Aile olmak nedir?

Vasatı övme modası bir gün bitecek mi acaba? Açılan postlardan ülkenin durumu yeterince açık, bir çok konu küçükken aile sevgisi görmemiş, evlenmeyi kurtuluş bilmis, aileden yediği dayağın hakaretin aynısını eden adam çocukluğundan tanıdık geldiği için öyle kişilerle evlenmiş kadınlar dolu burası. Hala daha gelip de övmeye gerek yok bence. Demek ki yeterince sevgi görmüşsünüz ki bir odada 3 kişi dolapsiz olmak da dayak yemek de koymamış sizlere ama bu kız sevilmemis ve yetmemiş bunlar. Karşılıksız sevilmesi gereken tek insanlar tarafından sevilmemis insanlara da vay nankör anasını babasını beğenmiyor demek düpedüz vicdansızlık.
Beğenmeyedebilir ayrıca. Hakkı. Ne ergenlikte odasını kapatıp yalnız kalmış, ne anne babası anlamaya çalışmış. Ne olduğu gibi kabul edip koşulsuz sevmiş.
Anne baba koşulsuz sevmiyorsa, kendi inancını hayat görüşünü dikte ediyorsa kusura bakmasın kimse çocuk da ana babasını koşulsuz sevmek zorunda değil

E mahvolan bir gençliğin olmuş işte. Onlar öyle görmüş ama bu devrani devam ettirmemenin tek yolu ilk firsatta kendini evden dışarıya atmak.
Bu kız da bunu yapmazsa 'en azından kendime ait odam olsun' diye panikle yüzüne gulen , iki güzel gün vaadeden bir adamla evlenecek, belki de ailesini mumla arayacak.
'ailesi öyle görmüş,oyle bilmiş' desin ama bir halt görüp bildikleri yok. Korunmadan sevişip anne baba oldu diye kimseye bir bilgelik gelmiyor. O yüzden umarım kendisini kurtarabilir bu evden
inşallah o kurtarsın tabi ki yani demek istediğim kin beslemiyırum beslesem ne olacak..O bildiğini okusun ama annem bağırarak çağırarrak ağlayarak bana istediğini yaptırırdı her şey içimde kaldı,yırtık pantolon giymek insanın içinde kalır mı ya 2 çocuk annesiyim giyenlere bi gıptayla bakıyorum hala giden gençliğime oldu

siz yine de lafta söyleseler giyebiliyormuşsunuz istediğiniz kıyafeti,ben ne bi kıyafet gidebildim ne de bi şehir dışına arkadaşımın yanına gidebildim hep çalıştım 18 yaşından beri sonunda bu baskı ile onlardan kaçmak için çünkü ayrı ev gibi bir seçeneğim yoktu berbat bi evlilik yaptım nerden bakarsanız ömrüm gitmiş oldu ama yine de sizin kadar olumsuz yaklaşmadım öyle görmüşler dedim benim annem de çok despottur asla laf anlatamazsın
Kabullenmişsiniz öyle görmüşler diye.
Öyle gördülerse öyle yapmanın yanlış olacağını en iyi onlar bilmeliydiler bence.
Eğer o kadar bilmiyorlarsa da ebeveyn olmamalılar.
Bazı konularda hak vermeyebilirsiniz konu sahibine ama insan evladına da hakaretler etmemeli ya. O kadar da değil.

Konu sahibi o kadar hakkını vererek yazmışsınız ki , Emile Zola romanından bir kesit gibi okudum. Ayrıca ailenizi küçümsediğinizi düşünmüyorum. Yeterince sevgi görse idiniz o evde odanızın olmaması zaten gözünüze batmazdı.

Seni büyütmüş bu yaşa getirmiş diyenleri gerçekten anlamıyorum. Bir bebeğin ilk adımını ilk konuşmasını gözlerindeki o gülüşü görmenin güzelliğinin farkında mısınız. Sonra konu sahibi çoçuk olunca da genç 👦 olunca da zaten bir güzel sözü esirgeyip bir güzel sindirmişler. Eninim hiç bir zaman sorun çıkaran bir çocuk olmamıştır. Eğer böyle çocuk yetiştirilecekse bunda ne var 10 tane doğur yetiştir , ne kolay. Yaşlanınca da oh bize bakıversinler. Yaşlılık garantisi olarak yapılan bir nesiliz biz , önce bunu kabul edelim bi zahmet

