Mutfak Püf Noktaları acil yardım lütfen :(( domates konservesi..

ozgeozal

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Ocak 2012
191
1
yazın yaptığım domates konservelerinden bazılarının üstü beyazlaştı. az önce onlardan birini açıp bakayım dedim ama ilk kez yaptığımdan dolayı pek de bişey anlamadım.üst tabakayı fzlasıyla aldım kokusu hafif ekşi gibi hafif, tadı da asitli gibi geldi. nolur bilgilerinizi paylaşırmısınız. ne yapmalıyım. o konservelerden hayır gelmez mi bana şimdi :KK43::18:

merhaba canım,agzını tam kapatmamıssın buyuk ihtimal hava aldıkları için erkenden küflenmeye baslamıslar.. hepsınde olduysa eger.. butun kavanozşarı ac,üstlerındeki kuf tabakasını alıp tamamen temızle..daha sonra yenıden kaynat suyu bitene kadar.. bundan sonra tenceredeki domatesler soguyunca buzdolap poşetlerıne pay edip buzluga koymak olacaktır.. buzlugunda yer vardır umarım..

bende bu sene menemenlik hazırlamıstım ilk defa ama tuzunu çok koymusum maalesef :KK43: normal yemeklere salcalı sos niyetıne kullanıyorum :KK70: ama bundan sonra yemeklere sosluk diye hazırlıcam çok güzel oldu yemeklerım cunku :nazar: (domates-sıvrı bıber-karabıber-tuz koymustum)

Bende bu sene ilk defa yaptım. konservenin iyi tutmasını istiyorsan kavanozun ve kapağın muhakkak kuru olacak nemli ıslak olmayacak birde kapaklarını yenilersen daha iyi olur.

Kapaklar mutlaka yenilenmeli fakat bazı yeni alınan kapaklar da arızalı çıkabiliyor.Alırken tek tek bakılmalı..

Kavanozların doluluk derecesi de önemli.Eğer az doldurup üste çok boş yer kalıyorsa içinde biriken ve sıkışmayı sağlayan buhar,boşluk çok olduğu için kapağı iyi sıkıştırıp,kitleyemiyor..Benim başıma geçen sene geldi bu durum ve 2 kavanozumu atmak zorunda kaldım...

X