Bebek Beslenmesi 5-6 aylık bebeğinizi kaç saat arayla kaçar dakika emziriyorsunuz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

mathilda48

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Haziran 2010
82
1
benim bebeğim 5 ayın sonunda ama iştahsız kaç saat arayla emziriyorsunuz.Kaç dakika sürüyor emzirmeleriniz.gece emziriyormusunuz.Lütfen cevap bekliyorum.

canım ben 3 saat arayla emziriyorum gece kalkmıyordu normalde ama ben saati kurup gene üç saatte bir emziriyorum uyurken güzel emiyor

Son düzenleme:
benim bebeğim 5 ayın sonunda ama iştahsız kaç saat arayla emziriyorsunuz.Kaç dakika sürüyor emzirmeleriniz.gece emziriyormusunuz.Lütfen cevap bekliyorum.

canım o acıkınca uyanacak aya gelmiş artık Her mızmızlandığında veriyorum ben öyle saatle falan değil Bazen yarım saat sonra istiyor Bazen 2 saat sonra bazen 3 saat sonra O kendi dengesini kuruyor Belki sütün doyurucu kıvamlı ve tok tutuyor Bence ne zaman mızmızlanırsa ver Aç olan çocuğun uyku sorunu olur kilo problemi olur ve huysuz stresli bi bebek olur Dr una danış canım iştah konusunu önemli..:KK71:

benim kzıımda 5. ayına girecek. ortalama 3 saatte bir emiyor. Çoğunlukla her göğsü 5-10 dk emiyor. Arada ise maksimum 20 dk kadar emiyemdiği oluyor tek göğsü.Önceden çoık daha fazla dururdu.

Bu arada gece 1-2 yada 3 satte bir kalkıyo bu saatler değişiyor.( gaz sancısı sebebiyle sanırım) 5 aylık bir bebeğin bu kadar kalkması normal mi siiznkilere nasıl?

5 aylık bebek gece uykusu uyumaya başlar normalde.
ben saat 10 cıvarında yatırıyorum.bazen saat 12 gibi uyanıyor. uyanmasada, saat 12 gibi uyurken emziriyorum. sonra sabah 6-7 arası uyanıyor. :nazar: :nazar: :nazar:
doktorumuzun söylediğine göre normal olanda buymuş.

benım oğlumda 7 bucuk aylık geceleri iki üç kez kalkıyor. gündüzleride 2 saate bi emiyo.tabi ek besinlere başladıgımız için daha fazla oluyo bazen

cevaplarınız için teşekkürler gerçekten bebek bakımında annelerin bilgilerini tecrübelerini paylaşması çok önemli bu arada benim bebeğimde gece 2-3 kez uyanıyor fakat çok uzun süreli emmiyor 5-10 dak kadar emip bırakıyor bi türlü tamamen doyduğunu düşünmüyorum:KK43:

benim kızım da 5buçuk aylık. doğduğundan beri sürekli emiyor :)) ikinci ayda doktorumuz 2-3 saatte bir emzir böyle kilo alamaz demişti. (midesi genişlemezmiş) Ama kızım ne zaman istese emzirdim. şuan 8buçuk kilo (maşallah). Aslında 15-20 dakikada doyuyor da emzik almadığı için o bırakana kadar ben çekmiyorum. Daha huzurlu oluyor. Kızıyolar bana "seni emzik gibi kullanıyor" diye ama ben şikayetçi değilim çünkü emzik almıyor ve emme içgüdüsü hala devam ediyor. Tam 1 saat emdiği oluyor ama bu arada da uyumuş oluyor. Uykusunu da almış oluyor. Akşam 9da emerek uyuyor. 11buçuk 12 arası uyandırmadan emziriyorum. Sabah 6-7de kalkıyor. Emiyor tekrar uyuyor.

Sevgili annelere birkaç tavsiye,
-eğer bebeğiniz düşük kilolu değilse uykusundan emzirmek için uyandırmayın, hele de gece uykusundan. uyandığında önce hafifçe pışpışlayın, sakinleşmezse kucağınıza alıp sıvazlayın, yine sakinleşmezse, sallayın. Deli gibi ağlıyorsa acıkmış olabilir ama kilosu iyiyse yine de uyutmaya çalışın. 1 hafta çok zor geçecek ama benim kızım gece uzun uyumaya böyle alıştı. Her ağladığında hemen emzirmedim geceleri. Çünkü bebekler bazen sadece uyandıkları için sinirlenip ağlarmış.

-memenizdeki süt bitene kadar emzirin, çünkü yağdan zengin, beyaza yakın, koyu kıvamlı "son süt"ü alması lazım.

-emerken yüksek sesle konuşmayın, ninni mırıldanmak bebeğe huzur verir. (bu arada, ben kızıma çok sevdiğim 2 şarkıyı doğduğundan beri hem dinletirim hem kendim söylerim. bazen sebepsiz ağladığında sadece bu şarkıları duyduğunda sakinleşiyor, hatta uyuyor. görenler çok gülüyor ama gerçekten müthiş bir sakinleştirme yöntemi)

-emmeye başladıktan bir süre sonra yüzünü ince bir tülbentle örterseniz rahat uykuya dalar ve tülbenti her örttüğünüzde uykuya dalmaya alışır.

