evlilik ve işten ayrılmak

laylaylom20

Nirvana
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2008
581
401
ekleme: işten dönem sonunda ayrılmaya karar verdim. ama şimdiye kadar göz ardı ettiğim bir sorun var. iş sözleşmem belirli süreli iş sözleşmesi. bu durumda sözleşme bitmeden evlilik nedeniyle işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim? bu konuda bilgisi olan var mı?

Şimdi benim biraz karışık bir durumum var.

Özel bir eğitim kurumunda çalışıyorum öğretmen olarak. Ama gerek saçma uygulamalar gerek mobbing nedeniyle orada çalışıyor olmaktan çok mutsuzum. 1 ay sonra evlenicem. Planım dönem sonuna kadar çalışmaya devam etmekti. Ama artık fazladan bir gün devam etmeye bile tahamülüm kalmadı.

Evlilik nedeniyle iş akdimi fesh etmem durumunda tazminat alma hakkım oluyor. ama bunu dönem ortasında (1. dönem bitmeden) yaparsam yasal açıdan bir sorun olur mu? Evlenir evlenmez bırakmak istiyorum dönem sonu gelmeden. Etik açıdan doğru olmayabilir belki ama çok bunaldım. Ne dersiniz? Bir fikir verebilecek olan var mı?

ekleme: işten dönem sonunda ayrılmaya karar verdim. ama şimdiye kadar göz ardı ettiğim bir sorun var. iş sözleşmem belirli süreli iş sözleşmesi. bu durumda sözleşme bitmeden evlilik nedeniyle işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim? bu konuda bilgisi olan var mı?

Son düzenleme:
Evlendikten sonra istifa ederseniz tazminat alabiliyosunuz, şu an etseniz alamazsınız ki.

Şimdi benim biraz karışık bir durumum var.

Özel bir eğitim kurumunda çalışıyorum öğretmen olarak. Ama gerek saçma uygulamalar gerek mobbing nedeniyle orada çalışıyor olmaktan çok mutsuzum. 1 ay sonra evlenicem. Planım dönem sonuna kadar çalışmaya devam etmekti. Ama artık fazladan bir gün devam etmeye bile tahamülüm kalmadı.

Evlilik nedeniyle iş akdimi fesh etmem durumunda tazminat alma hakkım oluyor. ama bunu dönem ortasında (1. dönem bitmeden) yaparsam yasal açıdan bir sorun olur mu? Evlenir evlenmez bırakmak istiyorum dönem sonu gelmeden. Etik açıdan doğru olmayabilir belki ama çok bunaldım. Ne dersiniz? Bir fikir verebilecek olan var mı?
evlendikten sonra 1 yıl içinde ayrılırsanız tazminat hakkınız var. yani ister evlilikten 1 gün sonra ister evlililkten 11 ay sonra ayrılın yine de tazminata hak kazanırsınız. Fakat dönem ortası çocukları bırakmasanız daha hoş olur sanki. bu arada mobbing var diyorsunuz. dava açabilirsiniz.

Dönem başı ve ya sonu fark etmez. Evlenir evlenmez istifa edebilirsiniz. Fakat dönem bitmeden çocukları bırakmak ne kadar etik olur?

dönem sonu ocak ayında değil mi o zamana kadar dayanabilirsiniz.. evlendikten sonra 1 yıl içinde istifa ederseniz hakkınız var.

işten dönem sonunda ayrılmaya karar verdim. ama şimdiye kadar göz ardı ettiğim bir sorun var. iş sözleşmem belirli süreli iş sözleşmesi. bu durumda sözleşme bitmeden evlilik nedeniyle işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim? bu konuda bilgisi olan var mı?

Tazminat vs hariçte bence mesleğinizi bırakmayın o kadar sene boşa mı okudunuz , ara verin fakat bence tamamen bırakmayın derim.

Tazminat vs hariçte bence mesleğinizi bırakmayın o kadar sene boşa mı okudunuz , ara verin fakat bence tamamen bırakmayın derim.
Kurum değiştiririm Alan değiştiririm Iş değiştiririm ama çalışmaktan vazgeçmem. Bence siz de vazgeçmeyin emeğiniz var.

evet haklısınız. zaten amacım çalışmayı bırakmak değil. ama şu an hem çalıştığım yerde mutlu değilim, hem de evlendikten sonra başka bir şehre taşınmak durumundayım. buradan çıkıp, biraz ara verip düzenimi kurduktan sonra tekrar çalışmaya devam etmeyi planlıyorum :)

evet haklısınız. zaten amacım çalışmayı bırakmak değil. ama şu an hem çalıştığım yerde mutlu değilim, hem de evlendikten sonra başka bir şehre taşınmak durumundayım. buradan çıkıp, biraz ara verip düzenimi kurduktan sonra tekrar çalışmaya devam etmeyi planlıyorum :)

İyi o zaman.
Aman ha çalışmayı bırakmayın. Neler okuyoruz burada. Meslek kuvvettir.

X