Düşünemeyen Gençlik, Yozlaşan Toplum

E

EU2

Ziyaretçi
Türk Gençliği bilinmez bir yaşam kaygısının içinde çalkalanıp duruyor. Üniversite öğrencileri bile nasıl bir iş hayatının kendilerini beklediğini bilmiyor. Gittikçe zorlaşan yaşam şartlarının altında kendimizi bulamıyoruz.

Üretkenliğimiz tamamen çürüyor. Sadece para kazanma üzerine şartlandırılıyoruz. Bilimsel çalışmalarımız sonucunda tam manasıyla iyi yaşam koşulları bulamayacağımız düşüncesi bizleri bilim adına çalışmaktan alıkoyuyor.

Artık televizyon toplumu olarak nitelendirebileceğimiz bir toplumuz. Televizyonda da yoğunluğu oluşturan magazin programları sayesinde sadece hayatı şan, şöhret ve para olarak gören bir gençlik oluşturuldu. Geriye baktığımızda, insanlar toplum için çalışmayı önemli kılıyordu. Buna örnek olarak öğretmenliği verebiliriz. Ancak şu anda öğretmenlik birden fazla gelir kaynağı getirebileceği düşüncesi oluşmaya başladı. İnsanların geleceğini göremedikleri göz önüne alınırsa bu durumun oluşmaması elde değil.

Üniversitede okuyan gençlerin çok az bir kısmı akademik kariyer düşünüyor. Akademik kariyer düşünülmemesinin nedenlerinden birisi para kazanmak için aceleci ve hırslı davranmamız. Diğer bir neden ise bilimsel araştırma şansımızın az olmasıdır. Bir tüketim toplumu olarak zaten üretimimiz kısıtlı seviyede, birde üniversitelerde araştırma imkânının eksikliğinden üreten beyinlerimiz de dışarıya gidiyor. Bizim beyinlerimizi diğer ülkeler bizden iyi kullanıyorlar. Gerçekten zeki olan gençlerimiz ise eğitim sisteminde dönen bozuk çarkların arasında ezilip gidiyor. Teorik öğretilerle pratikte bir şey kazanamıyoruz.

Medyanın baskısını en çok çeken gençler toplum adına düşünmekten ve tartışmaktan uzaklaştırılıyor. Amerika ve Avrupa ülkelerinden aldığımız televizyon programları bizleri ilginç bir şekilde televizyon bağımlısı haline getiriyor. Uykusuz gecelerimiz kitap okuyarak değil de televizyon izleyerek geçiriyorsak yanlış bir şeyler vardır.

Aslında bu bizim teknolojiye karşı inanılmaz bir yarış içinde olmamızdan kaynaklanıyor. Sanıyorum ki cep telefonu devi Finlandiya’ da bu kadar yaygın değildir cep telefonları. Bizler teknolojiyi çok çabuk benimsiyoruz ama teknoloji üretme konusunda bir çabaya sahip değiliz. 20-25 yıl öncesinde telefonla görüşmek için 1 ay beklendiğini herkes bilir. Ama şu anda isteyen istediğine istediği zaman ulaşabiliyor. Görüldüğü gibi teknoloji çok hızla ilerliyor, biz bu teknolojiyi çok hızlı alıyoruz ama üretme konusunda bir hızımız yok. Yerimizde sayıyoruz hatta geriye gidiyoruz.
girebiliriz.

Tarihimizi iyice bilmeliyiz ve dış güçlerin bizleri yüzyıllardır nasıl parçaladıklarını görmeliyiz. Bunun için geç, alınacak önlemler çözüm için geç olabilir
…

Alıntıdır.

Teşekkürler Banucum çok Doğru üretmiyor Sadece Tüketiyoruz Internet Ve Telefon Varken Gençler Kitap Bile Okumuyorlar. Eline Sağlik Arkadaşim

nasıl olcak zaten yeni nesil ben düşünemiyorumfisfisfis

Offf Bu Konudan Maleseff Hepimiz Sikayetciyiz Sanirimm Ama Bu Konuda Aile Ve Egitimcilerin Katkisi Buyukkk,
Onlara Cok Gorev Dusuyo Bu Konuda Bence

nasıl olcak zaten yeni nesil ben düşünemiyorumfisfisfis
düşünememen gayet doğal beyin hücrelerine oksijen gitmiyor ki düşünebilesin makbıle sırnaşık şeysırnaşık şey
beyhancım :KK66:yaşam şartları gün geçtikçe zorlaşıyor hepimiz muzdaribiz bu konudan malesef....

