Düşük veya Kürtaj Sonrası Miyomu Küçülenler var mı?

greenlife4524

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2024
32
11
Merhabalar,

Hamile kaldığımda 4 cm e yakın rahim dış duvarına doğru büyüyen miyomum vardı. 12. haftada ani düşük yaşadım, miyom 4.9 cm olmuştu. Doktorum düşüğü miyoma bağlamadı ama sebep de bulamadı. Yine de ameliyat ile alalım dedi. Başka doktora gittiğimde muayene ve düşük hikayeme bakarak bana servikal yetmezlik tanısı koydu. Düşük bu sebepten olmuş dedi o da miyoma bağlamadı. Ona gittiğimde kürtajdan henüz 1 ay geçmişti. İki regl gördükten sonra miyomun boyutuna bakalım dedi. Kürtaj sonrası küçülebilir, eğer küçülürse almayız dedi. Böyle kürtaj sonrası miyomu küçülen var mı acaba aranızda? Veya doğum sonrası da olabilir

Merhaba, çok geçmiş olsun hemen hemen aynı şeyleri yaşamışız sizinle ben de 10 gün önce 14. Haftada düşük yaptım ve 5cm miyomum var kontrole gittiniz mi tekrar miyomunuz küçüldü mü düşük sonrası?

Merhaba, bende 8 haftalıkken bi düşük yaptım. Biraz olsun yardımcı olabilmesi adına hikayemi paylaşmak isterim çünkü ben pek bulamamıştım benzer hikaye. 27 yaşındayım planlı gebelik icin bursada bi devlet hastanesinde kadın dogumcuya gittim herhangi bi ultrason muayene yapmadan tahlillere bakarak sorun yok korunmayı bırakabilirsin dedi. Hamile kaldım ve 4. Haftamda baska sehir hastanesine kontrole gittigimde rahim ağzında 5 cm, karın boslugumda 7-8 cm ve sol yanımda 7-8 cm olmak üzere üç miyomum olduğunu söylediler. Şok oldum çünkü hicbi ağrı, düzensizlik vs yaşamıyordum. Sonrasında riski gebelik olarak tanımladığından ve devlet hastanesi de cok yapıcı ve olumlu konuşmadığından ozelde bi tanidigimiz vasitasiyla Prof. Dr. Kemal Özerkan hocayı bulduk. Sureci takip ederken 8. Haftamda miyom gelisime izin vermedigi icin bebisin kalbi durdu ve kaybettik. Buyuk Miyomlarin amelyattan baska caresi olmadigini ve alınması gerektigini soyleyince hocamiz kednimizi hazirladik. Korkuyordum çünkü biri rahim agzindaydi ve kanama riski karsisinda rahimi kaybetme ihtimali vardi yasi. 27 degil de 40 olsa gözüme gelmezdi ama henuz cok erkendi. Kararimi kemal hocada vermis olmama ragmen bi umut baska doktorlar gezdim hepsi açık ameliyattan başka bi secenek olmadığını rahim kayıp riski oldugunu söyledi. 31 mayıs 2024 tarihinde kapalı miyom ameliyatım rahim, yumurtalık ve tuplere zarar vermeden başarılı bi sekilde gerçeklesti. Ameliyatin miyomlarin yerlestigi yerlerden dolayi Cok zor oldugunu, baska bi hekimde rahimi gercekten kaybetme ihtimalim oldugunu soyledi. Minnetimi nasıl ifade etsem bilemiyorum. Kendisine bir kez daha teşekkür ve minnetlerimi sunarım. Bu sureci yasamakta olan herkese de kolayliklar dilerim. Yazgı neyse odur. Sevgilerle...

X