-her nekadar anneler aksini söylese de emzirirken su içilebilir. hatta yeni süt yapımına faydası olur.

-günde 3 litre su süper süt yapıyor (elinizden düşürmeyeceğiniz bir şişe olursa daha kolay) :))

-bebeğinizin hergün aynı saatte uyuyamama problemi varsa "uyku ritüeli" oluşturun. Kaç aylık olursa olsun çok etkili. altını değiştikten sonra pijamalarını değişin, veya tulum vs. giydirin/yüzünü silin, gece lambası /abajur kullandığınız loş odada veya varsa kendi odasında hergün aynı loşlukta uyutmaya çalışın. bir süre sonra çok çabuk uykuya dalıyor ve saati gelince uyku huysuzluğu başlıyor :KK9:

-bebeğinizin uzun uyumasını istiyorsanız, üşenmeyin uzun uzun gerekirse her iki memeyi de emzirin. uykuya daldı diye hemen yatırmayın. kendi bırakana kadar emzirin.

Her biri tecrübeyle sabit, değerli birçok uzmanın kitabından, makalelerinden harmanlanarak öğrenilmiştir :)) Zaten birçoğunu anneler biliyorlardır ama amacım, belki yardıma ihtiyacı olan varsa, bu bilgileri paylaşmaktı. Çok bilmiş değilim yanee :KK34:

benim oğlum 6 aylık 3,5 4 ylıkken gecede neredeyse bir kez kalkıyodu. çok güzeld, ama şimdi gece en az 3 kez kalkıyoruz çalıştığım için çok yorgun düşüyorum emdiği de 5 en fazla 10 dk. bi yerde mi ylış yapıorum bilmiyorım saatleri hep aynı gece 23:00 gibi uyuyo 12:30 1:00 gibi kalkıyo, sonra 3:00/3:30 n sonrada 5:00/5:30 gbi ve en son 7:00 gibi kalkıyo.. emziriyortum ya 8:30A kadar uyuyo yada artk uyanmış oluo zaten 8:30 da işe gidiyuorum ve çok yorgun oluyporum nez zamn gece deliksiz uyuycz bbizz yaaa...

benim oğlum 6 aylık 3,5 4 ylıkken gecede neredeyse bir kez kalkıyodu. çok güzeld, ama şimdi gece en az 3 kez kalkıyoruz çalıştığım için çok yorgun düşüyorum emdiği de 5 en fazla 10 dk. bi yerde mi ylış yapıorum bilmiyorım saatleri hep aynı gece 23:00 gibi uyuyo 12:30 1:00 gibi kalkıyo, sonra 3:00/3:30 n sonrada 5:00/5:30 gbi ve en son 7:00 gibi kalkıyo.. emziriyortum ya 8:30A kadar uyuyo yada artk uyanmış oluo zaten 8:30 da işe gidiyuorum ve çok yorgun oluyporum nez zamn gece deliksiz uyuycz bbizz yaaa...

zaten doktorlar 6 aydan sonra uyku düzeninin oluşacağını söylüyorlar da bazı bebekler daha erken alışıyor. her uyanmasına emzirmiyorsan ve gece yatırmadan önce iyi emziriyorsan, zamana bırakmak gerek sanırım. inşallah alışır

mrb bnm yaklasık 3 aylık bir oğlum var.uyku düzeni akşam 9 gibi yatar 12 gibi kalkar sonra 1-1.30 gibi yatar 4 gibi kalkar 5 de yatar 7 de kalkar sonra sabah 9 da yatar 11 gibi kalkar .sonra öğlen 3 gibi yhatar 5 de kalkar sizce bu düzen nasıl.birde çok uzun emiyor hissediyorum göğüsüm boşalmış.çekiyorum(bazen kızıyorum kendime çektiğim için ).ben cekınce biraz ağlıyoır sırtını sıvazlıyom gazını cıkarıuo ve hemen altına dolduruyor.hemen hemen her emmesinde altına yapıyor bu normal mı bazen akşamları günde birkez mama meriyorum yoksa göğüslerim hem acıyor hemde hemen sütlenmıyorum

her emdiğinde altına yapması normal çünkü benim kızımda öyleydi büyüdükçe daha az altına yapmaya başlar bide benden tavsiye sakın memeyi ağzından çekme ne kadar isterse emsin sen süt olmadığını hissedebilirsin ama o emmdikçe süt gelir ayrıca meme emerken kendini güvende hisseder aranızdaki bağ kuvvetlenir sağlıkla büyüt bebeğini

walla tecrube ile sabit tespitim şu ki tatlım bebeğin doymuyor bence...benim oglumda öyleydi...gece mama vermeye yada yatmadan muhallebi vermeye başladıktan sonra uyudu yawrum...bence denemelisin

X