Aile terapisti ve evlilik kitap önerisi

sapsalsey

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2022
75
27
Merhaba 6 aydır evliyim . Evliliğimde ufak tefek bazı problemler var aşılmayacak boyutta değil . Karşılıklı iletişim bozukluğu ve anlayış eksikliği bıkkınlık tarzı ilerleyip saygısızlığa kadar ilerliyor . Sonrasında kavgalar kötü sözler sonra muhatap olmama durulma ve beraber uyuyup tekrar anlaşamamaya devam etme gibi bir kısır döngüye girdi . Boşanmayı ilk hedefim olarak görmüyorum. Ama elbette elimden geleni yaptıktan sonra sonuç alamazsam boşanma cesareti gösterebilecek düzeyde ve güçteyim .
Öncelikle nefsimizi terbiye etmek istiyorum .
Bu konu ve daha önceki konu başlıklarım ile ilgili kitap önerisi veya aktivite önerisi olan var mı ? Öncelikle tek başıma sonrasında duruma göre eşim ile birlikte çift terapistinden destek almak istiyorum . Özellikle birebir tercihim online olacaktır . Eşim ile ise yüz yüze gitmek isterim eğer aşamayacağımı düşünürsem. Önerilerinizi bekliyorum

Benim aile ve çift terapistinden seans alma konusunda bir tecrübem ve bilgim yok(dilerseniz bireysel seans için bir isim verebilirim ama) bundan dolayı verebileceğim tek tavsiye çok ama çok sıkı korunun. Ama zaten cümlelerinizden objektif bakabilen ,kafası aydınlık akıllı, öngörülü bir kadın olduğunuz belli eminim öyle yapıyorsunuzdur.

Benim aile ve çift terapistinden seans alma konusunda bir tecrübem ve bilgim yok(dilerseniz bireysel seans için bir isim verebilirim ama) bundan dolayı verebileceğim tek tavsiye çok ama çok sıkı korunun. Ama zaten cümlelerinizden objektif bakabilen ,kafası aydınlık akıllı, öngörülü bir kadın olduğunuz belli eminim öyle yapıyorsunuzdur.
Teşekkür ederim korunuyorum bazı şeyleri aşmadan kesinlikle bir sorumluluk ne kendime ne eşime yükleyebilirim . Kendi hayatımın telafisindeyim . Onunla veya onsuz doğruyu yapmak istiyorum.

Aile terapisi meselesi tam bir karaborsa. Önüne gelen terapist oldu memlekette. Benim kötü tecrübem var maalesef toparlıyor zannederken terapist sayesinde daha büyük travmalar edindim o yüzden bu işe pek inancım yok açıkçası. Ama şöyle, bulunduğunuz ildeki terapistleri eğitim durumlarını tecrübelerini iyi arastırın. Ulaşabilirseniz danışan yorumlarına bakın. Ağzı laf yapan herkes instagramda reklamını yapmıyor ama bu konuda biraz okuyup kendinizi geliştirince anlıyorsunuz ki çoğu ezber cümlelerle pr peşinde.

Bireyselde de,,
Ben kişisel gelişimde Beyhan Budak’ı çok beğeniyorum. Yine Tuba Kılıç’ın kitapları çok iyi. Biraz kendine odaklanınca kendindeki düğümleri görebiliyorsun. Kendini eleştirebilmek çok önemli neyi neden yaptığını anladığında işler kolaylaşıyor.

Ben eşimle tanışmadan 2 sene önce Seda Diker'in kitaplarını okumuş ve hepsini bitirmiştim. Kendisinin kitapları bana çok ama çok iyi geldi. Her şeyden önce kendimi tanıdım, bakış açım değişti. Bu tabi dünden bugüne olmadı ancak kitapları kesinlikle terapi gibi geldi bana.

Sonrasında uzman yaşam koçluğu eğitimi aldım, tamamen kendimi geliştirmek içindi.
Bu eğitim ile birlikte tüm insan ilişkilerim değişti, çok faydasını gördüm. Şimdi de Aile ve İlişki Danışmanlığı eğitimi alıyorum.
Önerdiğim Seda Hanım'ın kitapları harici böyle bir eğitime maddi imkanınız varsa katılmanızı tavsiye derim. Kendinizin ve çekirdek ailenizin koçu olursunuz :)

İşin özü aslında tamamen "anlamak" ve "anlaşılmak" tan geçiyor.
Kendinizi ve karşısınızdaki kişiyi dinlemek, hissetmek ve anlamak. Bunu da öncelikle kendinize sonra da karşısınızdaki kişiye soru sorarak çözümleyebilirsiniz. Soru sorma sanatını araştırmanızı da tavsiye ederim.

Merhaba 6 aydır evliyim . Evliliğimde ufak tefek bazı problemler var aşılmayacak boyutta değil . Karşılıklı iletişim bozukluğu ve anlayış eksikliği bıkkınlık tarzı ilerleyip saygısızlığa kadar ilerliyor . Sonrasında kavgalar kötü sözler sonra muhatap olmama durulma ve beraber uyuyup tekrar anlaşamamaya devam etme gibi bir kısır döngüye girdi . Boşanmayı ilk hedefim olarak görmüyorum. Ama elbette elimden geleni yaptıktan sonra sonuç alamazsam boşanma cesareti gösterebilecek düzeyde ve güçteyim .
Bu konu ve daha önceki konu başlıklarım ile ilgili kitap önerisi veya aktivite önerisi olan var mı ? Öncelikle tek başıma sonrasında duruma göre eşim ile birlikte çift terapistinden destek almak istiyorum . Özellikle birebir tercihim online olacaktır . Eşim ile ise yüz yüze gitmek isterim eğer aşamayacağımı düşünürsem. Önerilerinizi bekliyorum
Merhaba bende aile terapisi aldım diğer yerlerde seanslar baya yüksek gereksiz yere Konya’da Online olarak bir uzmandan alıyorum işinde gayet profesyonel ve başarılı isterseniz önerebilirim yorumlarına bakarak karar verirsinşz

X