altın hesabı ya da bireysel emeklilik, birikim hakkında öneri

incirzeytin

sus, cahilliğin içinde kalsın..
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2016
762
2.558
merhaba kızlarben asgari ücretle çalışıyordum fakat koronadan dolayı iş yerimiz açık değil. doğal olarak devletin verdiği 1.100 tl maaşla geçiniyorum. geçiniyorum derken kiram faturam vs yok ailemle yaşıyorum çok şükür benden bir beklentileri yok param bana kalıyor yani. bu ay 3. kez verecek devlet, bu plan 3 aylıktı. bizim iş yerimiz ise hala açılmadı ve son durumlar da istanbul’da berbat, kesinlikle açılmayacak. eğer uzatmazlarsa ben işten çıkıp başka bir işe gireceğim inşallah. fakat ben kesinlikle birikim yapamıyorum. elime geçen para yok kıyafet yok çanta güzellik merkezlerine verdiğim paralar sayamam bile. şimdi her ay çeyrek altın alıp koymak istiyorum, geriye kalan 300-400 lira bana yetsin istiyorum çünkü inanın kıyafetlerimi annem alıyor her ay neredeyse 500 lira veriyor ekstra yok ben yine şuyum eksik buyum eksik🤦🏻‍♀️buna ekstra annemin parasından mutfak alışverişini ben yapıyorum, allahım evde saçma sapan tüm yiyecekler hepsi de 2-3 güne çöp. zaten banka kartından harcadığım için ne harcadığımı da bilmiyorum sınırsız resmen. haftalık mutfak planı yapacağım artık. şimdi kararımı verdim, her ay altın alacağım. aslında bireysel emeklilik istiyordum fakat türk lirası değeri çok düşük, param değerlenmeyecek ki diyorum. altın hesabını bankadan mi açsam ne yapsam? ya da bireysel emeklilik önereniniz olur mu? döviz istemiyorum salaklık mi yapıyorum her ay bir çeyrek yerine bir gram+döviz mi yapsam? başka önerilere de açığım
*bu arada kara cumada bilgisayar alacağım, 3 aylık birikimi bankada bekletip kasımda bozdurup mu almamı tavsiye edersiniz? yoksa biriktirdiğim paraya dokunmadan nasıl alabilirim ki? işin içinden çıkamıyorum kafam basmıyor bu para işlerine 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Merhaba,
Bireysel emeklilikte kar etmek çok zor yani katkı payının tamamını alabilmek için 10 yıl kalıp 56 yaş beklemek gerek vs.
Fakat altın öyle değil her geçen gün değerleniyor..
Banka hesabınız üzerinden gram altın olarak almanızı tavsiye ederim ben.
Daha ufak paralarınız olunca da döviz yapabilirsiniz, yani altın parası çıkmıyorsa parayı harcamak yerine ufak ufak euro yapıp birikince altına çevirebilirsiniz.

Acikcasi cok kontrolsuz harcama yapıyorsunuz gibi geldi anlattıklarınizdan.
Gardirobunuzu elden gecirin, sevmediklerinizi ikinci el olarak satin. Sevdiklerinizi elden gecirin ve kendinize kombinler olusturun. 10 parcayla bile ne kombinler yapilir. Yeni seyler almamaya bakın en azindan is bulana kadar.

Banka hesabına altın hesabi acin döviz hesabi da.
Biraz ona biraz diğerine derken ufak ufak atın bakın gecen sene 200lerde olan altin simdi 400 olmus. Bir sekilde artiyor. Uc bes demeden koyun kenara. Kaybetmezsiniz

Yani aslında ortada çok harcayacak bir para yok. Asgari ücret,şimdi de 1100 lira bir para.
Çeyrek altın alsanız 800 lira.
300 lira ile ne yapabilir ki genç bir kadın.
Bence gayet tutumlu ilerliyorsunuz.

