ali, Ahmet laik olamaz çünkü insanlar değil devlet ve kurumları olabilir. Biz en fazla kişisel tercihlerini, yaşamını beğenir ya da beğenmeyiz bir insanın. Ona göre uzak ya da yakın dururuz. Ama devlet böyle olmazsa "senin ailende içki içen varmış, torunun kapalı değilmiş, orucun konusunda şüphe var" gibi gibi söylemlerle mağdur edilir insan.

Ezana müdahale dediğin ne? Türkçe okunması mı? Neden okunmasın? Dilimiz Türkçe değil mi? Devletin dili Türkçe. Arapça kutsal bir dil değil. Arapça'da küfür de var argo da var. Almanca, İtalyanca gibi yabancı bir dil.

İbadetlere değil, tarikatlara müdahale etti. Diyaneti kim kurdu biliyor musun? Atatürk.
Diyeceğim şu ki sağdan soldan laflara kulak asmayın, kendiniz araştırın. Google elimizin altında, bilmediklerimizi bulabiliriz.

Nedir biliyor musun, komşunla sorun yaşadın, davalık oldunuz diyelim. Komşun herkes tarafından namaz kılar, oruç tutar diye biliniyor, senin hakkında pek bilinen yok. Dine bakıp komşunu haklı görüyor hakim, haklı sen olsan da.

Alırken, satarken, davasını görürken ya da davasını savunurken, hakkını ararken bir insanın dininin devlet işlerine karışmaması demek laiklik. Ben laik olamam, sen olamazsın, Ali, Ahmet laik olamaz çünkü insanlar değil devlet ve kurumları olabilir. Biz en fazla kişisel tercihlerini, yaşamını beğenir ya da beğenmeyiz bir insanın. Ona göre uzak ya da yakın dururuz. Ama devlet böyle olmazsa "senin ailende içki içen varmış, torunun kapalı değilmiş, orucun konusunda şüphe var" gibi gibi söylemlerle mağdur edilir insan.

Ezana müdahale dediğin ne? Türkçe okunması mı? Neden okunmasın? Dilimiz Türkçe değil mi? Devletin dili Türkçe. Arapça kutsal bir dil değil. Arapça'da küfür de var argo da var. Almanca, İtalyanca gibi yabancı bir dil.

İbadetlere değil, tarikatlara müdahale etti. Diyaneti kim kurdu biliyor musun? Atatürk.
Diyeceğim şu ki sağdan soldan laflara kulak asmayın, kendiniz araştırın. Google elimizin altında, bilmediklerimizi bulabiliriz.
Ama din gereği Arapça okunmalı ki ezan. Laiklik herkesin dinini gerektiği sekilde yaşama hakkı değil mi?

işte buna körü körüne savunmak denir. laikliği bile kuşa benzettin savunacam diye.... laikliğin tanımını bir daha oku istersen.

Ezan zaten sürekli Türkçe okunmadı.
Siz dua ederken Arapça mı ediyorsunuz?
Kurandaki ayetleri arapca okuyorum ama Türkçede okudum. Çünkü sorumlu olduğum bir kitap bilmem gerekliydi dinime göre. Belkide anlamını bilinmesi için Türkçe okutulmustur o zamanlar. Bilemiyorum vebaline girmek istemem.

Hanımlar bu bölüm tartışma çıkartın diye açılmadı, kaldı ki dini ve siyasi yorumlar yasaktır.

