Yenidogan kilo alamama problemi LTFEN

Birdfamily5757

Üye
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2020
125
58
33
Merhaba hanimlar,

Hemen konuya giriyorum. Bebegim bu gun 40 gunluk oldu. Dogdugunda 3 kilo dogmustu. 2700 gr a kadar dustu. Hatta sarilik olduk 2640 gr olduk o donem.

Su an refluyuz, arada kusuyoruz, mama da kabiz yapti sanirim yani kabizlik problemimiz de var. Bu nedenle hastaneye gittigimde tarttiklarinda 2910 gr olmus hala. 40 gunluk oldugu halde dogum kilosunu yakalayamamis. Hemen arastirma hastanesine sevkimizi yaptilar. Korkuyorum. Basina boyle bir sey gelen var mı? Geldigimden beri agliyorum.

Hem mama hem meme ile besliyorum. Korkuyorum cok fazla.

Öncelikle çok geçmiş olsun telase vermeyin örneğin küveze girmiş yenidogan bir bebek ilk işitme testinden geçse bile 6.ayda üniversite hastanesinde yeniden işitme testi icin yonlendirilebiliyor.
öncelikle iyi düşünüp iyi olmasını sağlamamız lazım.
Evet sarılık kilo kaybına neden olabiliyor ve bebeginizde reflüde oldugunu belirliyorsunuz.
Ama arada kusuyor demişsiniz reflude sık kusma yaşanır ki yenidogan bebeklerin veya ileri ki dönemler içinde kusmasi olaganca
normal.
Söyleki mamasını değiştirmeyi ve biberonuda değiştirmenizi öneririm açıkçası.
Biberonda ise cam ve gaz yapmasını en hafife indirgeyecek bir biberon ki ben Philips i öneririm.
Mama ise herkesin aldığı degil bebeğinizin sıkıntısız doyum hissine ulaşabileceği kabızlığı ve kusmasını en aza indirgeyecek bir mama olmalı,yani masanın pahalıdır her yerde satılıyor vb özelliklerinin olmasının bir önemi yok.
Az az sık sık emzirin aynı şekilde mamada da uygulayın 60 cc değil 30 luk 20 lik şeklinde.
Şırınga veya kaşıkla bile mamayı verebilirsiniz.

Emzirdikten ve mama yedirdikten sonra asla yatırmayın.mutlaka gazını çıkarın ve çıkardıktan sonra bile bir muddet dik tutun.

Ayak jimnastiğini eksik etmeyin mutlaka ayaklarını önce kendine doğru çektirip bıraktırın.

Merak etmeyin minnak gayet iyi olacaktır 😇

Besin alerjisi kilo alımını engelleyebilir. Bebeğinizde alerji olabilir, belirtileri okuyamamış olabilirsiniz. Aşağıya yazacağım belirtilerden bir kaçı bebeğinizde varsa alerjisi bitene kadar başta süt ve süt ürünleri olmak üzere alerjik besinleri perhiz yaparak, alerji maması kullanarak daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Yoğun gaz
Köpüklü kaka
Yeşil kaka
Mukuslu kaka
Sulu kaka
Bezin kakayı tamamen emmesi
Kakada yeşil, köyü yeşil, siyah, kahverengi, kırmızı, turuncu renkte lekeler, benekler
Çırpılmış yoğurt gibi pütürsüz kaka
Makatta geçmeyen kızarıklık
İnatçı pisikler
Altını hemen temizlemeye rağmen kakanin pişik yapması
Az az leke şeklinde sık sık kaka yapma
Kötü kokulu kaka
Kötü kokulu gaz
Beslenmeden sonra sık sık kaka yapma
Emerken memeyle kavga etme
Emerken sık sık memeyi bırakma
Emerken bacaklarını çırpma
Konak
Kulak arkası, koltuk altı, diz arkası gibi vücut kıvrımlarında pişik
Ciltte kızarıklık, döküntü
Sık yutkunma
Sık hıçkırma
Sık sık ağzına mide sıvısının gelmesi ve yüzünü ekşiterek yutma
Geviş getirir gibi sürekli ağzında bir seyler çevirme
Beslenme sonrası kusma(alerjik besin alımından sonra kusma artar)
Sırt üstü yatmama
Uykuya dalamama
Uykuda kalamama
Düşük kilo alımı
Sık enfeksiyon geçirme
Göğüste hırıltı
Sık burun akıntısı
Sık öksürme

Merhaba hanimlar,

Hemen konuya giriyorum. Bebegim bu gun 40 gunluk oldu. Dogdugunda 3 kilo dogmustu. 2700 gr a kadar dustu. Hatta sarilik olduk 2640 gr olduk o donem.

Su an refluyuz, arada kusuyoruz, mama da kabiz yapti sanirim yani kabizlik problemimiz de var. Bu nedenle hastaneye gittigimde tarttiklarinda 2910 gr olmus hala. 40 gunluk oldugu halde dogum kilosunu yakalayamamis. Hemen arastirma hastanesine sevkimizi yaptilar. Korkuyorum. Basina boyle bir sey gelen var mı? Geldigimden beri agliyorum.

Hem mama hem meme ile besliyorum. Korkuyorum cok fazla.
Merhaba çok fazla zaman geçmiş ama benim bebeğim de benzer durumda. Büyümüştür şimdi:) Nasil ilerledi süreciniz?

X