Evlat Edinme gönüllü aile olmak

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?

kimsebilmesindiye

Guru
Kayıtlı Üye
29 Kasım 2010
479
417
merhaba arkadaşlar,

bitane cocugum var ama bi cocugada gönüllü aile olmak istiyorum.ama bi yandanda korkuyorum.
çalışan bir bayanım zaman ayıramamak gerektiği gibi ilgi gösteremezsem diye çekiniyorum.
böyle bir şeyi eşiminde kabul edeceğini düşünüyorum..gönüllü aile varsa bana yardımcı olabilr mi

Bende aynı durumdayım bir kızım var 1,5 yasında ve anasınıfı öğretmeniyim Yarım gün çalışıyorum ve bir evlat edinmek istiyoruz veya gönüllü aile olmak istiyoruz eşimde çok istiyor ama şartlar ne nnasıl olur? bazı tereddütlerim var
Lütfen bilgisi olan arkadaşlar yardimci olun

Merhaba arkadaşlar... Gönüllü aile derken koruyucu aileliği mi kastediyorsunuz? eğer öyle ise, koruyucu aile olmak çok kolay gerçekten. 25-65 yaş arası, evli/bekar, kadın/erkek TC vatandaşı olan herkes başvurabiliyor....

ben uzunca bir süre araştırdım bunu. yarın birgün aileden birinin .ocuğu geri alma ihtimali var. ancak çok rastlanan bir durum değil. yalnız ayda 1 kez 1 saat görüşme hakları var; bu da çoğunlukla birkaç aydan sonra kesiliyor. ve uzun vadede evlat edinebilebiliyorsunuz....

bir de artıları var, mesela çalışmayan annenin ssk primini asgari düzeyde karşılıyor. yaş grubuna göre aylık ödemeler yapıyor, masraflar için. bu ödemeleri yılda iki kez (ilk ve sonbaharda) kıyafet yardımı adında çift olarak ödeme yapıyor. okula giderse servis ve cep harçlığını belli oranlarda karşılıyor. hatta özel okullarda burslu olarak okutabiliyorsunuz. sağlık giderlerini de devlet karşılıyor.

ama sanılanın aksine istediğimde alayım, sonra yurda bırakayım diye birşey yok. her zaman sizin yanınızda kalıyor. şehirdışına çıkacağınız zaman yetkilinşzden izin alıyorsunuz (faks çekmek yeterli oluyor.) 10 günlük bebek de gelebilir, ilkokul çağına gelmiş çocuk da... yaş aralığını siz belirliyorsunuz. Facebook kullanıyorsanız orada koruyucu ailelik ile ilgili gruplar var ve sizinle gerçekten ilgilenen gerekli destek ve bilgiyi veren koruyucu diğer anneler var.

sormak istediğiniz birşey olursa ben de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

sevgiler

Okurken gözlerim doldu. Böyle güzel insanların varlığını bilmek beni çok rahatlatıyor.
Ben de üniversiteden beri en büyük hayalim koruyucu aile olmak veya evlat edinmek. Rabbim bunu yapacak güç ve imkan versin diye dua ediyorum. Yeni evlendim, hamileyim.O yüzden biraz daha zamanım var. Bu arada araştırma yapıyorum biraz. İyi anne olmaya hazırlanıyorum.
Eşime de evlenmeden önce bahsettim. Saolsun çok mutlu oldu. Sanırım tek kaygımız biraz maddiyat, bir de iyi bir anne baba olabilmek.

su an instagramda yurtlardaki bebeklerin 18 saatını besıkte gecırdıgını haberını gorunce ıcım cız ett. koruyucu aıle olmak ısterdım ama hem calısıyorum hem 10 aylık bebegım var. gonullu olmak cok ısterım.mesela haftasonları resmı tatıllerde alıp vakıt gecırmek gezdırıp eglendırmek. kızım bıraz daha buyusun mutlaka bu ısın uzerınde durucam

X