Poğaçalar Poğaça hamurum nasil cabuk mayalanir

Hilal17

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
18 Ağustos 2023
11
5
27
Poğaça hamurlarim nedense hep geç mayalaniyor malzemelerinin hepsi ılık ortamda elimden midir nedir tutmuyor bir türlü milletin 30 dakikada mayalaniyormus bnmki 2 saatten aşağıda mayalanmaz

Poğaça hamurlarim nedense hep geç mayalaniyor malzemelerinin hepsi ılık ortamda elimden midir nedir tutmuyor bir türlü milletin 30 dakikada mayalaniyormus bnmki 2 saatten aşağıda mayalanmaz
Ben yarım saat sıcak ortamda battaniyeye sarıyorum öyle mayalanıyor ama tabi yarım saatte taşmasını da beklemeyin süre gerçekten az.
Ama en önemlisi tepsi mayası 🌸
Poğaçalara şeklini verip üzerini örtüp yarım saat de tepside mayalandırıyorum

Acil bişey oldumu firini çalıştırıyorum 50 derece 10dk sonra kapatın. Hamuru içine koyun mayaliyor.oyle yapıyorum.yada şekil yapıp fırına veriyorum mayaladikta sonra derece yukseltiyorum

Acelem varsa, hamuru yaparken bir yandan Su kaynatiyorum, hamurun icinde oldugu kaptan daha kucuk bir tencereye, hamur kabi degmeyecek seviyede sicak suyu döküp, hamur kabini su dolu tencerinn uzerine oturtuyorum. Sicak su buhariyla hızlı mayalaniyor.
Hamur mayalanip, şekillendirdikten sonra tepsi mayasini da ayni şekilde yapiyorum

Kullandığınız sıvı malzeme yoğurt mayalama sıcaklığında olsun. Öyle biraz ılık yeterli gelmiyor. Bir de tuzu mayayla buluşturmayın. Mayanızı öldürebilir

X