Kredi Kartı Alışverişlerinde Şifre Güvensizliği 1 Temmuz 2007'de Başlıyor

sedagencoglu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2007
5
0
Kredi Kartları ile Alışverişlerde Şifre Kullanma 1 Temmuz 2007' den itibaren zorunlu hale getiriliyor.

Bu size daha da güvenli bir alışveriş sağlayacak yalanlarına inanıyorsanız sakın aldanmayın. Çünkü yurt dışı uygulamalararının tam tersine Türkiyede pek çok şifre gireceğiniz el terminali çevredeki kişilerin göremeyeceği şekilde korumalı değil. Çünkü bu dükkan ve mağaza sahiplerine 5-10 Dolar daha pahalıya malouyor. Sizin güvenliğiniz camdan dışarı atılyor.

Ne Yapabilirsiniz :
Mağaza müdürlerini derhal kasaya çağırın. Bu el terminallerinin yurt dışındaki emsallerine oranla el hareketlerini göstermeyecek korumalı bir şekilde olmadığını belirtin. Pintilik yapmayıp 5-10 dolar daha fazla ödemelerini ve sizin güvenliğinizi sağlamakla yükümlü olmalarını isteyin.

Duyarsız Tüketiciler :
Siz nasıl olsa bana birşey olmaz. Ben elimle saklıyorum deyin. Arkanızdaki veya önünüzdeki bir kişinin sizin çocuk oyuncağı denebilecek 4 rakamlı şifrenizi öğrenmesine hadi canım sende deyin. Size birşey olmaz.

Mağaza Sahipleri :
Siz de bu işlemi daha güvenli hale getirmemekten sorumlusunuz. "Aman sen de" deyin. Eninde sonunda siz de tüketici olduğunuzu bir gün acı bir şekilde öğrenmeden önce neden tedbir almıyorsunuz. Önlem almadığınız sürece tüketici olarak alışverişlerinizde öncelikle sizin dolandırılmanızı canı gönülden dileyenlere de hak vermek lazım.

Evet şifre ile alıiveriş çıktığı süreden beri, benim de aklıma takılan bir konuydu bu. Herhangi bir hırsızlık ve çalınma durumunda kartın şifreli olması gerekli bir durum aslında. Ama diğer taraftan da girdiğiniz şifreyi bir çok kişinin görmesi muhtemel oluyor bu durumda. Ve bende bu durumdan rahatsız olanlardan biriyim. Ayrıca el terminalli cihazlara da daha hiç bir alışverişde rastlamadım ben. Madem kart işlmelerinin bu derece güvenlikli hale getirilmesi isteniyorsa bunu tam olarak yapmaları lazım. Bu cihazların da zorunlu hale gelmesi gerekir.

ama eskiden şifrede yoktu çalındığı zaman farketmezseniz iş işten geçmiş oluodu..şimdi en azından bir gün çantam çalınsa kartlarımdan harcama yapıldımı acaba die endişe duymayacağım..biz bu ülkede bunada razıyıs..

bence şifreli alışveriş güvenilir deil arkadaşlar
en basiti bi markete gittiğiniz zaman kasada herkes görüyoo tehlikeli olabilir:uhm:

bence şifreli alışveriş güvenilir deil arkadaşlar
en basiti bi markete gittiğiniz zaman kasada herkes görüyoo tehlikeli olabilir:uhm:

Divine time, şifreli alışveriş her zaman için güvenlidir. Ama dediğin gibi alışveriş esnasında şifre herkes tarafından rahatça görüldüğü için , ben de çok güvenli ve gizli bir işlem olarak görmüyorum. Ama konuyu açan arkadaşımızın bahsettiği gibi el terminalli posların kullanır hale gelmesinden itibaren güvenliliğin ve gizliliğin daha iyi şekilde korunacağına inanaıyorum.

X