merhaba kızlarben asgari ücretle çalışıyordum fakat koronadan dolayı iş yerimiz açık değil. doğal olarak devletin verdiği 1.100 tl maaşla geçiniyorum. geçiniyorum derken kiram faturam vs yok ailemle yaşıyorum çok şükür benden bir beklentileri yok param bana kalıyor yani. bu ay 3. kez verecek devlet, bu plan 3 aylıktı. bizim iş yerimiz ise hala açılmadı ve son durumlar da istanbul’da berbat, kesinlikle açılmayacak. eğer uzatmazlarsa ben işten çıkıp başka bir işe gireceğim inşallah. fakat ben kesinlikle birikim yapamıyorum. elime geçen para yok kıyafet yok çanta güzellik merkezlerine verdiğim paralar sayamam bile. şimdi her ay çeyrek altın alıp koymak istiyorum, geriye kalan 300-400 lira bana yetsin istiyorum çünkü inanın kıyafetlerimi annem alıyor her ay neredeyse 500 lira veriyor ekstra yok ben yine şuyum eksik buyum eksik🤦🏻‍♀️buna ekstra annemin parasından mutfak alışverişini ben yapıyorum, allahım evde saçma sapan tüm yiyecekler hepsi de 2-3 güne çöp. zaten banka kartından harcadığım için ne harcadığımı da bilmiyorum sınırsız resmen. haftalık mutfak planı yapacağım artık. şimdi kararımı verdim, her ay altın alacağım. aslında bireysel emeklilik istiyordum fakat türk lirası değeri çok düşük, param değerlenmeyecek ki diyorum. altın hesabını bankadan mi açsam ne yapsam? ya da bireysel emeklilik önereniniz olur mu? döviz istemiyorum salaklık mi yapıyorum her ay bir çeyrek yerine bir gram+döviz mi yapsam? başka önerilere de açığım
*bu arada kara cumada bilgisayar alacağım, 3 aylık birikimi bankada bekletip kasımda bozdurup mu almamı tavsiye edersiniz? yoksa biriktirdiğim paraya dokunmadan nasıl alabilirim ki? işin içinden çıkamıyorum kafam basmıyor bu para işlerine 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️
Merhaba :KK54:
Madem ailen destek oluyor e mutfak ev masrafin da yokmuş.
Borçları aydan aya kapatip artiya geçebilirsin bence.
Öncelikle açılmayan kumbara olur,yarim gram altın olur yeterli adim at 😊
Kk borçlarını bitirip pc yi de taksitle al ,birikime dokunmamış olursun 👍

Acikcasi cok kontrolsuz harcama yapıyorsunuz gibi geldi anlattıklarınizdan.
Banka hesabına altın hesabi acin döviz hesabi da.
Biraz ona biraz diğerine derken ufak ufak atın bakın gecen sene 200lerde olan altin simdi 400 olmus. Bir sekilde artiyor. Uc bes demeden koyun kenara. Kaybetmezsiniz

evet zaten öyle sağolun paylaşımınız için
Merhaba :KK54:
Madem ailen destek oluyor e mutfak ev masrafin da yokmuş.
Borçları aydan aya kapatip artiya geçebilirsin bence.
Öncelikle açılmayan kumbara olur,yarim gram altın olur yeterli adim at 😊
Kk borçlarını bitirip pc yi de taksitle al ,birikime dokunmamış olursun 👍

hiç borcum yok benim allah’a şükür. kredi kartı kullanmıyorum annemin banka kartını kullanıyorum o da bitmiyor anam anam canım anam 😍😂 ay evet işte o kadar anlamam ki bu işlerden taksitle almak aklıma bile gelmedi.. allahım yaa😂😂 çok sağolun ❤❤

evet zaten öyle sağolun paylaşımınız için

hiç borcum yok benim allah’a şükür. kredi kartı kullanmıyorum annemin banka kartını kullanıyorum o da bitmiyor anam anam canım anam 😍😂 ay evet işte o kadar anlamam ki bu işlerden taksitle almak aklıma bile gelmedi.. allahım yaa😂😂 çok sağolun ❤❤
Rica ederim 😃
Iste yeterki mutlaka olur :KK66:

Şimdi bireysel emeklilik sana olmaz onu boşver (benim var 2043 te toplu alacağım oğlumun düğünü olur iş kurar o olur o yüzden akmasa da damlar )

Banka altın hesabı derdim.ama şu vergi olayı canimi sıkıyor 4 5 gram aldım 20 tl kesti

O yüzden senin durumun için her ay çeyrek diyorum ben:)

X