Araba kullananların tavsiyesine ihtiyacım var

Merhaba. Benim ehliyetim çok uzun süredir var ancak bu mayıs ayında tekrar sürücü kursuna gittim ve aktif olarak araba kullanmaya 1-2 aydır başladım. İşe kendim gidip geliyorum ancak babam da yanımda oluyor; henüz tek başıma tamamen araba kullanmadım. Sorun büyük arabaların özellikle kamyonların, otobüslerin falan yanından geçmeye korkuyorum ve yolda gereksiz fren yapıyorum bazen ki bu çok yanlış bir şey. Sizin araç kullanırken böyle korkularınız oldu mu olduysa nasıl atlattınız? Tekrar kursa gidip pratik mi yapmalıyım yoksa kullandıkça kendi kendime atabilir miyim bu korkuyu? Babam da böyle hata yapınca biraz sinirleniyor falan haklı olarak ama o sinirlenince ben daha çok strese giriyorum bu sefer hiç atamıyorum o korkuyu.
Ehliyetimi 17 yıl önce almıştım ama trafiğe yeni başladım sayılır, Mayıs'ta.Sabah boş cadde ve sokaklarda yalnız ciktim iş çıkışları da hocayla çıktım,bazen akşam yine turladim.Yalniz çıkmalar bana daha çok yol kat ettirdi, özgüvenim oluştu bu konuda,hoca da fark etti.Yandaki araca çok mu yakınım diye tedirginlik yaşıyordum bunu da dörtlüleri yakıp büyük araçların ya da sağda park etmiş araçların yanından minik adımlarla ilerleyerek yendim.Tedirgin olunca dörtlüleri yakın dikkatli olurlar size karşı,arkadan korna sesleri de daha seyrek gelir.Benim deneyimlerim bunlar.Kazasiz belasız sürüşler dilerim hepimize

Tek bir kural var: Sadece istikametinize bakacaksınız. Göz nereye bakarsa araba oraya gider. Siz sadece şeridinize bakın, yeter. Kolay gelsin. :)
Kesinlikle öyle.
Bır arkadaşim bir gün arkadaşı ile pratik yaparken arabanın önünden kedi geçiyormuş, arkadaşı demiş sakin kediyi ezme.Kiz bunun üzerine sola doğru giden kediyi gözüyle takip ederkrn farkında olmadan kedinin üzerine doğru sürüp kediyi ezmis 🙄 Aklıma bu örnek gelir hep yolda,baktığın yere gidersin bu bir kural gerçekten

Kamyon tır sollarken sanki bana doğru yaklaşıyormus gibi bı his oluyor ön sağ kısımdan
Ben bunu şu şekilde yendim

O şeridinde sende seridindesin devam et sadece sana öyle geliyor sürekli kendimi telkin ettim .

Birde kamyon tır sürücüleri kadınlar daha iyi davranıyorlar trafikte emin olun daha yardımcı oluyorlar..

Artık trafiğe tek çıkın ve sakin zamanlarda çıkmaya çalışın ..korkmaya devam ediyorsanız sollamadan once ya selektor yapıp geçin o da biraz kenara çekilir anlarsa

Ben de babam yanımdayken stres oluyorum durduk yere, haliyle bu sürüşüme de etki ediyor. Kendinize güveniniz gelmeye başladıktan sonra tek başınıza kullanın derim, daha rahat oluyor. Bu arada kamyon vb. büyük araçlara dikkat etmek gerek, önünde arkasında çok durmamaya çalışın.

X