Kendimi kötü hissediyorum bana acil bir akıl

Sıkıştıysanız yapacak bir şey yok. Burada yazdığınız gibi kıza kendinizi açıklarsanız sorun olacağını sanmıyorum. Yaptığınız şey çok güzel. Kendi imkanlarınız dahilinde elinizi taşın altına sokup diğer insanlara yardım etmeye çalışıyorsunuz. Allah yolunuzu, bahtınızı açık etsin 🌸
Bunun parama bereket kattığına da inanıyorum. Gerçekten sıkışmamın nedeni babama araba aldık elimizde avucumuzda ne varsa verdik.

Merhabalar
Maddi olarak yardımcı olduğum bir öğrenci var. Yardımım yurt ücreti yani çok bir tutar da değil. (Kyk değil okulun yurdu) Bu işe başlarken kendimden çok emindim ve rakamı baştan ayarlamış her şeyi düşünmüştüm. Bu süreçte farklı şeyler çıktı onlara da yardımcı oldum. Şu aralar gelirim düzenli değil ve ben elimdekiyle temmuza kadar yurdu ayarlamayı çalışıyordum ki kız KPSS ücreti konusunda yardım istedi (2000 bursu birde ekstra iş çıktıkça çalışıp geçiniyor evden geliri yok biliyorum) fakat ben gerçekten çok eksiye girdim. Hatta geçenlerde kredi bile denedim olumsuz oldu. Bu nokta da dernek vs bulabilir miyim? Yoksa kıza nasıl uygun bir dille cevap verebilirim? Gerildim.
Bu konuda maalesef yardımcı olamayacağım demeniz yeterli bence.
Ayrıca niyetiniz sadece yurt parasıymış, diğerleri ekstra yani söz verdiğiniz bir durum değil. Paranız yoksa borca girmeye gerek yok yani.

Merhabalar
Maddi olarak yardımcı olduğum bir öğrenci var. Yardımım yurt ücreti yani çok bir tutar da değil. (Kyk değil okulun yurdu) Bu işe başlarken kendimden çok emindim ve rakamı baştan ayarlamış her şeyi düşünmüştüm. Bu süreçte farklı şeyler çıktı onlara da yardımcı oldum. Şu aralar gelirim düzenli değil ve ben elimdekiyle temmuza kadar yurdu ayarlamayı çalışıyordum ki kız KPSS ücreti konusunda yardım istedi (2000 bursu birde ekstra iş çıktıkça çalışıp geçiniyor evden geliri yok biliyorum) fakat ben gerçekten çok eksiye girdim. Hatta geçenlerde kredi bile denedim olumsuz oldu. Bu nokta da dernek vs bulabilir miyim? Yoksa kıza nasıl uygun bir dille cevap verebilirim? Gerildim.
Yani farklı bi açıdan da bakınca biz de öğrenci olduk sonrasında işte hayat yardım aldık yeri gelince.. değil üstüne biraz daha istemek ufacık bir şey, bir yardım için bile o kadar minnet duyardım ki bazen o minnet yük olur da yardımı tercih etmezdim. Gerçi bu da normal değil belki ama size yapılan hiç değil.
Neyse.. açık ve net; benim gelirim sabit, o yüzden yapacağım destek de sabit olur ancak, fazlasını yapamam. Kurs için çevremde yardıö edebilecek (insan bilir az cok) varsa da haber veririm sana der iletişimi minimuma indiririm ben olsam. Böyle olmak gerek belki de hayatta şu an kendimi sorguluyorum 🥲

Yani farklı bi açıdan da bakınca biz de öğrenci olduk sonrasında işte hayat yardım aldık yeri gelince.. değil üstüne biraz daha istemek ufacık bir şey, bir yardım için bile o kadar minnet duyardım ki bazen o minnet yük olur da yardımı tercih etmezdim. Gerçi bu da normal değil belki ama size yapılan hiç değil.
Neyse.. açık ve net; benim gelirim sabit, o yüzden yapacağım destek de sabit olur ancak, fazlasını yapamam. Kurs için çevremde yardıö edebilecek (insan bilir az cok) varsa da haber veririm sana der iletişimi minimuma indiririm ben olsam. Böyle olmak gerek belki de hayatta şu an kendimi sorguluyorum 🥲
Kurs ücreti değil sınav giriş ücreti bahsettiği. O benden ekstra istemedi aslında hiç bir kere konuşma arasında ailesinin yanına gitmeyeceğini öğrendim ben sordum otobüs parası mı sorun diye biletini aldım mesela ya da bakıyordum telefon parası ödenmemiş onu yatırıyordum.