Kabullenmişsiniz öyle görmüşler diye.
Öyle gördülerse öyle yapmanın yanlış olacağını en iyi onlar bilmeliydiler bence.
Eğer o kadar bilmiyorlarsa da ebeveyn olmamalılar.
Bazı konularda hak vermeyebilirsiniz konu sahibine ama insan evladına da hakaretler etmemeli ya. O kadar da değil.
şöyle değiştirebileceğim bi durum değildi bende düşündükçe içimde kinletip nefretimi büyütmektense kabullenmeyi tercih ettim yoksa annemin çok emeği var başka durumlar açısından iyi bir annedir baskıcı ve despotluk dışında o yüzden kinimi beslemektense kabullenmeyi istedim

şöyle değiştirebileceğim bi durum değildi bende düşündükçe içimde kinletip nefretimi büyütmektense kabullenmeyi tercih ettim yoksa annemin çok emeği var başka durumlar açısından iyi bir annedir baskıcı ve despotluk dışında o yüzden kinimi beslemektense kabullenmeyi istedim
Bazı yaralar kabullenmekle de kapanmıyor
Koca koca adamlar kadınlar oluyoruz da hala özgüvensiz hala sevgiye muhtaç bireyler oluyoruz. Konu sahibine o yüzden bazı yerlerde hak verdim.
Nefret de çok büyük bir yük. Ondan da kurtulmak gerek kesinlikle.
Umarım bizler anneler olarak evlatlarımızda böyle derin izler, kapanmayan yaralar bırakmayız. Hep sevgiyle hatırlasınlar büyüdükleri evlerini 🙏🌺

Eskiden anne ve babalar çok eğitimsiz ve bilinçsizdi. Çoğu kişi böyle şeylere maruz kalmıştır. Sana hak veriyorum içine oturmuş bu durum. Ben de düşünmeden, ölçmeden bir varlık dünyaya getirmeye karşı bir bireyim.
yaşadığın kötü şeyler var bunların üzerine fazla düşünmeden, kendini üzmeden bu süreci atlatmalısın diye düşünüyorum. Çok bilinçli ve eğitimli birisin belli. Kardeşlerine örnek olacaksın. Ben de senin ayrı eve çıkmandan yanayım ve unutmaya çalış fazla görüşme bir süre 😞

Iyi aile yoktur diye bi kitap var ya ordaki cümleler gecti icimden okurken. Cok da guzel yazmışsın. Zaten en kötüsü de bu kadar farkindayken her seyin bunlara maruz kalmak. Standart insanlar eleştirmeden kabul edio zaten. Teyzeni cok merak ettim o nasil biri?

Eskiden anne ve babalar çok eğitimsiz ve bilinçsizdi. Çoğu kişi böyle şeylere maruz kalmıştır. Sana hak veriyorum içine oturmuş bu durum. Ben de düşünmeden, ölçmeden bir varlık dünyaya getirmeye karşı bir bireyim.
yaşadığın kötü şeyler var bunların üzerine fazla düşünmeden, kendini üzmeden bu süreci atlatmalısın diye düşünüyorum. Çok bilinçli ve eğitimli birisin belli. Kardeşlerine örnek olacaksın. Ben de senin ayrı eve çıkmandan yanayım ve unutmaya çalış fazla görüşme bir süre 😞
Katılıyorum. Insan bazen gecmis konusunda düşünürken kendine acımayı abartabilio. Sonuca odakli olmak lazim. Ne yaparsam hayatim duzelir ve bunlardan kurtulurum demek lazim. Şahsen çekip amerikaya gitmistim yoklugumla cezalandirmak icin. Sonra orda parasizliktan sokakta bile yattigim oldu da gene de dönüp bakinca iyi ki derim yani. O kadar uc olmasa da ortanca kardeşinle kendine yeni bi hayat kurmaya odaklanabilirsin. Zaten maddi pek bisey saglamiolar size anladigim kadariyla. Maddi gücü elde etmeye bakin. Sonra silin gitsin tepenize çökmeye kalkarlarsa da bi uzaklastirma kararina bakar. Aile denen sey insana zarar veriosa beladan baska bisey degildir ben kan baginin gücüne inanmam. Saygimi hak ediosa adam yerine koyarim annem babam da olsa iplemem. Burda bazen yazan kadinlar var kizima atlet giydirmem kisa kollu sort giydirmem bizim ailede ters o da zaten kendi istemio kabullendi diye. Kimsenin bunu guzellikle kabullenecegini ben hic sanmiorum en basit olarak özgürlüğe ket vurma olarak gorur bunu insan kendi istiosa bile. Boyle aileniz varsa kaçın kurtulun kendileri bi adım ileri gidemedikleri gibi sizi de geriye çekerler.

X