Çorbalar Pınar Labneli Karnabahar Çorbası

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.271
48
20210509_180016.jpg

Karnabaharın hemen her halini severim. Kızartması, fırınlanması,grateni, kıymalı yemeği, salatası vs...Eşim sadece kızartmasını yediği için pek fazla tercih edilen bir sebze değildir bizim evde. Dolapta unuttuğum son karnabaharı görünce artık vedalaşmak gerektiğini düşündüm kışın bu kıymetli sebzesiyle... Yarısını kızartma yapayım diğer yarısınıda çorba olarak değerlendireyim dedim.

Pürüzsüz ipek gibi kıvamı ve lezzeti ile yeni bir çorba daha kazandı mutfağım. Üstelik eşimde beğendi ..Gelelim tarifimize;

Malzemeler:

• 350 gr karnabahar
• 1 adet patates
• 1 küçük kuru soğan
• 2 diş sarımsak
• 4-5 bardak tavuk suyu
• 100 gr labne peyniri
• Tuz, karabiber
• 3 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

1. Karnabaharı çiçeklerine ayırıyoruz. Kuru soğanı ay şeklinde doğruyoruz. Patatesin kabuklarını soyarak doğruyoruz.

Pişirme Kağıdı serilmiş fırın tepsisine karnabahar, patates, soğan ve sarımsağı koyuyoruz. Üzerine zeytinyağı, tuz ve karabiber ekliyoruz.

180 dereceye ayarlanmış fırında karnabaharların üzeri hafif karamelize olana kadar yaklaşık 20 dakika kadar pişiriyoruz.

3. Tencerenin içerisine karamelize sebzeleri alıyoruz. Üzerine tavuk suyunu ekliyoruz ve sebzeler iyice yumuşayana kadar pişiriyoruz..

4. Son olarak el blendırından geçiriyoruz ve labne peynirini ekleyerek güzelce karıştırıyoruz. En son üzerini istediğiniz şekilde servis ediyoruz. İster az yağda kırmızı toz biber, ister dereotu, ister maydanoz...Ben kuru domatesi küp küp doğrayıp az yağda kurutup çok az toz biber ekledim...

Afiyet Olsun..

20210509_180311.jpg

X