Allah hayırdan çıkarmasın ama böyle istemeye utanmayanların ,ihtiyaç sahibi olduğunu düşünmüyorum.
Geçen bi yakınım kızım pizza istiyor ama kaşar sucuk çok pahalı alamıyorum dedi , sonra öğreniyorum ki başkasına da dert yanmış , eşim eşine birşeyler verince sonunda senden birşey koparabildik demiş mesela.
Ben hayır yapmanın huzurunu çok seviyorum ama böyle isteyenler de oldu mu gıcık oluyorum doğrusu.
Verilenle yetinilse ne iyi olur da işte insanoğlu doymak nedir bilmiyor ...

Merhabalar

Birine yardımcı olmak için kendinizi bukadar sıkıntıya sokmak neden?
Uygun dili yok. Benim yardım edebileceğim bukadar. Fazlası için durumum yok okadar.

Öğrenciler için her daim part time iş olanakları mevcut. Kpss’nin de ne zaman olacağı ve ücreti aylardır belliydi. Önceden parasını ayırabilirdi ya da bir cafeye veya mağazaya girip part time çalışıp sınav ücretini çıkartabilirdi. Sizin sorumluluğunuzda olan bir durum değil.

Niyetiniz çok güzel ama kendinizi bu denli sıkmanıza gerek yok, etrafınıza sorun yardım etmek isteyen olur mu? Eğer yoksa da lütfen kendinizi bu kadar sorumlu hissetmeyin.

Merhabalar
iyilik yapıp yurt parasını ödemişsiniz birde başka bir ödeme daha istiyor. yok diyin açık açık. malesef yardımcı olamam bende çok zor durumdayım diyebilirsiniz.

Ben ortada kendinizi kötü hissetmenizi gerektirecek bir durum göremedim. Elinizden geldiği kadar yardım etmişsiniz zaten. Ayrıca sırf yardım edeceğim diye kendinizi sıkıntıya sokmayın açık açık yok deyin mecbur değilsiniz sonuçta.

Şimdi bu öğrencinin her ay eline geçen bir miktar var ve bir de arada bir iş çıkınca çalışıyor oradan kazanç sağlıyor. Bunların yanında aylardır barınma masrafının olmadığını düşünüyorum çünkü siz karşılıyormuşsunuz.

Yetişkin bir bireyin gelecekteki harcamalarını öngörmesi lazım. Onun yaşında biri için sınav ücreti bu harcamalara örnektir.
Aylar öncesinden bunun parasını kenara koyabilir ya da yavaş yavaş birikimini yapardı ama yapmamış. Son anda böyle bir ihtiyacı doğmuyor sonuçta sağlık harcaması değilbu. Sınavın tarihi ve başvuru tarihi çok önceden belli olan şeyler.

Erişkin olmak, hayatta yeterli olgunluğa erişmek için okumak, okuldaki dersleri geçmek, kpssden yüksek puan almak yeterli olmuyor maalesef.
Bunlar da onun için bir sınav. Şimdi bir tutuşursa bir daha böyle başvuru ücretleri için bütçesini çok önceden buna göre ayarlaması gerektiğini çok iyi anlayacaktır.
Böyle durumlarda, bu yaştaki insanlara hayati olmayan noktalarda müdahil olup fazla yardımcı olmamak gerektiğini düşünüyorum. Bazı yardımlar kişi için ileride zarar teşkil eder.
Bırakın hayat da sınavını yapsın. Sorumlusu siz değilsiniz.

X