Çocuk Hastalıkları 3 yasında geç konusma sorunu

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
Benim oglumda 3 yaşında aynı sizin ki gibi ama dediğim herseyi yapıyor algı anlama normal. Aslında konuşmaya calışıyor da ama cogunu anlamıyoruz. Doktora götürmüştüm normaldi hersey. Zamana bıraktık artık
Bizimkide herseyi anlıyor cisimleri tanıyor seslendiği im de gelıyor ama gel gör ki konusma yok basit seyler sölüyor

Kardesi doğmadan bıraz acılmasını isterdim tamamen konusmaz içinekaoanır diyede korkuyorum 😟
ilgi çok önemli, ilgisiz bırakmadığınız, kardeşinin bakımıyla ilgili şeylere onu da kattığınız takdirde pek sanmıyorum ki iyice bu sebeple konuşmasın.

bizimkiler geç konuştu ama ailelerindeki hataları da görüyorum, mesela "çok tatlı söylüyo" diye yanlış söylediği kelimeleri düzeltmeden "mumuta yer misin?" gibi cümleler kuruyolar, böyle değil hep düzgünce konuşun ilgilenin teşvik edin. sohbet etmeye çalışın. kardeşi olunca da aman ihmal etmeyin, yapma etme deyip baskılamayın bazı konularda. zaten belki doğmadan bile başlar ufak ufak.

Benim kızım da 3 yaşında ve anne baba abba(abla) dışında her şeyin adı gak.
Kelimeleri söyletmeye çalışıyorum "ıııı" yani hayır deyip kafasını iki yana sallıyor. Söylenen her şeyi anlıyor ama çok inat.
Ben de bilmiyorum ne yapacağımı :)

ilgi çok önemli, ilgisiz bırakmadığınız, kardeşinin bakımıyla ilgili şeylere onu da kattığınız takdirde pek sanmıyorum ki iyice bu sebeple konuşmasın.

bizimkiler geç konuştu ama ailelerindeki hataları da görüyorum, mesela "çok tatlı söylüyo" diye yanlış söylediği kelimeleri düzeltmeden "mumuta yer misin?" gibi cümleler kuruyolar, böyle değil hep düzgünce konuşun ilgilenin teşvik edin. sohbet etmeye çalışın. kardeşi olunca da aman ihmal etmeyin, yapma etme deyip baskılamayın bazı konularda. zaten belki doğmadan bile başlar ufak ufak.
İnatla suya ii dıor mesela Bn de su dıorum düzeltmesi için biraz acılması iyi olur umarım

Benim kızım da 3 yaşında ve anne baba abba(abla) dışında her şeyin adı gak.
Kelimeleri söyletmeye çalışıyorum "ıııı" yani hayır deyip kafasını iki yana sallıyor. Söylenen her şeyi anlıyor ama çok inat.
Ben de bilmiyorum ne yapacağımı :)
İnsanda doğal olarak altında bişey arıyor cveredeki Bi çok cocuk konustuğu için :)

Bol bol konuşun çocuğunuzla. Tv izletmeyin. Ya da çizdi filmi birlikte izleyin ve ona anlatın öyle öyle o da anlatıcak Size. Mesela kendşmden örnek veriyim.

Ayı ile maşa izlerken hep anlatırdım önce kelime kelime gördüğü herşeyi gösterip adını söyledi mesela anne maşa diyip bana gösterdi. Sonra ikili cümlelere geçti. Maşa düştü. ayı koşuyo. Tavşan havuç (yani Tavşan havuç yiyo demek istiyor) ayı uyuyo. Maşa bıcı bıcı

Gibi bende her seferinde cevap verdim Evet oğlum maşa bıcı bıcı yapıyor diye.
Şimdi üçlü cümleler kurmaya başladı maşallah. tabii bizim kadar net değil ama anlıyorz sonuçta :)
Yarım konuşması da normal zamanla düzeltir. Siz onu düzeltin her seferinde.

Ve biz sürekli böyleyiz komşularla otururken bile komşularla değil oğlumla konuşuyoruz. Öyle öyle çoğaldı etraftaki herşeyi anlatmak istiyor.
Anlamadığımda tekrar soruyorum. Sürekli teşvik ediyorum mızmızlanınca annecim konuşarak anlat seni böyle anlayamam diyorum. Sürekli soru soruyoruz. gördüğümüz herşeyi anlatıyoruz ona da. Kelime haznesi geniş maşallah. Artık cümlelere döküyor onları.

Bol bol konuşun çocuğunuzla. Tv izletmeyin. Ya da çizdi filmi birlikte izleyin ve ona anlatın öyle öyle o da anlatıcak Size. Mesela kendşmden örnek veriyim.

Ayı ile maşa izlerken hep anlatırdım önce kelime kelime gördüğü herşeyi gösterip adını söyledi mesela anne maşa diyip bana gösterdi. Sonra ikili cümlelere geçti. Maşa düştü. ayı koşuyo. Tavşan havuç (yani Tavşan havuç yiyo demek istiyor) ayı uyuyo. Maşa bıcı bıcı

Gibi bende her seferinde cevap verdim Evet oğlum maşa bıcı bıcı yapıyor diye.
Şimdi üçlü cümleler kurmaya başladı maşallah. tabii bizim kadar net değil ama anlıyorz sonuçta :)
Yarım konuşması da normal zamanla düzeltir. Siz onu düzeltin her seferinde.

Ve biz sürekli böyleyiz komşularla otururken bile komşularla değil oğlumla konuşuyoruz. Öyle öyle çoğaldı etraftaki herşeyi anlatmak istiyor.
Anlamadığımda tekrar soruyorum. Sürekli teşvik ediyorum mızmızlanınca annecim konuşarak anlat seni böyle anlayamam diyorum. Sürekli soru soruyoruz. gördüğümüz herşeyi anlatıyoruz ona da. Kelime haznesi geniş maşallah. Artık cümlelere döküyor onları.
😟Bizimki hep beklıor cümle kurmadan

Kızlar oğlum 3 yasına gircek henüz tam konusmuyor basıt seyler dısında uzun cümleleri yok napalım bilmiorum otizm testi yapıldı otizm değil ama konusmuyor yada yarım söylüyor örneğin çiçek değil anne bak çi yada bebek değil anne bak beni 😑 böle olan varmı çizgi film izliyor ondan mıdır
Çizgi film iletişimini zayıflatıyor maalesef. Kuzenim de öyleydi. Yani aslında biliyordu ama konuşmuyordu istemiyordu. 5 yaşında açıldı. Şimdi çok güzel ifade ediyor kendini. Mümkün mertebe çocuklu ortama girip onlarla iletişim kurmasını sağlamak faydalı olabilir.

X