Diger forumda cok biliyorsaniz aciklayin denmis,ben cok biliyorum aciklayayim hemen ✌🏻🥰
Diger ulkeler bilimle sanatla ugrasirken osmanli"dini yonden yasak dini yonden gunah "demeye devam edip butun bilimsel adimlari yasakladi,savaslarda karsi devletlerin maskarasi haline geldi,en sonnda yine gidip de o zindik dedikleri yabanci subaylardan yardm alarak en azindan savas alanindan heri donebilecek kadar bilgi ogrenmeye calistilar. Kadinlar toplumda erkek gorduklerinde dizlerinin ustune comelip de arkalarini donduler. Erkek cocuklarini istedikleri gibi cinsel sekilde istismar ettiler buna osmanlinin onde gelen vezirleri vs de dahil. Hasta olduklarinda doktora gidip tedavi olacaklarinia-zaten ortada doktor da yoktu ya- haci hocaya gidip muska yaptirip okunup uflendiler. İslamiyet mujdelendiginde Cebrail a.sin dedigi "oku" cumlesini ve Peygmbermizin “Dünya ve onun içinde olan şeyler değersizdir. Sadece Allah'ı zikretmek ve O'na yaklaştıran şeylerle, ilim öğreten âlim ve öğrenmek isteyen öğrenci bundan müstesnadır.” hadisini yok sayip da tavuk gbi yasadiklari icin halk cahil,yobaz. Gunumuzde de goruyoruz ki cahil insanlar baslarndaki kisiler yuzune tukurse ne guzel tukurdu diyecek kadar cahiller. Ve "Ataturk baglamayi yasakladi yahu turk halk muzigini yasakladi ururururu" gbi soylemlere inanacak kesim bu insanlar. Ben turk dili ve edebiyati akademisyeniyim,kendi kulturumuz halk edebiyati osmanli donemi edebiyati vs oldukca hakimim. Osmanli donemlerindeki yazilan siirlere,zihniyete baksan bu doneme sukredebilirsin. Kaldi ki halk edebiyatimiz hala Anadolumuzun bir cok yerlerinde devam ediyor. Karsi gorusunu savunacaksan eger once saglam bir delillerle konusmalisin benden tavsiye,aksi halde komik oluyor...
Ulke yonetmek evrensel degerler barindirir. Allah izin vermedi bu ulkeyle anlasamadik hadi saldiralim,hadi bismillah bna oy atin bakalm vs zihniyetiyle olmaz. Bu nedenle laiklik onemli-diger ulkeler cognlkla musluman olmadklri icn bunlari gulunc buluyor tipki bizim onlari buldugumuzbgibi- kimsenin ezanina karistigi dahi yok,kadini asagilayn her turlu osmanli geleneginden uzaklasti-farkindaysan osmanli gelenegi diyorum islam degil o ayri cunku- İdam ettirdigi de tek basina aldigi karar degil TBMM karari ile vatana hainlik edenlerin idamidir. Mesela kurtulus savasi esnasinda kendi milletine guvenmeyip gidip diger ulkelere anlasmaya calisan,himaye ve manda yonetimi kurmaya calisan,milletimizin cephanesini asini calip satan hainler. Velev ki bunlar benim elimde olsaydi ibreti alem icn sokak sokak yerde surukletirdim Ataturk yine duygularina hakim olup profesyonel davranmis...
Kilik kiyafet,konusma tarzi insanlarin gelecegini de gosterir. Zihniyet neyse gelecek o yone gider ve zihniyet bunlardan anlasilir. Batililasmak demek osmanli geleneklerindennkurtulmak demek no donemde islam geregi diye agasilanan kopek gibi muamele edilen kadinlar kurtulus savasinda gosterdikleri babacan tavirlarla insan yerine konmasi gerektigini, saklanmasina gerek olmadigini kanitlamis oldu,butun millet tarafindan onare edildiler. Osmanlida o gorunce seytan gormus gbi olan,kafasini diger yone kaciran erkekler cephede hatunlarin bacilarin getirdigi erzakla cephaneyle savastilar. Yapilmasi gereken budur.
Akilli olmak ayridir,aklini kullanabilmek mantikli olmak ayridir. Akil Allah tarafindan herkese verilmistir fakat kullanabilme kabiliyeti pek az kimsede mevcuttur. Lutfen kullanalim kullandiralim...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X