Araba kullanırken aşırı heyecan

bilmembenimderdimne

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
18 Nisan 2024
1
2
30
Hanımlar selam, otomatik vites arabamız var fakat ben aşırı heyecanlıyım. Yaklaşık 10 yıldır ehliyet sahibiyim fakat sürücü olarak tecrübem çok yok, toplasanız 10 saat araba kullanmamışımdır.
Direksiyona geçtiğimde aşırı heyecanlanıyorum, kalbim sürekli çarpıntı halinde. Arabanın ebatını ölçemiyorum kendimce sanki oraya buraya, arabalara çarpacakmışım gibi kaygılanıyorum.
Bu durumu yaşayan ve aşan var mı aramızda? Nasıl aşabilirim. Pratikle illa ki ama aşırı geriliyorum..

Not: Benzer konu açılmış, aynı konu sahibi değilim :) :)

Hanımlar selam, otomatik vites arabamız var fakat ben aşırı heyecanlıyım. Yaklaşık 10 yıldır ehliyet sahibiyim fakat sürücü olarak tecrübem çok yok, toplasanız 10 saat araba kullanmamışımdır.
Direksiyona geçtiğimde aşırı heyecanlanıyorum, kalbim sürekli çarpıntı halinde. Arabanın ebatını ölçemiyorum kendimce sanki oraya buraya, arabalara çarpacakmışım gibi kaygılanıyorum.
Bu durumu yaşayan ve aşan var mı aramızda? Nasıl aşabilirim. Pratikle illa ki ama aşırı geriliyorum..

Not: Benzer konu açılmış, aynı konu sahibi değilim :) :)
benim esimin bana söylediğini söyleyeyim sana 😂 bu araç senin istemediğin hiçbir seyi yapmaz. sen ne istersen onu yaptırırsın ona. önce kendine sonra da arabaya güven. araba birden bire saçma sapan bir sey yapmaz. ama sen gerilir ve heyecanlanırsan ani durumlarda arabaya yanlış yaptırırsın. araba kaldırıma sürtecek veya geri kayacak diye korkama (manuel öğreniyorum🥲) bırak kaysın veya sürtsün. bunları yaşaya yaşaya nereye ne kadar mesafede durman gerektiğini, aracın nerden gecip geceneyeceğini veya arabanın sesinden zamanla neden kaydığını, hangi durumlarda kaydığını ve neyi nasıl yaptığını hatırlayacak ve her seferinde o noktalara dikkat ederek öğreneceksin. hata yapmaktan korkma. sürekli aynı hatayı yapmaktan kork 😂

Bana ilk babam kullanmayı öğretmişti manuel vites araba ile. Öyle çarpıntım olmuyordu ama tabi ki heyecan duyuyordum.
Sonra her gün kısa mesafe aynı yolu gittim geldim tek başıma. Ama bunu yapana kadar arabayı durdur kaldır epey pratik yaptım. O kısa mesafelerde de direksiyonu geliştirdim. Şimdi hiç bir sorun yok.
Size tavsiyem kısa mesafe bir yol belirleyin örneğin evden 2km ötedeki market gibi.
Önce yanınızda refakatçiniz olsun, sonra tek deneyin. Bir süre sonra inanamayacaksınız beyin otomatiğe alıyor zaten.

Panik insanlara göre değil trafik..
Siz heyacaninizi yenemediginiz zaman başka sürücüler için de potansiyel tehlike arz ediyorsunuz.
10 yıldır ehliyetiniz olduğu halde 10 saat kullanmadiysaniz zaten ilginiz yok demektir.
Özelikle istanbul gibi yerlerde milletin hiç Sabri yok.
Olmuyorsa da zorlamayın derim.

arabaya alışmakla alakalı her yerine hakim olmak. Sürekli aynı yolda pratik yapın. Bende ilk zamanlarda heyecanlanıyordum ama panik olmuyordum. panik olmak ve kararsızlık kaza yaptırır. En kotu ne olabilir diye dusunun ben ilk kullandığım zamanlarda oyle dusunuyordum. Zaten acemi oldugunuz için yavaş kullanıyorsunuz o yuzden stres yapmayın. Yalnız basına öğrenmekte daha kolay bence cunku yanında birisi olunca ona güveniyorsun. Kısa mesafede daha geniş yollarda deneyin.

benim esimin bana söylediğini söyleyeyim sana 😂 bu araç senin istemediğin hiçbir seyi yapmaz. sen ne istersen onu yaptırırsın ona. önce kendine sonra da arabaya güven. araba birden bire saçma sapan bir sey yapmaz. ama sen gerilir ve heyecanlanırsan ani durumlarda arabaya yanlış yaptırırsın. araba kaldırıma sürtecek veya geri kayacak diye korkama (manuel öğreniyorum🥲) bırak kaysın veya sürtsün. bunları yaşaya yaşaya nereye ne kadar mesafede durman gerektiğini, aracın nerden gecip geceneyeceğini veya arabanın sesinden zamanla neden kaydığını, hangi durumlarda kaydığını ve neyi nasıl yaptığını hatırlayacak ve her seferinde o noktalara dikkat ederek öğreneceksin. hata yapmaktan korkma. sürekli aynı hatayı yapmaktan kork 😂
Eşiniz çok tatlı ve iyi yaklaşmış 🙏

Benim anksiyetem var. Son bir buçuk yıldır kullanmaya çalışıyorum. Kullandıkça daha iyi oluyor tabii, ama hala tam anlamıyla rahatladım diyemem. Sık kullandığım zamanlar daha rahat oluyorum.

Kullandıkça iyileşecek, daha sakin kullanacaksınız. Benim sorunum çok üstüne gitmemek oldu mesela. Siz bu hatayı yapmayın.

X