Deri ve Cilt Hastalıkları Uyuz şüphesi :(

agresifkiz

Güzelbirşeylerolsun
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2013
3.111
1.752
Öncelikle sağlıkçıyım ben bunu belirteyim. İşe başladığımdan beri bulaşıcı hastalıklara karşı bir takıntım oldu mesleki deformasyon sanırım. Gelin görün ki hep de denk geliyorum. Dün baktığım hasta uyuz çıktı. Hastaya birebir eldivensiz temas etmiyoruz zaten. Önlük kullanıyoruz. Ama daha önce hiç uyuzla karşılaşmadım. Psikolojik olarak kaşınmaya başladım. Bulaşmış mıdır deli gibi onu düşünüyorum. Önleyici tedaviye mı başlasam kendi kendime diye düşünmeye başladım. Yoksa abartıyor muyum of hala kaşınıyorum sanki :KK43:

Öncelikle sağlıkçıyım ben bunu belirteyim. İşe başladığımdan beri bulaşıcı hastalıklara karşı bir takıntım oldu mesleki deformasyon sanırım. Gelin görün ki hep de denk geliyorum. Dün baktığım hasta uyuz çıktı. Hastaya birebir eldivensiz temas etmiyoruz zaten. Önlük kullanıyoruz. Ama daha önce hiç uyuzla karşılaşmadım. Psikolojik olarak kaşınmaya başladım. Bulaşmış mıdır deli gibi onu düşünüyorum. Önleyici tedaviye mı başlasam kendi kendime diye düşünmeye başladım. Yoksa abartıyor muyum of hala kaşınıyorum sanki :KK43:

Bir saglikci bunu buraya sormamali ya.

Bir saglikci bunu buraya sormamali ya.
Sorum yok aslında takıntı haline geldi. Gerekli önlemlerle yaklaşıyoruz. Tedavisi yapılıyor. Doktorumuzla da paylaştım tedirginliğimi korkma bu kadar temas etmiyorsun dedi ama engel olamıyorum kendime. Psikolojik olarak kaşınıyorum.

Sorum yok aslında takıntı haline geldi. Gerekli önlemlerle yaklaşıyoruz. Tedavisi yapılıyor. Doktorumuzla da paylaştım tedirginliğimi korkma bu kadar temas etmiyorsun dedi ama engel olamıyorum kendime. Psikolojik olarak kaşınıyorum.

Ama bir saglik calisani bulasici hastaliklari bu kadar takiyorsa ve psikolojik olarak kasiniyorum diyorsa bu takintisi icin ne yapmasi gerektigini bizden iyi biliyordur. Burada bu konuda uzman olan, size terapi yapabilecek arkadaslar varsa umarim yardimci olurlar.

Ben sizi anlıyorum, içiniz rahat edecekse önleyici tedavinizi yapın. İnsan kendi kendine belirti verdiriyor, bir şeyin yoksa da hasta gibi hissediyorsun. Zamanla alışacağınızı düşünüyorum.

Ama bir saglik calisani bulasici hastaliklari bu kadar takiyorsa ve psikolojik olarak kasiniyorum diyorsa bu takintisi icin ne yapmasi gerektigini bizden iyi biliyordur. Burada bu konuda uzman olan, size terapi yapabilecek arkadaslar varsa umarim yardimci olurlar.
Ben covid yoğun bakımda da çalıştım her şeyine hakimdim bilirdim ama insan kendine gelince savunmasız oluyor korkuyor :KK43:

Ben covid yoğun bakımda da çalıştım her şeyine hakimdim bilirdim ama insan kendine gelince savunmasız oluyor korkuyor :KK43:

Ben sizin korkunuzu anliyorum, cok da hak veriyorum ama bakin siz bir saglikcisiniz diyorum. Bu korkulariniz icin bir yardim almayi hepimizden once biliyor olmaniz lazim. Ya da su asamada ne yapilir ben bilmiyorum mesela ama siz eminim ki benden iyi biliyorsunuzdur. Cunku bu sizin mesleginiz. Bakin biri size onleyici tedaviyi onermis, bir diger arkadas alakasiz mesaj yazmis konunuza. Iste benim ya da diger bir arkadasin yani saglik konusunda egitimi ve yeterliligi olmayan birinin bu konuya yazdiklari yersiz olacaktir. Yoksa ben size neden korkuyorsunuz demiyorum. Insansiniz nihayetinde. Korkmayin diyebilecek donanimda olmamiz lazim ki sizi sakinlestirebilelim.umarim bu konuda uzman arkadaslar vardir ve size yardimci olurlar.

Ten tene temas etmeden geçmez. Korkmayın. Defne yaprağı kaynatıp banyo suyuna koyun bu iyi gelecektir

Tam
Konuya hakim birine denk geldiniz.1 yildir fena uyuzla mucadele ettim
Tecrubelerim okuduklarim yasadiklarimla diyebilirimki bu uyuz size bulasmaz.ama ordan taburcu oldukdan sonra diger hastaya eger carsaf yastik nevresim degismese kesin bulasir.
Size bulasmasi icin kiyafet kullanimi 15 dk temas gerekir.biz uyuz iken bizim eve oturmaya gelen yada yapip pisirdigimi yiyen kimse uyuz olmadi.ayrica kasinmaniz psikolojik cunku uyuzu aldikdan 1 veya 1,5 ay sonra kasinirsiniz ilaca gerek yok

Sayısız scabies tanılı hasta bakıyorum hiç aklıma gelmedi bu kadar korkmak :) abartmayın yahu meslekte yeni misiniz anlamadım okb var galiba

Pendik Marmara eğitim ve araştırma hastanesinde mi görevlisiniz merak ettim

Bir öğretmen olarak inanın sizden daha fazla uyuzlu öğrenciye temas ettim. Hem de eldivensiz. Şimdiye kadar çok şükür bulaşmadı

Eldivenle temas edip elinize yüzünüze surmeyip direkt attiysaniz olmaz bir şey. Hayvanlardan bulaşan uyuz çeşidinde hemen kaşıntı başlar insanlardaki uyuz bir tık daha sinsi en erken 3-5 gün geçmeli sonra kaşıntı başlar sanırım parazitlerin yumurtasından kaynaklı bir durum bu. 1-2. Hafta kısmında ise parmak aralarında minik tatlı kaşınan sulu yaralar olarak devam edebilir. Huylanmissiniz siz.

Sayısız scabies tanılı hasta bakıyorum hiç aklıma gelmedi bu kadar korkmak :) abartmayın yahu meslekte yeni misiniz anlamadım okb var galiba
Merhaba dr musunuz acaba.uyuz tanilinonca hasta tanimak icin sanirim bir cildiye uzmani olmak gerekir.oyleyse bu bocukden nasil kurtulucagini bizede yazarsaniz cok iyi olur.sahsen bunu yasayan biri olarak herkes coook asiri korksun uyuz olmakdan .

X