Atatürk'ün en sevdiğiniz özelliğini bir sözünün yardımıyla anlatabilir misiniz?

D

didemce

Ziyaretçi
benim en sevdiğim özelliği insanlara vermek istediği özgür insan kimliğidir.bu sözü herşeyi anlatıyor sanırım.

"Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz."
a.s.a.s.

''Ben kalpleri kırarak değil kazanarak hükmetmek isterim''

Bir ülkenin Kralının katıldığı yemekli bir davette gelişen bir olay onun güzel ahlakını yine ön plana çıkarmıştı. Atatürk'ün bu olay esnasında gösterdiği ince davranışı şöyle anlatılmıştır:

"Yemek sırasında garsonlardan biri, fazla heyecanlandığı için mi nedir, elindeki büyük porselen tabakla yere yuvarlandı. Sofradakiler utanç içinde önlerine baktıkları bir anda Atatürk sanki hiçbir şey olmamış gibi Kral'a doğru eğilerek : Bu millete herşeyi öğrettim, fakat uşaklığı öğretemedim. diye hem meseleyi kapattı, hem de ortalığı neşeye boğdu. Garsona da 'vazifene devam et!
işte bunu seviyorum.

"Türkiye Cumhuriyeti'nde herkes Allah'a istediği gibi ibadet eder... Türkiye'de bir kimsenin fikirlerini, zorla başkalarına kabul ettirmeye kalkışacak kimse yoktur ve buna müsaade edilemez."

O'nun ağzından çıkmış her sözü, attıgı her adımı seviyorum...
ama bu anısını bi ayrı severim...
ruhunun yüceliği beni hep duygulandırmıştır...

İzmir kurtuldu, çok tatlı bir yorgunluk, Ankara'ya hareket edecekler.
Trene binerler kompartımana çekilirler.
Ertesi gün kompartımanı çalar, yaveri açar.
Yorgun, bitkin, kravatını yıkamaktadır Atatürk.
Yaveri:
-"Paşam bu ne hal hiç uyumadınız herhalde niye böylesiniz" der.

Atatürk:
-" Cocuk kompartımanıma yastıkla battaniye koymayı unutmuşunuz.
Kolumu yastık yaptım ağrıdı, setremi yastık yaptım üşüdüm, bende uyumadım kalktım " der.

Yaveri:
-"Aman paşam ! Birimize haber vereydiniz hemen size bir yastıkla battaniye getirirdik" der.

Ve bir ülke kurtarmaktan dönen komutan söylüyor bunları.
Tarihi bir cevap verir ve der ki:
-"Geç farkettim hepiniz en az benim kadar yorgundunuz. Hiçbirinize kıyamadım. Önemli olan benim uyumam değil milletimin rahat uyuması"

Mustafa Kemal Atatürk`ün en güzel sözleri?

http://www.pollemik.com/sonuc.asp?no=1504926388132

" İyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler memleketi olamaz "

" Hangi istiklal vardır ki, yabancıların nasihatleriyle, yabancıların planlarıyla yükselebilsin "

" Türkiye Cumhuriyeti`nin temeli, kahramanlığı ve Türk kültürüdür "

Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

"Benim Türk milletine, Türk cemiyetine, Türklüğün istikbaline ait ödevlerim bitmemiştir, siz onları tamamlayacaksınız. Siz de, sizden sonrakilere benim sözümü tekrar ediniz."

1A.gif

Atamızın o kadar çok güzel sözü var ki...Küba`ya heykeli dikilmiş adamdan,liderden,şahsiyetten bahsediyoruz.Tesiri yalnız bu millet üzerinde değil birçok millet üzerinde de bakidir..

Öyle büyük bir insan ki ağzından çıkan her kelime incelenmesi ve uygulanması gerekir..

1A.gif
Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur...!!!

Vee.. Tabikiii...

" NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE "
1A.gif

1181343120.gif

Son düzenleme:
Canim hangisini söyleyeyim.
"Özgürlük ve bagimsizlik benim karakterimdir"en etkilendigim özelligi bagimsizliga önem vermesi.

Atatürkümün her sözü güzel o asil aydın eşi benzeri bulunmayacak atamın kadınlara yurduna halkınına çalışana çocuklara verdiği değeri bugün ve yarın verebilecek biri olabilirmi acaba.canım atam nurlar içinde yat. her kese her kesime değerli sözleri vardır ben ençok beni türk hekimlrine emanet ediniz sözünü seviyorum

bir davet sırasında kendisine ters ters kinle bakan bir fransız komutanına askerini gönderir ve sor bakalım niye bana öyle bakıyomuş der...asker sorar ve fransız çanakkalede dedemi öldürdü der ve asker gelir ATATÜRK e anlatır bu sefer ATATÜRK git sor bakalım dedesinin çanakkalede ne işi varmış......

ve en sevdigim sözü

MUHTAÇ OLDUGUN KUDRET DAMARLARINDAKı ASıL KANDA MEVCUTTUR..

'Benim yaradılışımda fevkaladelik aramayın;
Benim yaradılışımda bir fevkaladelik varsa türk olarak dünyaya gelmemdir.''

X