Üniversitelerde ar-ge çalışmalarına ayrılan para miktarından oldukça şikayetçiyim.. Durum böyleyken tüketici toplumu olmamız çok normal..

fisfisfisbenneyaptımki:çok üzgünüm::uhm:sengözlerimebaksanabpaylaşımın için tşk konu çok güzeldi . ve düşündürücü fisfisfis

Banucum çok Güzel Bir Paylaşim Sağol Ya Napcaz Bilmiyorum Ama Insanlar Para Kazanmak Için Her Yola Başvurur Oldular Kolay Para Kazanma Yollarin Ariyor Gençler Daha Rahat Yaşam Için Ama En Güzel Yillar Bilinçsiz Ve Kötü Olarak Tüketiliyor Yaizk Ediyoruz Gençlere Ama Aile Ve Eğitim Kurumlarinin çok önemi Var Dicemde Kurumlarin Sisitemleriyle Bi Okadar Oynaniyorki Gençlerde Boşluk Içine Düşüyor Bende çok üzülüyorum çokk...

Geçmişteki bazı liderlerin yaratmak istedikleri cafe gençliği şu an tam anlamıyla yaratılmış durumda hemde fazlasıyla:1no2:Üniversite hocaları bile öğrencilerinin düşüncelerinin boş olduğu konusunda konuşmakta ve birebir yaşadığım bir konu bu malasef...

Offf Bu Konudan Maleseff Hepimiz Sikayetciyiz Sanirimm Ama Bu Konuda Aile Ve Egitimcilerin Katkisi Buyukkk,
Onlara Cok Gorev Dusuyo Bu Konuda Bence

Evet;başlık gençliği suçlar şekilde görülsede toplum adına yapılmış eleştiri mi desek?Gençliğin önüne koyacağım ideal var mı?<Çalış kazanırsın> koca bir yalan.Akademik kariyer yapmak için fakültelerinde yıllarca uğraşan çalışkan gençleri biliyorum.Genelleme yanlış olur.Ben gençliği aklı başında görüyorum,sorun bizlerde.
Aile,okul,toplum birlikte özeleştiri yapmalı.GENÇLİK ERİYİP BİTMEMELİ.
Gençliği seviyorum,aklı başındalar,insafsız olmayalım lütfen.
Sana katılmamak mümkün değil,ama başlıkta suçlu gençlik algılanıyor,haksızmıyım?
Mutlu kal, dostça kal.:eek:klava::eek:klava::1no2::Roflol::teselli::1hug:a.s.a.s.

Hiç iyiye gitmiyoruz, internetler sayesinde çocuklar ödevlerini okumadan print ediyorlar..

Tv, cep telefonu, pc oyunları, kitap okumayan araştırmayan bir gelecek nesil..

Çok yazıkk...:a015:

geçen cumartesiydi galiba tv zaplarken güzel ve dahi adlı programa baktım biraz 10 tane güzel kız 10 tane zeki çocuk vardı.kızlara büyük ekranda önlerine gelen fotoların kim oldukları soruldu cevap içler acısıydı.işte bazı örnekler ekranda adolf hitler var kızcağız nederse beğenirsiniz ilk başta bilmiyorum sonra aldığı kopyalar sayensinde ado mine adu müme ve benzeri saçma seyler söyledi söyleyende bilkent mezunu .allahım dedim nasıl olur hiçmi kitap okumadın hiç mi yapılan filmleri izlemdin hiç mi yahudi soykırımından haberin yok .aynı kız cağız elvis presley için yine aldığı yiyolar sayesinde ölviz persey gibi şeyler saçmaladı oraya paris hilton resmi konsa kesin bilir off off çocuklarımızı yetiştiriken biraz daha dikkat etmek gerkiyor galiba.

elinize saglik cok guzel bir yazi..maalesef ki gercek olmasi cok uzucu..herkes hayat kavgasinda ama nerden nasil kolay para kazanirim derdine dusmus..genclerimizde cok siğ yasiyorlar..okuyup is bulamamkta var..buna nasil cozum bulunur orasi muamma iste:KK43:

banu ablacım bu metni bizimle paylaştığın için cidden çok tşk ederim..çok önemli bi konu..teknoloji geliştikçe yaşasın ilerliyoruz diye seviniyoruz belki ama bilinçsiz teknoloji hepimizi tembelleştirmekten başka hiçbişeye yaramıo..aslında bilinçsiz olan teknoloji değil;onu kullanmasını bilmeyen bizleriz..

X