Lise Yorum ve Soruları veterinar olmak istiyorum

nasıl veterinar olabilirim

• nasıl veterinar olabilirim

OY: 0 0,0%

• Ankete Katılan
    2

yaxgxmur82

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2008
51
2
42
slm,ben lisey bitirdim sayılır ve hayvanları cok ama cok seviorum kendime bi pet shop açmak istiyorum ama bunun icin veterinerlikten anlamam lağzım.ben veterinar veya ona benziyen bisey nasıl olabilirim?neyi ve nekadar okumam lazım? bilen varsa lutfen bana yarımcı olun.:eek:

Veterinerlik fakültesini yazıcaksın canım.Eğitim süresi 5 yıl.Fizik,kimya,zooloji,fizyoloji,biyokimya, patoloji gibi dersler okutuluyor.Kısacası biyoloji,kimya,matematik derslerinde başarılı olman gerekir.Bunun yanı sıra hayvan sevgisi şart ki o da sen de varmış.a.s.Bence çok ama çok güzel bir meslek.Hedefine ulaşman dileği ile...a.s.

amacın sadece pet shop açmaksa veterinerlik fakültesi okuman gerekmiyor.ama tedavi etmek gerektiği zaman kısırlaştırma,ameliyat,tohumlama, v.s yapmak istiyorsan o zaman okumalısın..eşim veteriner hekim zor bir meslek ama bayanlar erkekler kadar aktif çalışmayabilir. benim eşim büyük,küçük baş,kediş,köpüş,kurt ,kuş ne varsa baktığı için işi zor.bayanlar koyuna,kuzuya,ineğe bakmıyor pek sadece kedi,köpek o biraz daha kolay.en azından hastaların sana geliyor ama benim eşim gece hasta çıksa gitmek zorunda kalıyor malüm inekler kliniğe gelemiyor.

size cok ama cok tesekur ederim ama aceba asistan diploması gibi bi kurs okusam mesela 6aylık bisey bi iğne nasıl yapıldığını orensem cunku hic bi bilgim yok.aceba turkye de istanbulda varmı oyle bı kurs?veterinar olmasamda asistan olsam da yeter bana azıcık bilgim olsun ve elimde bi diploma gibi bisey.petshopu acsam olur dediğiniz gibi ama veterinar da olsa daha guzel olurdu.aceba bir doktor veterinarla anlassam onun hic bi masrafı olmasın sadece iğne veya ne operasyon görurse hayvanlarımız sadece ondan pay alsa olurmu aceba.bilmiyorum ki nasıl yapıyim ne olursunuz bi fikir verin bana.5sene okumak uzun bi zaman demek.simdiden tesekur ederim

tatlım zaten pet shop açtığın zaman bir veteriner hekimle anlaşma şartın var.başka türlü hayvan satışı yapamazsın.seni denetleyip rapor tutucak ve kendisi bu rapordan sorumlu olucak bu şart.ayrıca eskişehir anadolu üni. açık öğretim fak. 2 yıllık veteriner laborantlık diye bir bölüm var. öss ye girip barajı geçmen yeterli. bu bölümü bitirince teknisyen oluyorsun. daha sonrada bir veterinerin yanında staj yaparsın işi öğrenmek için. okul bitince tohumlama,aşı hakkında sana yetecek kadar bilgi sahibi olabilirsin. ama tabiki bir hekim kadar yetkin olmaz. örneğin tedavi için ilaç tavsiyesinde bulunamazsın.ilaç satışı yapamazsın.ancak bir hekime danışarak yapabilirsin.onuda pet shop açtığında anlaşacağın hekime yönlendirerek yaparsın...

slm,ben lisey bitirdim sayılır ve hayvanları cok ama cok seviorum kendime bi pet shop açmak istiyorum ama bunun icin veterinerlikten anlamam lağzım.ben veterinar veya ona benziyen bisey nasıl olabilirim?neyi ve nekadar okumam lazım? bilen varsa lutfen bana yarımcı olun.:eek:

canım veterinerlik fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim arkadaşlar herşeyi söylemişler zaten ama takıldığın konular olursa yardımcı olmaya çalışırım a.s.

ay size çok ama çok tesekur ederim baya yardımcı oldunuz bana simdi en azında bir fikrim var neiy nasıl yapıcam.erşey baya masraflı olucam ama değer hayvanlarımız icin herşeye değer.inşanllah basarırım.size cok tesekur ederim.turkyede biraz zor bu kurslar romanyada 3-6 aylık kurslar var super oluyo ama malesev burda yok.size tekrar tesekur ederim simdi sayenizde mutluyum endise duymuyorum eskiden nerden başlıyecağımı bilmiyodum sayenizde örendim.

X