6 yaş çocuk tuvalete gitmek istemiyor

bilgenisaa

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
26 Nisan 2024
7
3
31
Meraba kızlar...
Oğlum 6 yaşında. 7 den gün aldı. Tuvalete asla gitmek istemiyor. Kendini sıkıyor. Günlerce tutuyor. Ve sonunda biraz altına kaçırıyor. Son anda tuvalete yetiştiriyoruz. Yaşı da büyük 1. Sınıfa başlayacak. Haliyle dalga geçen çocuklar da olacak. Ben başta güzel bir dille anlattım yaklaştım. Defalarca kez sordum neden tuvalete gitmiyorsun. Ben sana tuvaletini yap demeden senin gitmen lazım vs vs. Çok konuştum. Fayda etmedi. Ama artık sabrım tükendi. Artık sinirlerime hakim olamıyorum. Sanki bana inat yapıyor gibi... Sinirlerim alt üst olmuş durumda. Bu gidişle ben sağlığımdan olacağım. Lütfen bilinçli bilgi sahibi anneler beni anlayarak yorum yapın, yön verin napacagimi şaşırdım
... Tşk ederim şimdiden.

Meraba kızlar...
Oğlum 6 yaşında. 7 den gün aldı. Tuvalete asla gitmek istemiyor. Kendini sıkıyor. Günlerce tutuyor. Ve sonunda biraz altına kaçırıyor. Son anda tuvalete yetiştiriyoruz. Yaşı da büyük 1. Sınıfa başlayacak. Haliyle dalga geçen çocuklar da olacak. Ben başta güzel bir dille anlattım yaklaştım. Defalarca kez sordum neden tuvalete gitmiyorsun. Ben sana tuvaletini yap demeden senin gitmen lazım vs vs. Çok konuştum. Fayda etmedi. Ama artık sabrım tükendi. Artık sinirlerime hakim olamıyorum. Sanki bana inat yapıyor gibi... Sinirlerim alt üst olmuş durumda. Bu gidişle ben sağlığımdan olacağım. Lütfen bilinçli bilgi sahibi anneler beni anlayarak yorum yapın, yön verin napacagimi şaşırdım
... Tşk ederim şimdiden.

Profesyonel yardım alsanız? Hem siz hem çocuk üzülüyor zor bir süreç

Krese gidiyor mu?
Okula basladiginda oglum 8 saat tutar gitmezdi. sebebleri wc i temiz bulmamasi idi. Birde korkutmus cocuklar o yuzden de gitmiyordu. Fakat evde boyle gitmeme sorunu yoktu.
Ne diyor cocugunuz,sordugunuzda?

Hiç bişey söylemiyor asla konuşmuyor. Ki normalde çok konuşkan bir çocuk. Şuan anasınıfına gidiyor. İki sene önce kreşe gidiyordu. Yine böyle bir problemle karşılaşmıştık fakat bir süreliğine düzelmişti. Aylar önce yine başladı.

Bu arada wp durumunda bir video yüzünden( klozetin içinden insan kafası çıkıyor) çocukların korkup tuvalete gitmediğini paylaşmıştı öğretmen gerçekten de çok kez karşıma çıktı benim de reklamlarda oyun du

Tuvaleti gelsin yada gelmesin gün içinde aynı saatte tuvalete gitmesini önermişti bize dr
Gece yatağa kaçırma sorunu yaşıyorduk biz gün içinde oyuna dalıp Tuvalete gitmediği için

Telefon tablet erişimi var mı? Skibidi toilet diye bir oyun var, oyun videolarına maruz kalmış olabilir mi? Yoksa psikoseksuel gelişiminde sorun olabilir ve mutlaka pedagogdan yardım almalısınız.
Sanırım bu tarz bir oyun oynuyor biraz da fazla eline alıyor tableti.

Sanırım mı? Denetimsiz mi veriyorsunuz eline neye girdiğinden ne oynadığından haberiniz yok mu?
Genel olarak polis oyunları vs oynar. Takibe girince arada bir zengin fakir gibi birşeyler de izliyordu. İçeriğine baktım klozet ten kafa çıkıyordu vs.

Merhaba bu yaş çocukları öyle. Benim oğlum da aynı şekilde son dakikaya kadar tutar azıcık kaçırır hatta. Önceden böyle bir şey asla yoktu. Ablamın çocukları da bu yaşta hep böylelerdi bilmiyorum dönüm noktası mıdır oyunu mu bırakmak istemiyorlar artık ben üstüne gitmiyorum. 3 gündür süper maşallah hiç kaçırmıyor hemen gidiyor.
Biz asla ekran vermiyoruz, bilgisayar oyunu yok. Şiddet yok, kötü şeyler yok, hiç bir şeyden korkusu yok
çünkü hiç korkutmadık, ilgi alaka güzel, ortamı çok iyi, olanakları iyi. Fakat yaşla ilgili olduğunu düşünüyorum ben. Başka açıklaması yok. Ama düzeldi diye düşünüyorum

Benim oğlum da oyuna dalıyor gitmiyor artık hoplayıp zıplayınca biz dürtüyoruz. Bazen beraber de gidiyoruz çünkü gitmek istemiyor. Fakat günlerce tutması bana çok garip geldi. Siz mutlaka doktora danışın. Bir şeyden korkuyor mu yoksa idrarda yanma mı yaşıyor bir sorun mu var anlayamazsınız böyle.

Skibidi Toilet videolarından korkup etkilenmiş belli ki. Çocuğunuzun neler izlediğini takip etmiyor musunuz? Sınırlama getirmiyor musunuz? Hiç olmadı bir uzmana danışmayı düşünmez misiniz? Akranlarının yanında aşması zor yeni travmalar yaşamasın çocuk. Korkar tabii öyle videolardan yani. Takip edin biraz

X